Search
Close this search box.

#218 – Stabilizace trhů?

Americký index S&P 500 ztratil tento týden další 2 %, ale vypadá to, že se začíná pomalu stabilizovat. Od začátku ledna ztratil už téměř 10 % a ke dnu ho táhly hlavně nejhodnotnější společnosti světa jako Tesla, Amazon, Alphabet (Google) nebo Microsoft.

Tento propad byl způsoben hlavně přístupem americké centrální banky, která ve středu potvrdila, že se úrokové sazby budou zvyšovat rychleji, než bylo původně avizováno a k prvnímu zvýšení dojde už na březnovém zasedání. Na to negativně reagovaly všechny sektory mimo energetického.

Mapa výkonnosti akcií indexu S&P 500 za poslední měsíc

Mapa výkonnosti akcií indexu S&P 500

Světové trhy jsou na tom ještě o něco hůře. Index Euro Stoxx klesl tento týden o 3 %. Důvodem propadu je zvyšující se napětí mezi Ruskem a západními zeměmi, na které reaguje i ruský index Moex a ztrácí necelá 2 %. Čínský SSE Composite ztrácí 4 % a britský FTSE půl procenta.

Tesla je v rekordním zisku. Americká automobilka ve středu zveřejnila, že její čistý zisk loni stoupl o 665 % na 5,5 mld. dolarů (120 mld. Kč). I přesto ovšem cena jejích akcií dál klesá, od listopadového vrcholu ztratila automobilka už 35 %. Stejně jako mladoboleslavská Škoda Auto se i Tesla potýká s výpadky v dodavatelských řetězcích. Letos tak nebude na trh uveden žádný nový model a i výroba dlouho avizovaného Cybertrucku se odkládá na rok 2023.

Výsledky tento týden zveřejnily i další společnosti. Apple vykázal rekordní tržby ve výši 124 mld. dolarů (2,7 bn. Kč) a překonal tak očekávání analytiků. Akcie společnosti na to reaguje růstem o 3 %. Společnost Mc’Donalds rostla prakticky ve všech aspektech, ale nepodařilo se jí překonat očekávání analytiků, cena akcií tak stagnuje.

Bitcoin se od svého listopadového vrcholu propadl o více než 45 % a potvrdil tak svou spekulativní povahu. Společně s bitcoinem se propadl také celý kryptoměnový trh. Ačkoliv se původně jednalo o alternativní investice, je čím dál tím víc zřejmé, že se dění na akciových trzích se dotkne i cen kryptoměn.

ČR drží smutné prvenství v reálném nárustu cen bydlení, oproti roku 2015 vyrostly ceny o více jak 60 %, uvádí ČNB. V těsném závěsu za námi se drží Maďarsko a Lucembursko. Naopak ceny bydlení se snížily v Itálii, Saudské Arábii nebo Indonésii. U našich sousedů se ceny bydlení zvýšily o 30–40 %.

V dostupnosti bydlení jsme si pohoršili, ale pořád jsme pod průměrem zemí OECD. Z pohledu nadhodnocení cen bydlení jsme jedni z nejhorších, Evropská centrální banka odhaduje, že jsou ceny nemovitostí v ČR nadhodnoceny o 35 %. Například v Rumunsku nebo Irsku jsou ale dokonce podhodnoceny, a to o 27 %, resp. 15 %.

Příští týden ve čtvrtek nás čeká zasedání bankovní rady ČNB a je možné očekávat, že znovu zvýší úrokové sazby. Už dvakrát se bankéřům podařilo zaskočit trh, když sazby zvýšili více, než se předpokládalo. Překvapí i tentokrát?

Chytré snižování rizika. Tato funkce dokáže pohlídat rizikovost vašeho portfolia a automaticky přelévat prostředky z těch rizikovějších investic ke konzervativnějším společně s blížící se dobou plánovaného výběru. Funkci je možné zapnout v plánování portfolia nebo při zakládání portfolia nového. Mnoho dalších novinek a vylepšení bude představeno na našem webináři, na který jste srdečně zváni. Připravte si otázky, začínáme v pondělí 31.1. už v 17:00.

Příští středu budeme z našich kanceláří vysílat livestream s Kovym! Začínáme už v 18:00. Také pro vás připravujeme podcast s jedním z našich investorů.

Na Portu Gallery je možné zainvestovat do zlaté investiční medaile z konce 19. stol. a investičního vína. Včera byly úspěšné upsány Známky z Britské Guyany. Příští týden se můžete těšit na úpis rubínů.

Od příštího týdne se na pražské burze START snižuje objem akcií Fixed.ZONE v jednom lotu z aktuálních 100 akcií na 50. Hlavním důvodem je snížení ceny 1 lotu, na který tak dosáhne více investorů. Předpokládá se zvýšení množství obchodů, a tedy vyšší likvidita těchto akcií.Krásný víkend!


Chytré snižování rizika – funkce, která dohlédne na investiční riziko za vás

Správně budovat majetek a starat se o finance dokáže dát zabrat. Portu je tu od toho, aby svým klientům práci co nejvíc ulehčilo.


Jak se dařilo Portu ve srovnání s podílovými fondy?

Aktivní investování je dražší než pasivní a ve většině případů nedokáže investorům zajistit lepší výsledky.


Vývoj vybraných instrumentů (21.1.- 28.1.2022)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 320,8
-1,8%
YTD: -9,3%
Euro Stoxx 50
4 119,3
-2,6%
YTD: -4,2%
Nikkei 225
26 717,3
-2,9%
YTD: -7,2%
Ropa
88,4
+3,8%
YTD: +17,5%
EUR/CZK
24,44
-0,2%
YTD: -1,7%
Dow Jones
34 090,0
-0,5%
YTD: -6,2%
Pražská burza
1 410,7
-2,3%
YTD: -1,1%
Bitcoin
37 266,0
+2,7%
YTD: -21,3%
Zlato
1 791,8
-2,2%
YTD: -2,2%
USD/CZK
21,94
+2,5%
YTD: -0,1%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2022).


Disney+ v Česku a letecká obdoba Uberu

Streamovací platforma Disney+ míří do Česka. Boeing investuje do letecké obdoby Uberu. Česká Spořitelna nabízí jednorázovou virtuální kartu.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení strategie: Vyvážený mix

Představení strategie: Vyvážený mix

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených