Search
Close this search box.

#219 – Zchudlý Facebook

Trhy otáčejí. Lednová korekce se zastavila. Americký akciový index S&P 500 od minulého týdne přidal už přes 1 %. Tahounem vzhůru byl, stejně jako u lednového poklesu, především technologický sektor. Může se samozřejmě jednat o obrat dočasný, ale odhad největších amerických finančních domů je, že tento index zakončí rok 2022 na hodnotě 5 000 bodů, tedy s výnosem přes 11 % od dnešního dne.

ECB pod tlakem. Inflace v eurozóně akcelerovala meziročně na 5,1 % a i nadále se bude kvůli problémům ve světové ekonomice pravděpodobně zvyšovat. Evropská centrální banka ale zatím neplánuje zvyšovat úrokové sazby a omezí se pouze na snižování tempa odkupu dluhopisů (tisknutí nových peněz).

Tento poněkud laxní přístup začíná být trnem v oku mnohým politikům a ti pravděpodobně začnou stupňovat tlak. Při porovnávání inflace v eurozóně a ČR je potřeba mít na paměti, že ECB měří inflaci jinak než ČSÚ (ECB do ní nezahrnuje imputované nájemné) a poslední údaj o inflaci z ČR byl asi o 1 % nižší, a to kvůli dočasnému zrušení DPH na energie. Ty se významnou složkou podílejí na růstu cen.

Tenze na severovýchodě Evropy se stupňují s tím, jak Rusko přesouvá své vojenské síly k Ukrajině a západní země své vojáky do nejbližších zemí NATO. Případný konflikt na ukrajinsko-ruských hranicích by měl negativní vliv jak na evropské, tak na ruské akcie.

V předzvěsti hrozícího konfliktu začíná Rusko i Ukrajina hromadit zásoby energetických komodit, ale zřejmě i jídla. Ukrajina je jedním z největších světových exportérů obilovin (kukuřice, pšenice) a i když vývoz pravděpodobně nepřeruší (bude potřebovat peníze na financování války), hlavní exportní cesta přes Černé moře bude ohrožena. Téměř 40 % vývozu pšenice směřuje do Afriky a panují obavy, že přerušení dodávek z Ukrajiny umocní problémy v této oblasti a vyústí v další uprchlickou krizi.

Rusko je zase největším světovým producentem palladia a případná válka by export této komodity mohla ohrozit. Palladium se používá primárně do výfukových systémů aut a případný výpadek by mohl automobilkám způsobit další problémy. Ceny tohoto drahého kovu (i kvůli tomu) rostou, od poloviny prosince už o více než 50 %.

Česká sazba na 4,5 %. ČNB zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. Tentokrát již nezaskočila trh tak, jak se jí to podařilo na minulých jednáních bankovní rady. Česká koruna v předzvěsti zvýšení sazeb reagovala posílením vůči euru i dolaru a odmazává zisky z nezajištěných investic. Naši investoři se ale obávat nemusí, všechna naše Portu portfolia jsou automaticky měnově zajištěna.

Zvyšování úrokových sazeb má za následek i zdražování hypoték. Průměrná sazba u hypoték byla dle ČNB v prosinci 2,85 %, ale podle dat Hypoindexu dokonce 2,99 %. Hypoteční sazby obvykle reagují na zvyšování ze strany ČNB velmi rychle. Do statistiky se však sazba promítá se zpožděním, neboť na hypotéce, která je dokončená dnes, může být úroková sazba z doby třeba před dvěma měsíci (dle doby trvání procesu přidělení hypotéky).

UBS kupuje Wealthfront. Švýcarská banka zaplatí za světově čtvrtou největší robo-advisory platformu v přepočtu necelých 30 miliard korun. Wealthfront, který poskytuje na americkém trhu obdobné služby jako Portu, spravuje aktuálně přibližně 570 miliard korun pro přibližně půl milionu klientů. V platformě vidí UBS velký potenciál, jak oslovit především mladší klientelu.

Meta (Facebook) ztratila přes 237 mld. dolarů (5 bilionu Kč). Jedná se o největší jednodenní propad hodnoty společnosti v historii. Středeční zveřejněné výsledky zklamaly investory a FB tak od poloviny týdne odepisuje přes 27 %.  Za propadem stojí i fakt, že počet denních uživatelů poprvé v 18leté historii klesl. Dalším důvodem je i nová funkcionalita iOS od Applu, která poskytuje větší soukromí a aplikacím ztěžuje zacílení reklamy.

Naopak o historicky největší zvýšení hodnoty se postarala společnost Amazon, která od dnešního rána roste o více než 11 %. Zde za růstem stojí vyšší než očekávané zisky i například zdvojnásobení počtu zaměstnanců oproti stavu před dvěma lety. Amazon zvyšuje svou hodnotu o více než 150 mld. dolarů (2,87 bilionu Kč) během jediného dne.

Snapchat jako na houpačce. Kvůli obavám, že ho stihne stejný osud jako Facebook, se společnost Snap propadla o téměř 20 %. Obavy se však ukázaly jako liché, společnost reportovala první čtvrtletní zisk v historii (jako veřejně obchodovaná společnost), zatímco analytici předpokládali ztrátu. Akcie této sociální sítě tak dnes rostou zatím o 52 %.

Co nového v Portu?

Původně plánovaný webinář musel být kvůli covidu odložen. A tak se na Portu webinář můžete těšit už teď v pondělí 7. 2. 2022 od 17:00. Dozvíte se, jaký mělo Portu rok 2021, co nového chystáme pro rok 2022 nebo jestli se třeba někdy objeví kryptoměny na Portu. Připojte se i vy a zeptejte se Radima Krejčího a dalších členů Portu týmu na cokoliv, co vás zajímá.

Na Portu Gallery jsme včera spustili úpis unikátních afrických rubínů a zatím se ho zúčastnilo přes 300 investorů, nepropásněte tuto šanci zainvestovat do drahých kamenů! Je také možné zainvestovat do investiční zlaté medaile nebo investičního vína.Krásný víkend!


Investiční rok 2022 – Jak se (za)chovat?

Od začátku roku je to na finančních trzích jako na houpačce. Světové indexy zažívají kolísavé období, což znervózňuje i některé naše investory.


Vývoj vybraných instrumentů (28.1.- 4.2.2022)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 491,4
+1,3%
YTD: -5,8%
Euro Stoxx 50
4 099,5
-0,9%
YTD: +4,6%
Nikkei 225
27 440,0
+2,7%
YTD: -4,7%
Ropa
92,8
+6,9%
YTD: +23,4%
EUR/CZK
24,36
-0,5%
YTD: -2,0%
Dow Jones
35 114,0
+1,1%
YTD: -3,4%
Pražská burza
1 441,9
+2,2%
YTD: +1,1%
Bitcoin
38 791
+2,3%
YTD: -18,1%
Zlato
1 810,0
+1,4%
YTD: -1,0%
USD/CZK
21,25
-3,3%
YTD: -3,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2022).


Pád Facebooku a další český jednorožec

Startup Productboard, získal investici 125 milionů dolarů. Míra inflace v zemích eurozóny v lednu vystoupila na 5,1 %. Česko-slovenský Blockmate.io buduje jednotné rozhraní.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

holka s nákupem

Trpělivost přináší peníze

Lidská mysl je příliš složitá a rozmanitá na to, aby se dala popsat (byť sebesložitějším) ekonomickým modelem. Ačkoliv

Proč pasivní investování není bublina

V posledních týdnech médii prolétla zpráva o tzv. bublině pasivního investování (Passive Investing Bubble). Informace příchází právě v době, kdy

6 nejčastějších otázek o Portu

Za dobu existence Portu jsme odpověděli na tisíce klientských otázek. Každý den dostaneme desítky dotazů jak telefonicky, tak

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového