Search
Close this search box.

#238 – Chytří investoři na nákupech

Fed rozhoduje a trhy trpí. Tak by se v jedné větě dalo shrnout dění ze světa investic tento týden. Plánované zvýšení základní úrokové sazby v USA o půl procentního bodu bylo do cen akcií již zahrnuto, v pondělí ale přišly zprávy o inflaci v USA, a ta opět překvapila svou výší.

Po zveřejnění hodnoty 8,6 % se trhy zalekly možné agresivní reakce Fedu a začaly klesat. Ve středu američtí guvernéři skutečně zvýšili sazbu o 0,75 p.b., tedy více, než se původně předpokládalo. Trhy se aktuálně bojí, že Fed rozbije ekonomiku a akcie se prodávají se slevou i přes 20 % proti začátku roku. Amerika je tedy oficiálně v medvědím trhu.

Vysoká nejistota způsobila masivní výplach na trhu s kryptoměnami. Proč, když jsou kryptoměny něco jiného než akcie? V poslední době vykazují dvě největší kryptoměny Bitcoin a Ether velmi silnou korelaci s americkým technologickým indexem Nasdaq. Když klesá, klesají i kryptoměny. Protože jsou ale v očích investorů kryptoměny rizikovější než akcie, klesají na ceně více –⁠ Nasdaq odepisuje tento týden 5,8 %, Bitcoin ztratil 29,6 %.

To může znamenat, že jsou kryptoměny nyní nabízeny za dobrou cenu. Není však zcela jasné, jakou metriku použít pro kvalitní ohodnocení něčeho tak nového a volatilního. Kolegové ve společnosti Fidelity využívají mnoho modelů a některé hovoří o přeprodání BTC – tedy situaci, kdy by mohly začít převládat nákupní objednávky. To se v této intenzitě stalo naposledy v roce 2018, kdy z ceny 3 tis. dolarů za BTC vyrostla cena na 67 tis. dolarů. Statistika ale není vševidoucí.

Index S&P klesl tento týden o 6 %, Euro Stoxx o 4 % a propadl i japonský Nikkei o 6,7 %. Čínský SSE ale vybočuje svým 1% růstem.

Japonské problémy. Ekonomické potíže tohoto asijského souostroví pomalu překračují mez únosnosti a svět napjatě očekává, co se bude dít dál. Podle Moderní měnové teorie (MMT) nemůže vláda ve vlastní měně zkrachovat. V případě potřeby si prostě natiskne nové peníze.

Jenže místní centrální banka to s tisknutím přehnala a některé hedgeové fondy už začaly sázet na její pád. Výsledek tohoto experimentu bude důležitý i pro dění v Evropě. Některé z jižanských států jsou totiž mírně řečeno velmi zadlužené, vlastní měnu však nemají.

„Přehnala“ to i Evropská centrální banka. Ani ne týden poté, co ohlásila plánované zvýšení sazeb v červenci, svolává nouzové zasedání. Na něm se budou řešit z řetězu utržené výnosy na státních dluhopisech Itálie, Řecka nebo Španělska, které za rok vyrostly až o 3 p.b. –⁠ a to ještě ECB nezvýšila sazby. Pro srovnání výnos z 10letého českého státního dluhopisu je aktuálně 5,75 %, což je i hlavní úroková sazba. ECB drží sazby u nuly a výnos na Italském 10letém dluhopisu byl ještě v úterý 4,3 %.

Zvyšování sazeb ze strany Fedu nebo ECB oslabí korunu a zvýší importovanou část inflace.

FedEx hvězdou týdne. Jako všechny podobné společnosti je i tato stálice dodavatelství ohrožena vysokou inflací a poklesem tržeb. To ale FedExu nezabránilo ve skokovém zvýšení hodnoty o téměř 16 % během úterý a středy. Důvodem je ohlášení zvýšení dividendy o 50 %, nový rázný šéf a urychlení odkupu akcií ve výši 5 mld. dolarů. Společnost se začala na zhoršení ekonomické situace připravovat hned začátkem roku. Ostatní firmy snižují náklady až teď.

ČNB ponechává proticyklickou kapitálovou rezervu na 2,5 %. Číslo, kvůli kterému (mimo jiné) padla dohoda o spojení Monety a AirBank, zůstává stejné. Centrální banka provedla zátěžový test našeho bankovního systému a výsledek je velmi příznivý – máme jedno z nejodolnějších bankovnictví v Evropě!

Na závěr jedna omluva. V Newsletteru 224 jsme komentovali odchod společnosti McDonald’s z Ruska takto: V nové, znárodněné a lepší formě tohoto řetězce budou pak nejspíš dostupné pirožky místo ovocné taštičky a místo hranolek boršč. V novém řetězci Vkusno & tochka’s, který nahradil tento (podle ruské propagandy) symbol západního úpadku, ale ani pirožky ani boršč nenajdete. Spletli jsme se a mrzí nás to ☹

Co nového v Portu?

S velkou pravděpodobností se můžete v polovině příštího týdne těšit na dlouho avizované IPO společnosti Coloseum, detaily zveřejníme začátkem příštího týdne. Pro všechny klienty, kteří se rozhodnou zainvestovat přes opPORTUnity chystáme také pořádnou porci výhod a Portuhody. Máte se na co těšit.

Pěkný víkend!


Odkrýváme: Rebalanční strategie Portu

Rebalance je chytrá technika, která udržuje váhy složek portfolia blízko jejich cíli, a tím kontroluje riziko portfolia. V minulých článcích…


Rostoucí konkurenceschopnost Česka a chmelové EKG

Inflace na Slovensku je nejvyšší za 22 let. Caixabank vydává kartu pro zrakově postižené. Comgate nabízí platby Twisto Pay.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a výnos držely na

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #4: Dubnový přehled

Čtvrtý díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?