Search
Close this search box.

#232 – Nešika vymazal 7,5 bilionu korun

Tento týden byl ve znamení zvyšování sazeb a trhy reagovaly poklesem. Ve Spojených státech se sice se zvyšováním sazeb počítalo, ale zprávy o plánovaných prodejích aktiv Fedu byly negativním překvapením. V Evropě trhy klesaly hlavně kvůli novému balíku sankcí, v rámci kterého plánuje EU odstřižení od ruské ropy.

Překlik odmazal 7,5 bilionu korun. Chyby se stávají, některé jsou ale horší než jiné. Své o tom ví nejmenovaný obchodník s cennými papíry ze Citigroup, který se v pondělí uklikl a prodal víc, než měl. Střemhlav dolů tak poslal akciový index OMX ve Stockholmu a následná panika v Evropě odmazala těžko představitelných 300 miliard eur. Trhy se po pár minutách stabilizovaly, i tak ale zakončily den většinou v poklesu. Švédské úřady už tuto záležitost vyšetřují. Na tento překlik si vzpomeňte, až zase pošlete soukromý email šéfovi. Mohlo být hůř.

Sberbank bez licence. K 30. dubnu přišla tato banka s původně 120 tisíci klienty v ČR o bankovní licenci. Mezi firmami se tak stala první velkou obětí ruské invaze na Ukrajinu. Mnoho lidí a firem však bohužel mělo v této bance více než 100 000 eur a peníze nad touto částkou už nebyly pojištěny. Likvidátor nyní začne zpeněžovat aktiva banky a lidé mohou přihlásit své pohledávky. Kolik dostanou není zatím jisté. Někteří již své pohledávky prodávají za polovinu původní hodnoty.

Těžaři mají žně! Společnost Chevron zečtyřnásobila zisky, Shell je ztrojnásobila, Exxon Mobil je zdvojnásobil. Z vysoké nejistoty panující na trzích totiž mají největší užitek právě společnosti těžící energetické komodity. O celou polovinu podle čtvrtletního reportu zvýšila zisk i ruská společnost Gazprom a i další energetické společnosti reportovaly vyšší než obvyklé zisky. V prvním kvartálu se ale dařilo také realitnímu sektoru nebo zdravotnictví.

„Kdyby mi někdo nabídl všechny Bitcoiny na světě za 25 dolarů, nekoupil bych je, co bych s nimi dělal?” To prohlásil nejznámější investor světa Warren Buffett na pravidelném setkání společnosti Berkshire Hathaway. Věštec z Omahy je znám svým velmi konzervativním přístupem k investování a jeho kolegové ho přesvědčovali několik let, než svolil koupit akcie společnosti Apple. Nakonec to byl jeden z jeho nejlepších nákupů. Všechny zatím vytěžené Bitcoiny mají při aktuální ceně hodnotu téměř 700 mld. dolarů. Podle Buffettovy filozofie ale musí aktivum, které nakupuje, vytvářet hodnotu a Bitcoin nic nevytváří. Jeho kolega Charlie Munger tuto kryptoměnu dokonce nazval hloupou a zlou.

Některé primární úpisy akcií (IPO) jsou úspěšné, jiné ne. Společnost Robinhood si dala za cíl zpřístupnit investování širokým masám, do jejích akcií ale moc lidí neinvestuje. Od vstupu na burzu v polovině roku 2021 akcie ztratily už 70 % hodnoty. Kdo měl smůlu a koupil akcie za jejich nejvyšší cenu 70 dolarů už přišel o 85 %. Zatím tuto firmu nechceme pohřbívat, ale historie je protkána neúspěšnými vstupy na burzu a v případě Robinhoodu se nejedná o nic nového. Nesázejte na jednoho koně, diverzifikujte!

ČR je nejlepší v utrácení na dluh! Ze všech zemí v EU jsme premianti v rychlosti růstu dluhu k HDP a sebevědomým krokem kráčíme k zadluženějším zítřkům. V posledním čtvrtletí minulého roku se dluh ČR zvýšil o 4,2 % v porovnání s předchozím rokem. V této soutěži se daří také Maltě (+3,6 %) nebo Slovensku (+3,3 %). Naštěstí je naše země jedna z těch méně zadlužených.

V ČNB už nejsou jestřábi, ale orli. Tento týden rada ČNB rozhodla o dalším zvýšení hlavní úrokové sazby na 5,75 % a překonala tak očekávání trhu o 25 bazických bodů. Sazby se ale zvyšují i ve světě. Britská BoE zvýšila sazbu na 1 %, americký Fed jí zvýšil o půl procenta do rozmezí 0,75–1 %, to je nejvyšší nárust za posledních 20 let. V Polsku zvýšili sazbu stejně jako v ČR o 0,75 % na 5,25 %. ČR má aktuálně 6. nejvyšší úrokovou sazbu v geografické Evropě. Slovensko a celá eurozóna má sazbu na nule.

Z orlů holubi? Pokud by se potvrdily spekulace z dnešního dne, novým guvernérem ČNB by byl zvolen člen bankovní rady Aleš Michl. To by mohlo znamenat názorový obrat o 180°. Doktor Michl je totiž považován za holubici a při posledních rozhodnutích rady vždy hlasoval proti zvýšení sazeb. Prezident Zeman bude mít během svého volebního období možnost vystřídat ještě několik členů rady a rozhodnutí o novém guvernérovi může být předzvěstí rozsáhlejších změn.

Pěkný víkend!


Příběh nejsmolnějšího investora na světě

Nikdo z nás by se po zainvestování nechtěl dívat na to, jak jeho investice několik dnů, týdnů nebo dokonce roků padá. Tato představa může…


Za kryptoměny si koupíte kafe i Teslu. Tím to však nekončí

O kryptoměnách se mluví především jako o výhodné investici. Jejich využití je však mnohem širší…


Půjčky zajištěné Bitcoinem a Lidl v cloudovém světě

ČNB opět zvyšuje úrokovou sazbu. Goldman Sachs přináší na trh půjčku zajištěnou Bitcoinem. Inflace v Turecku je na 70 procentech.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kouzlo Paretova principu

Slyšeli jste někdy o pravidle 80/20? Jestli ne, tak je to veliká škoda, protože právě

Rozhovor s investorem Alešem

Rozhovor s investorem Alešem

Aleš pracuje jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze, miluje sport a hory. Patří mezi naše

Co znamená propad čínských akcií?

Čínské akcie prožívají tvrdý pád a z hlediska ocenění se jeví mimořádně lacině. Je to skutečně tak a dokážou se vzpamatovat?

Ekonomika eurozóny se překvapivě vyhla recesi

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2023 zaznamenala v mezikvartálním srovnání stagnaci. Tento výsledek překvapil mnohé ekonomy, protože na trhu existovaly obavy, že by se eurozóna mohla propadnout do mírné recese.

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak titulek napovídá, podíváme