Nejdůležitější ekonomickou zprávou tohoto týdne bylo čtvrteční oznámení meziroční míry inflace za minulý měsíc. Hodnota 11,1 % je možná až magická a bylo by skvělé, kdyby se trend otočil a inflace už od tohoto okamžiku klesala. Bohužel opak bude pravdou. ČNB počítala v únoru s inflací 9,7 % a výsledek je tak o 1,4 p.b. horší. V prognóze navíc nepočítala s aktuálním světovým děním a je tak už jisté, že její odhad 9,8% inflace za březen je z říše snů.
Světové trhy se neshodnou na směru. Panevropský Euro Stoxx 50 tento týden přidal přes 4 % a britský FTSE přes 2 %. Naopak S&P 500 ztrácí téměř 2 %, čínský SSE ztrácí 4 a japonský Nikkei přes 3 %. Pozitivní vývoj v Evropě přinesla schůzka ministrů zahraničí Ruska a Ukrajiny, která je sice bez výsledku, ale trhy to vnímají jako posun.
Pohled do budoucna je uklidňující. Historický vývoj akciového indexu S&P 500 v letech, kdy v únoru klesal, dosáhl nejčastěji svého dna kolem poloviny března. Historie sice není zárukou budoucího vývoje, ale pokud by se i letos choval index jako v minulosti, mohli bychom se dočkat obratu někdy příští týden. V průměru pak od největšího březnového poklesu index přidal asi 13 % do konce roku.
Ceny benzinu a nafty letí vzhůru, což je způsobeno primárně vysokou nejistotou kolem dodávek ropy z Ruska. Ta se v poslední době projevovala velmi rychlým růstem ceny na světových trzích, ve středu ovšem poklesla a zatím se ustálila kolem hodnoty 110 USD za barel ropy Brent. Jen za poslední měsíc zdražil benzín o 10,65 Kč, nafta pak o 13,79 Kč.
Do cen pohonných hmot proto promluví stát. Vláda rozhodla o konci přimíchávání biopaliv 1. generace a částečném zrušení silniční daně pro podnikatele. Tato opatření ale budou mít na aktuální ceny nulový efekt a promítnou se až s postupem času. Vláda také chce, aby jí pumpaři reportovali své ceny a marže na denní bázi. Jaký to bude mít efekt, když dle svého prohlášení ceny zastropovat nehodlá, vláda nevysvětlila.
S nadsázkou bylo dříve možné říct, že cena pohonných hmot nemůže přesáhnout 99,99 Kč, protože na stojanech je místo pouze pro 4 čísla. To ovšem nezastavilo čerpací stanice MOL, které dnes prodávaly benzín za 95 Kč a naftu dokonce za 104 Kč za litr. Jejich zaměstnanci na problém s místem narazili a vyřešili ho po svém.
Urychlení dekarbonizace. Ceny energetických komodit jsou již delší dobu na vzestupu a podle CEO společnosti BlackRock Larryho Finka to může urychlit proces přechodu na alternativní zdroje energie. Závislosti na fosilních palivech se bude například Evropa chtít zbavit velmi rychle, aby se oprostila od závislosti na Rusku.
Prodám Mekáč za tisíce! Černý trh v Rusku je zaplaven nabídkami hranolek, hamburgerů a omáček od společnosti McDonald‘s, která v Rusku dočasně zavírá všech svých asi 850 poboček. Lidé tak stojí hodinové fronty na možná poslední americký hamburger v životě, plní si jimi svoje lednice a prodávají je s vysokou marží. V nové, znárodněné a lepší formě tohoto řetězce budou pak nejspíš dostupné pirožky místo ovocné taštičky a místo hranolek boršč. Akcie McDonaldu tento týden ztrácí přes 6 %.
U hamburgerů ještě zůstaneme. Zajímavým způsobem, jak měřit paritu kupní síly (PPP) měn je přes tzv. Big Mac Index. Parita kupní síly porovnává dvě různé měny pomocí spotřebního koše (nebo Big Macu) a přes nákupní ceny shodného koše ve dvou zemích je možné určit, zda je jedna měna vůči druhé nadhodnocená nebo podhodnocená.
V lednu stál Big Mac v Čechách 89 Kč, v USA 5,81 USD. Směnný kurz by tedy měl být 15,32 Kč za jeden dolar. V lednu tak byla koruna oproti dolaru podhodnocená o 30 %. Podle teorie PPP by časem měly měnové páry najít rovnovážný stav. V dlouhodobém horizontu by podle tohoto indexu měla naše měna posilovat jak vůči dolaru, tak euru. Big Mac index je ale spíše zábavnou pomůckou než seriózním nástrojem.
ECB nechává sazby při starém. Ve čtvrteční tiskové zprávě uvádí, že bude podle plánu snižovat výkup aktiv (dluhopisů) nově vytištěnými penězi. Úrokové sazby ale zatím nezvyšuje a hlavní sazba tak zůstává 0,25 %. Prodlužuje se ale platnost programu EUREP, kterým ECB poskytuje eurovou likviditu centrálním bankám mimo eurozónu v případě, že dochází k dysfunkcím trhu. Tento program byl původně vytvořen kvůli pandemii covidu-19 a měl tento rok skončit.
Zvýšení bankovních rezerv. Proticyklická kapitálová rezerva (PKR) se zvýší z aktuálního půl procenta na 2,5 % od dubna příštího roku na základě rozhodnutí ČNB. S tím, jak roste objem úvěrů, se zvyšují finanční nerovnováhy a PKR slouží jako obrana proti systémovému riziku.
Co nového v Portu?
Tento týden jsme spustili avizovanou Investiční rezervu, náš nejvíce konzervativní produkt. Je založen na úročené hotovosti (aktuální sazba 4,25 %) a doplněn o další investiční nástroje. Více se o rezervě můžete dočíst v tomto článku. Založit si ji můžete stejně jako nové portfolio na hlavní stránce hned po přihlášení.
Včera byl na Portu Gallery úspěšně upsán sud investiční whisky Glenlivet, poptávka překonala nabídku o více než 60 % a úpisu se zúčastnilo téměř 400 investorů. Příští týden se můžete těšit na Knihu vzorů a anulátů ČNB. Jedná se o sbírku vzorových českých bankovek a mincí. Úpis začíná jako vždy ve čtvrtek v 18:00.
Krásný víkend!
Nenechávejte peníze napospas inflaci. Přichází Investiční rezerva
Portu přichází s novým, dosud nejvíce konzervativním produktem, který může současně nést zajímavé zhodnocení. Základem Investiční rezervy…
Nejúspěšnější investiční strategie během konfliktů a nejistoty
Stupňující se konflikt na Ukrajině vyvolává u investorů značné obavy o budoucím vývoji na finančních trzích. Mnozí přemýšlí nad úpravou portfolií…
Žen v investování přibývá. V čem mohou jít mužům příkladem?
Je vidět, že ženy přebírají kontrolu nad svými financemi častěji než dříve. Ukazuje se tak, že – možná i v důsledku pandemické krize a dalších…
FinTech Review – Rekordní zdražování a dražba ukrajinské vlajky
Ceny pohonných hmot na maximech. Dražba vlajky na podporu Ukrajiny. Lego dál těží z pandemie. Kryptoměny „zákonným platidlem“ v Luganu.