Search
Close this search box.

#219 – Zchudlý Facebook

Trhy otáčejí. Lednová korekce se zastavila. Americký akciový index S&P 500 od minulého týdne přidal už přes 1 %. Tahounem vzhůru byl, stejně jako u lednového poklesu, především technologický sektor. Může se samozřejmě jednat o obrat dočasný, ale odhad největších amerických finančních domů je, že tento index zakončí rok 2022 na hodnotě 5 000 bodů, tedy s výnosem přes 11 % od dnešního dne.

ECB pod tlakem. Inflace v eurozóně akcelerovala meziročně na 5,1 % a i nadále se bude kvůli problémům ve světové ekonomice pravděpodobně zvyšovat. Evropská centrální banka ale zatím neplánuje zvyšovat úrokové sazby a omezí se pouze na snižování tempa odkupu dluhopisů (tisknutí nových peněz).

Tento poněkud laxní přístup začíná být trnem v oku mnohým politikům a ti pravděpodobně začnou stupňovat tlak. Při porovnávání inflace v eurozóně a ČR je potřeba mít na paměti, že ECB měří inflaci jinak než ČSÚ (ECB do ní nezahrnuje imputované nájemné) a poslední údaj o inflaci z ČR byl asi o 1 % nižší, a to kvůli dočasnému zrušení DPH na energie. Ty se významnou složkou podílejí na růstu cen.

Tenze na severovýchodě Evropy se stupňují s tím, jak Rusko přesouvá své vojenské síly k Ukrajině a západní země své vojáky do nejbližších zemí NATO. Případný konflikt na ukrajinsko-ruských hranicích by měl negativní vliv jak na evropské, tak na ruské akcie.

V předzvěsti hrozícího konfliktu začíná Rusko i Ukrajina hromadit zásoby energetických komodit, ale zřejmě i jídla. Ukrajina je jedním z největších světových exportérů obilovin (kukuřice, pšenice) a i když vývoz pravděpodobně nepřeruší (bude potřebovat peníze na financování války), hlavní exportní cesta přes Černé moře bude ohrožena. Téměř 40 % vývozu pšenice směřuje do Afriky a panují obavy, že přerušení dodávek z Ukrajiny umocní problémy v této oblasti a vyústí v další uprchlickou krizi.

Rusko je zase největším světovým producentem palladia a případná válka by export této komodity mohla ohrozit. Palladium se používá primárně do výfukových systémů aut a případný výpadek by mohl automobilkám způsobit další problémy. Ceny tohoto drahého kovu (i kvůli tomu) rostou, od poloviny prosince už o více než 50 %.

Česká sazba na 4,5 %. ČNB zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. Tentokrát již nezaskočila trh tak, jak se jí to podařilo na minulých jednáních bankovní rady. Česká koruna v předzvěsti zvýšení sazeb reagovala posílením vůči euru i dolaru a odmazává zisky z nezajištěných investic. Naši investoři se ale obávat nemusí, všechna naše Portu portfolia jsou automaticky měnově zajištěna.

Zvyšování úrokových sazeb má za následek i zdražování hypoték. Průměrná sazba u hypoték byla dle ČNB v prosinci 2,85 %, ale podle dat Hypoindexu dokonce 2,99 %. Hypoteční sazby obvykle reagují na zvyšování ze strany ČNB velmi rychle. Do statistiky se však sazba promítá se zpožděním, neboť na hypotéce, která je dokončená dnes, může být úroková sazba z doby třeba před dvěma měsíci (dle doby trvání procesu přidělení hypotéky).

UBS kupuje Wealthfront. Švýcarská banka zaplatí za světově čtvrtou největší robo-advisory platformu v přepočtu necelých 30 miliard korun. Wealthfront, který poskytuje na americkém trhu obdobné služby jako Portu, spravuje aktuálně přibližně 570 miliard korun pro přibližně půl milionu klientů. V platformě vidí UBS velký potenciál, jak oslovit především mladší klientelu.

Meta (Facebook) ztratila přes 237 mld. dolarů (5 bilionu Kč). Jedná se o největší jednodenní propad hodnoty společnosti v historii. Středeční zveřejněné výsledky zklamaly investory a FB tak od poloviny týdne odepisuje přes 27 %.  Za propadem stojí i fakt, že počet denních uživatelů poprvé v 18leté historii klesl. Dalším důvodem je i nová funkcionalita iOS od Applu, která poskytuje větší soukromí a aplikacím ztěžuje zacílení reklamy.

Naopak o historicky největší zvýšení hodnoty se postarala společnost Amazon, která od dnešního rána roste o více než 11 %. Zde za růstem stojí vyšší než očekávané zisky i například zdvojnásobení počtu zaměstnanců oproti stavu před dvěma lety. Amazon zvyšuje svou hodnotu o více než 150 mld. dolarů (2,87 bilionu Kč) během jediného dne.

Snapchat jako na houpačce. Kvůli obavám, že ho stihne stejný osud jako Facebook, se společnost Snap propadla o téměř 20 %. Obavy se však ukázaly jako liché, společnost reportovala první čtvrtletní zisk v historii (jako veřejně obchodovaná společnost), zatímco analytici předpokládali ztrátu. Akcie této sociální sítě tak dnes rostou zatím o 52 %.

Co nového v Portu?

Původně plánovaný webinář musel být kvůli covidu odložen. A tak se na Portu webinář můžete těšit už teď v pondělí 7. 2. 2022 od 17:00. Dozvíte se, jaký mělo Portu rok 2021, co nového chystáme pro rok 2022 nebo jestli se třeba někdy objeví kryptoměny na Portu. Připojte se i vy a zeptejte se Radima Krejčího a dalších členů Portu týmu na cokoliv, co vás zajímá.

Na Portu Gallery jsme včera spustili úpis unikátních afrických rubínů a zatím se ho zúčastnilo přes 300 investorů, nepropásněte tuto šanci zainvestovat do drahých kamenů! Je také možné zainvestovat do investiční zlaté medaile nebo investičního vína.Krásný víkend!


Investiční rok 2022 – Jak se (za)chovat?

Od začátku roku je to na finančních trzích jako na houpačce. Světové indexy zažívají kolísavé období, což znervózňuje i některé naše investory.


Vývoj vybraných instrumentů (28.1.- 4.2.2022)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 491,4
+1,3%
YTD: -5,8%
Euro Stoxx 50
4 099,5
-0,9%
YTD: +4,6%
Nikkei 225
27 440,0
+2,7%
YTD: -4,7%
Ropa
92,8
+6,9%
YTD: +23,4%
EUR/CZK
24,36
-0,5%
YTD: -2,0%
Dow Jones
35 114,0
+1,1%
YTD: -3,4%
Pražská burza
1 441,9
+2,2%
YTD: +1,1%
Bitcoin
38 791
+2,3%
YTD: -18,1%
Zlato
1 810,0
+1,4%
YTD: -1,0%
USD/CZK
21,25
-3,3%
YTD: -3,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2022).


Pád Facebooku a další český jednorožec

Startup Productboard, získal investici 125 milionů dolarů. Míra inflace v zemích eurozóny v lednu vystoupila na 5,1 %. Česko-slovenský Blockmate.io buduje jednotné rozhraní.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

šťastná holka

Lze za peníze koupit štěstí?

„Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné,“ zní jeden z nesmrtelných citátů slavného německého spisovatele. Erich Maria

8 tipů, jak být dobrý investor

Jak být dobrý investor? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Každý si vybírá různou cestu k zhodnocení svých peněz,