#198 – Nejvyšší inflace za 13 let

Tento týden příliš výrazných zpráv z pohledu trhů nepřinesl a na hledáčku tak byla zejména data z amerického trhu práce a čtvrteční schůze ECB. Z pohledu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se Spojené Státy dostaly na nejlepší hodnotu od začátku pandemie a očekávání překonala i data o počtu volných pracovních míst. Zatímco minulý týden nabízel signály spíše k pomalejšímu utahování šroubů měnové politiky Fedu, nejnovější data působí v opačném směru.

Ostatně utahovala i Evropská centrální banka, v celkovém kontextu jde ale o kapku v moři. Na čtvrtečním zasedání oznámila snížení měsíčních nákupů dluhopisů v rámci pandemického programu, ovšem bez konkrétních čísel. Odhady mluví o posunu z aktuálních 80 miliard (€) měsíčně na 60-70 miliard. Na rozdíl od Fedu se ECB v nejbližší budoucnosti nechystá opustit program úplně (=tapering) a aktuální změnu považuje jen za rekalibraci. Ústup tak lze brát jako posun z extrémně uvolněné měnové politiky na… stále extrémně uvolněnou.

Ve výsledku americké indexy pod tlakem domněnek mírně klesají a S&P 500 ztrácí 0,4 %. Evropský Euro Stoxx 50 ke konci týdne drží s USA tempo a ztrácí 0,3 %. V silném zotavení naopak pokračuje japonský Nikkei 225, který posílil o další 4 %. Těží mimo jiné i ze zpráv o chystaném zařazení nových společností (Nintendo, Keyence, Murata) do indexu.

Když už je řeč o změnách indexu, výraznější úprava čeká i německý DAX 30. Rozšíří své řady a místo dosavadních 30 titulů jich bude sledovat hned 40. O předělání se začalo uvažovat v souvislosti s pádem společnosti Wirecard, která do indexu DAX vstoupila v roce 2018. Nově bude největší německý index zahrnovat společnosti jako Airbus, Zalando nebo Puma.

Na rozdíl od širších evropských indexů pokořuje německý DAX celkem pravidelně historická maxima a dokázal se oklepat z událostí po roce 2008. Ještě v polovině roku 2017 dokonce německý trh držel co do výkonu tempo s indexem S&P 500. Od té doby ale vyrostl americký trh o 90 % a německý (+24 %), ani evropský (+16 %) nedokázal nasazené tempo udržet.

Podle průzkumu CB Insights je na světě 810 jednorožců. Samozřejmě myšleno ve významu privátně držených startupů s valuací přes 1 miliardu dolarů. Největší z nich, Bytedance (TikTok), má hodnotu okolo 140 miliard dolarů. Dohromady všech 810 jednorožců má hodnotu zhruba 2,63 bilionu dolarů. Jen pro srovnání, tržní kapitalizace Applu je aktuálně 2,55 bilionu dolarů. Tedy takřka stejná jako všech 810 firem dohromady.

Facebook představil své první chytré brýle, které vytvořil ve spolupráci se společností Luxottica (Ray-Ban). Skrze ně je možné poslouchat hudbu, telefonovat, a především pořizovat fotky a videa. Samozřejmostí pak je možnost pořízená média hned na sociální sítě nasdílet. Rozšířenou realitu naopak brýle nenabízí a spíše než o sci-fi se snaží zapadnout. Cenovka začíná na 299 dolarech (6,4 tisíce Kč).

Krátce po kauze Arca se dostává v Česku na povrch další investiční podvod. Tentokrát jde o společnost Growing Way, která investorům podle různých zpráv slibovala až 30% výnos. Zisky měly pocházet z obchodování na denní bázi. Ještě v dubnu se 28letý zakladatel Ondřej Janata těšil z oslavných článků, dnes čelí obvinění z podvodu. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu měl fond fungovat na bázi letadla. Od minulého roku do něj zhruba 4 tisíce klientů nainvestovalo přes 1,5 miliardy Kč.

Vždy buďte na pozoru, když někdo nabízí nadprůměrné zisky (index S&P 500 rostl za posledních 30 let v průměru o ~10,5 % ročně). K těm se totiž v investičním světě zpravidla váže i nadprůměrné riziko.

Srpnová inflace v Česku vystoupala nad 4 %, poprvé od roku 2008. Stejně jako v ostatních zemích vyhrávají v růstu pohonné hmoty (meziročně +19 %), ale ceny rostou napříč celým spotřebním košem. Připlatíme si tak i za oblečení (+8,2 %), obuv (+8,6 %), zeleninu (+7 %), restaurace (+5,2 %) nebo pivo (+6,3 %). Výraznou roli hrají také rostoucí ceny nemovitostí (v rámci imputovaného nájemného, +8,2 %).

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery proběhl tento týden úpis 51 červených rubínů. Úspěšně byl ukončen také úpis kolekce vína En Primeur 2020 #2 a sbírky umění Pasty Onera. Posledních několik dní zbývá u prvních výtisků 100 Kčs z roku 1961. Ty si mimochodem můžete prohlédnout ještě dnes (do 18h) a v sobotu (10-17) na veletrhu Sběratel. Příští týden se můžete těšit na úpis oblíbených sudů s whisky.

Dobrá zpráva na závěr – od příštího týdne navážeme po letní pauze na pravidelná videa v podobě Portu Rychlovky. Hned na začátek vám představíme novinky, na kterých jsme v Portu přes léto pracovali.

Hezký víkend!


Strategie: Americké akcie „wide moat“

Stejně jako se středověké hrady chránily před nepřáteli pomocí širokých příkopů, podobnou strategii volí v dnešním světě i některé firmy. Vytváří kolem svého byznysu příkop, kterým si zajišťují dlouhodobou konkurenční výhodu…


Vývoj vybraných instrumentů (3.9. – 10.9.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 515,1
-0,4%
YTD: +20,2%
Euro Stoxx 50
4 188,8
-0,3%
YTD: +17,3%
Nikkei 225
30 381,8
+4,3%
YTD: +10,7%
Ropa
69,9
+0,9%
YTD: +44,1%
EUR/CZK
25,29
-0,5%
YTD: -3,6%
Dow Jones
35 056,6
-0,9%
YTD: +14,5%
Pražská burza
1 285,6
-0,6%
YTD: +25,2%
Bitcoin
45 833,0
-8,7%
YTD: +58,0%
Zlato
1 796,6
-2,0%
YTD: -5,2%
USD/CZK
21,36
-0,3%
YTD: -0,1%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Novinky BMW a nákupy Gatese

BMW představilo svou vizi pro 2040 – Auto budoucnosti, elektrokolo porušující zákony a elektrický motocykl s až příliš klidným charakterem. Bill Gates ovládne řetězec Four Seasons. Získá i jeden z nejluxusnějších hotelů v Praze.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investováním si plníme sny

Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top

Grafy, které se hodí znát

Grafy jsou nedílnou součástí života každého dobrého investora. Bez grafů by byl každý z nás nucen trávit hodiny

Nakupujete online?

Krize posledních týdnů se samozřejmě odrazila ve většině z oblastí našich zájmů, automobilový trh nevyjímaje. Co ale rozmach

Kterým ETF se letos daří nejvíce?

Letošní rok je na akciových trzích mimořádně volatilní. V průběhu březnového „výplachu“ se dokonce muselo obchodování na newyorské