Fed rozhoduje a trhy trpí. Tak by se v jedné větě dalo shrnout dění ze světa investic tento týden. Plánované zvýšení základní úrokové sazby v USA o půl procentního bodu bylo do cen akcií již zahrnuto, v pondělí ale přišly zprávy o inflaci v USA, a ta opět překvapila svou výší.
Po zveřejnění hodnoty 8,6 % se trhy zalekly možné agresivní reakce Fedu a začaly klesat. Ve středu američtí guvernéři skutečně zvýšili sazbu o 0,75 p.b., tedy více, než se původně předpokládalo. Trhy se aktuálně bojí, že Fed rozbije ekonomiku a akcie se prodávají se slevou i přes 20 % proti začátku roku. Amerika je tedy oficiálně v medvědím trhu.
Vysoká nejistota způsobila masivní výplach na trhu s kryptoměnami. Proč, když jsou kryptoměny něco jiného než akcie? V poslední době vykazují dvě největší kryptoměny Bitcoin a Ether velmi silnou korelaci s americkým technologickým indexem Nasdaq. Když klesá, klesají i kryptoměny. Protože jsou ale v očích investorů kryptoměny rizikovější než akcie, klesají na ceně více – Nasdaq odepisuje tento týden 5,8 %, Bitcoin ztratil 29,6 %.
To může znamenat, že jsou kryptoměny nyní nabízeny za dobrou cenu. Není však zcela jasné, jakou metriku použít pro kvalitní ohodnocení něčeho tak nového a volatilního. Kolegové ve společnosti Fidelity využívají mnoho modelů a některé hovoří o přeprodání BTC – tedy situaci, kdy by mohly začít převládat nákupní objednávky. To se v této intenzitě stalo naposledy v roce 2018, kdy z ceny 3 tis. dolarů za BTC vyrostla cena na 67 tis. dolarů. Statistika ale není vševidoucí.
Index S&P klesl tento týden o 6 %, Euro Stoxx o 4 % a propadl i japonský Nikkei o 6,7 %. Čínský SSE ale vybočuje svým 1% růstem.
Japonské problémy. Ekonomické potíže tohoto asijského souostroví pomalu překračují mez únosnosti a svět napjatě očekává, co se bude dít dál. Podle Moderní měnové teorie (MMT) nemůže vláda ve vlastní měně zkrachovat. V případě potřeby si prostě natiskne nové peníze.
Jenže místní centrální banka to s tisknutím přehnala a některé hedgeové fondy už začaly sázet na její pád. Výsledek tohoto experimentu bude důležitý i pro dění v Evropě. Některé z jižanských států jsou totiž mírně řečeno velmi zadlužené, vlastní měnu však nemají.
„Přehnala“ to i Evropská centrální banka. Ani ne týden poté, co ohlásila plánované zvýšení sazeb v červenci, svolává nouzové zasedání. Na něm se budou řešit z řetězu utržené výnosy na státních dluhopisech Itálie, Řecka nebo Španělska, které za rok vyrostly až o 3 p.b. – a to ještě ECB nezvýšila sazby. Pro srovnání výnos z 10letého českého státního dluhopisu je aktuálně 5,75 %, což je i hlavní úroková sazba. ECB drží sazby u nuly a výnos na Italském 10letém dluhopisu byl ještě v úterý 4,3 %.
Zvyšování sazeb ze strany Fedu nebo ECB oslabí korunu a zvýší importovanou část inflace.
FedEx hvězdou týdne. Jako všechny podobné společnosti je i tato stálice dodavatelství ohrožena vysokou inflací a poklesem tržeb. To ale FedExu nezabránilo ve skokovém zvýšení hodnoty o téměř 16 % během úterý a středy. Důvodem je ohlášení zvýšení dividendy o 50 %, nový rázný šéf a urychlení odkupu akcií ve výši 5 mld. dolarů. Společnost se začala na zhoršení ekonomické situace připravovat hned začátkem roku. Ostatní firmy snižují náklady až teď.
ČNB ponechává proticyklickou kapitálovou rezervu na 2,5 %. Číslo, kvůli kterému (mimo jiné) padla dohoda o spojení Monety a AirBank, zůstává stejné. Centrální banka provedla zátěžový test našeho bankovního systému a výsledek je velmi příznivý – máme jedno z nejodolnějších bankovnictví v Evropě!
Na závěr jedna omluva. V Newsletteru 224 jsme komentovali odchod společnosti McDonald’s z Ruska takto: V nové, znárodněné a lepší formě tohoto řetězce budou pak nejspíš dostupné pirožky místo ovocné taštičky a místo hranolek boršč. V novém řetězci Vkusno & tochka’s, který nahradil tento (podle ruské propagandy) symbol západního úpadku, ale ani pirožky ani boršč nenajdete. Spletli jsme se a mrzí nás to ☹
Co nového v Portu?
S velkou pravděpodobností se můžete v polovině příštího týdne těšit na dlouho avizované IPO společnosti Coloseum, detaily zveřejníme začátkem příštího týdne. Pro všechny klienty, kteří se rozhodnou zainvestovat přes opPORTUnity chystáme také pořádnou porci výhod a Portuhody. Máte se na co těšit.
Pěkný víkend!
Odkrýváme: Rebalanční strategie Portu
Rebalance je chytrá technika, která udržuje váhy složek portfolia blízko jejich cíli, a tím kontroluje riziko portfolia. V minulých článcích…
Rostoucí konkurenceschopnost Česka a chmelové EKG
Inflace na Slovensku je nejvyšší za 22 let. Caixabank vydává kartu pro zrakově postižené. Comgate nabízí platby Twisto Pay.