#21 – Tesla má problém. A není jím robo. Naopak.

Zkrácený obchodní týden přinesl oživení na akciové trhy. Dařilo se evropským i americkým burzám, index S&P500 posílil o 2 procenta, stejně tak německý DAX. Koruna víceméně beze změny na 25,43 Kč za euro, poklesla cena zlata a ropy.

Technologické akcie zaznamenaly největší pokles za posledních šest týdnů. Akcie Facebooku se po aféře s únikem osobních dat sice uklidnily, což ale neznamená, že se Markovi Zuckerbergovi podařilo velkými inzeráty v tištěných médiích vše zamést pod koberec. Podle analytiků je aféra kolem Cambridge Analytica jen vrcholem ledovce, problém zneužití osobních dat je ve své podstatě silnější než třeba zneužití dominantního postavení na trhu, za které zaplatil v historii Microsoft. Cena akcií Facebooku se tak může například podle investičního stratéga Jima Mellona propadnout na polovinu stávající hodnoty.

Tesla má problém, možná velký problém. Docházejí jí peníze na provoz, řeší nehody, vyrábí méně automobilů, než se plánovalo, a musí svolat 123 tisíc vozů Modelu S k opravě. Podle portfolio manažera Johna Thompsona dojdou Tesle finance do 3 měsíců. Tržní hodnota Tesly dosahuje dvojnásobku automobilky Ford. Zatímco ale Ford loni vyrobil 6 milionů vozů a vykázal zisk 7,6 miliard dolarů, Tesla vyrobila jen 100 tisíc vozů a vykázala ztrátu 2 mld. USD.

Automobilky Nissan a Renault se podle agentury Bloomberg připravují na fúzi. Spojení by firmám mělo umožnit rychlejší zavádění elektromobility a autonomního řízení. Akcie Renaultu po zprávě vylétly o 8,3 % výše, akcie Nissanu přidaly jen 0,5 %. Třeba se dočká i Tesla a koupí ji Ford.

Vzniká burzovní gigant. CME koupí finanční a technologickou firmu NEX za 3,9 miliardy liber, píší Hospodářské noviny.

Počítačový model investiční banky Goldman Sachs vyslal varovný signál, že je před námi propad akciových trhů. Analytici téže banky ale svému vlastnímu indikátoru nevěří a napsali svým klientům, že se zatím nemají čeho bát. Trochu alibismus, nemyslíte? A komu budete věřit vy, počítači nebo analytikům?

Do roku 2022 budou robo-advisory aplikace v Německu spravovat majetek v hodnotě 14 miliard dolarů. Letos spravují investice v objemu 3 miliard dolarů a německý trh je globálně čtvrtý největší. V USA, kde má robo-advisory historicky největší náskok, spravují robo aplikace investice v objemu 266 miliard USD, v Číně 81 mld. USD a na třetí příčce je Velká Británie s 6 miliardami dolarů pod správou.

Hezký víkend!


Grafy, které se hodí znát

Grafy jsou nedílnou součástí života každého investora. Bez nich by byl každý z nás nucen trávit hodiny luštěním hodnot a následným odhadováním, co naměřené hodnoty ve skutečnosti znázorňují. Zprávy v televizi, výroční zprávy, či přehled vašeho portfolia na Portu. Nejen zde se pravidelně setkáváte s grafy, které vám šetří čas.


Vývoj vybraných instrumentů (23.3. – 30.3.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 640,87
+2,03%
Euro Stoxx 50
3 361,50
+2,33%
S&P / TOPIX 150
1 378,87
+2,84%
Ropa
64,91
-1,47%
EUR/CZK
25,430
+0,10%
Dow Jones
24 103,11
+2,42%
Pražská burza
1 123,89
+1,46%
VWO
46,98
+2,42%
Zlato
1 329,60
-1,93%
USD/CZK
20,641
+0,27%

Top 10 Fintech zpráv týdne

Posílání plateb s využitím hlasu, výdejní automat na automobily, vyřízení odškodného po nehodě přes mobilní aplikaci, městečko využívající jen obnovitelnou energii, kterou si samo vyprodukuje, nebo nižší evropské dotace pro Českou republiku.


Jste lepší investor než cvičená opice?

Dejte cvičené opici házecí šipky a s vysokou pravděpodobností se vyrovná touto náhodnou formou výběru aktiv zkušeným investorům. Kdo přišel s tímto „opičím“ nápadem? První zmínka o opici schopné překonat index a aktivní investory byla popsána v knize „A Random Walk Down Wall Street“ v roce 1974.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Dovolená bez utrácení

7 rad, jak se vyhnout nadměrnému utrácení na dovolené

Jak maximálně využít své těžce vydělané peníze při cestování? Ať už se jedná o krátký výlet doma, nebo o dlouhé mezinárodní dobrodružství, je snadné se nechat unést okamžikem a nakoupit si nepotřebné věci nebo zbytečně zvýšit výdaje během cestování.