Search
Close this search box.

#240 – Portu sbírá trofeje

Vydechněte –⁠ polovina roku je za námi –⁠ a pojďme si trochu zabilancovat. Letošek zatím žádná hitparáda, ale nevěšme hlavu.

Vypadá to, že americké akcie mají za sebou nejhorší první polovinu roku od 1970. Index S&P 500 odepsal od ledna vlivem mnoha faktorů přes 20 %. V odpovědích na otázku, kam se trhy vydají dále, se analytici různí. Zatímco jedni očekávají ještě další propady (bude-li FED agresivní a ekonomika výrazně zpomalí), jiní předpokládají obrat a zakončení indexu v tomto roce na hodnotách kolem 4 600 bodů, tedy asi 20 % nad současnou hodnotou.

Jeden z nejhorších kvartálů má za sebou i bitcoin. Za poslední 3 měsíce propadl o 58 %, což je nejhorší kvartální výsledek od roku 2011. Ke zklamání mnohých se tak nezachoval vůbec jako diverzifikační prvek a naopak následoval mnohé technologické tituly. Rozplynula se pohádka o digitálním zlatu nebo je nyní nejlepší nákupní příležitost za poslední roky?

Zázraky letos nepředvedlo ani zlato opravdové, od kterého se to také čekalo. První pololetí zakončuje na nule –⁠ inflaci, válce a nejistotě navzdory. Ostatní drahé kovy dopadly podobně. Rostly naopak ceny energetických komodit a zemědělské produkty. To jsme ale jistě pocítili všichni.

Barel ropy například za letošek podražil o 45 % na více než 110 dolarů. Analytici se však shodují, že pokud nás čeká zbrždění ekonomik nebo dokonce recese (negativní zpráva), ropa výrazně zlevní (pozitivní zpráva). Minimálně historicky tomu tak vždy bylo. Vrátit by se mohla na 55 dolarů.

Index S&P 500 tento týden odepisuje 3 %, Euro Stoxx 2 % a britský FTSE 0,7 %. V Asii jsou výkonnosti trhu smíšené, japonský Nikkei klesá o 2,1 %, naopak čínskému SSE se daří a připisuje si 1,13 %.

Česká ekonomika vyrostla v prvním kvartálu letošního roku meziročně o 4,9 %. To je o desetinu procentního bodu více, než statistici odhadovali. V roce 2021 byla ekonomika v prvním čtvrtletí negativně ovlivněna situací kolem covidu a k nárůstu HDP tak letos vedla hlavně zvýšená spotřeba domácností (+ 3 %). Oproti poslednímu kvartálu roku 2021 pak vyrostlo HDP mezičtvrtletně o 0,9 %. Mezičtvrtletně také výrazně poklesla míra úspor domácností (-5,5 %), což odpovídá všeobecnému rychlému nárůstu cen.

Rusko po více než 100 letech v defaultu. Z neděle na pondělí vypršela lhůta, během které mělo Rusko možnost splatit výnosy z cizoměnových dluhopisů v hodnotě zhruba 100 milionů dolarů (cca 2,3 miliardy Kč). Platební neschopnost Ruska je ale spíše symbolická. Rusko totiž zahraniční investory vyplatit chce, z důvodu sankcí ze strany západu je ale narušen platební styk a v praxi tak nemá jak. Státní bankrot v pravém slova smyslu se tak nekoná – do ruské ekonomiky stále tečou příjmy z exportu energií a o kolapsu ekonomiky jako takové tak zatím není řeč.

16 hodin. Tak dlouho trvalo ministrům životního prostředí EU odsouhlasit návrhy, které mají výrazně omezit prodej aut se spalovacími motory po roce 2035. Jakékoli emise skleníkových plynů z nově prodaných aut budou po tomto milníků zpoplatněny. K překvapení všech byla proti hlavně Itálie.

Unie je v oblasti dopravy v rámci svých klimatických závazků velmi ambiciózní. Do roku 2030 má za cíl snížit emise z osobní a nákladní dopravy o 55 %, v roce 2035 pak chce dosáhnout uhlíkové neutrality. Tak radikální snížení emisí CO2 ale vůbec nebude snadné. Doprava je totiž jediným odvětvím, kde jsou emise stále na vzestupu – za posledních 30 let vzrostly o více než 30 %.

Je čas zbavit se kun. Letos si domů z Chorvatska žádné drobné nevozte, raději si za ně přivezte z dovolené suvenýr. Chorvati totiž oficiálně vstupují do eurozóny a příští rok už budou platit eurem. Od zavedení eura se očekává, že podpoří ekonomický růst země a se vstupem do eurozóny souhlasí téměř dvě třetiny Chorvatů.

Rotace ve světě FinTechu. Zatímco loni a předloni byly ve středu zájmu investorů startupy z oblasti kryptoburz nebo BNPL (kup teď, zaplať později), dnes se zdá, že těmto venture firmám odzvonilo. Zmiňované sektory se konsolidují, vstupují do nich giganti typu Apple nebo Visa a „menší“ firmy pomalu umírají (například australský BNPL poskytovatel Zip za letošek ztratil 90 % své hodnoty).

Pozornost je dnes naopak upřena k fintechům, které se zabývají otevřeným bankovnictvím nebo tzv. vestavěnými (embedded) financemi. Díky těmto firmám může budoucnost vypadat například tak, že na nabídku finančních služeb a řešení budeme narážet i u firem, které s finančním světem nemají nic společného, a jejich sjednání a správa bude jednoduše fungovat na pár kliknutí.

Noční ETF. Možná jste už někdy slyšeli o fenoménu, že největší pohyby na akciích se stanou přes noc –⁠ když je burza zavřená. Mnoho výzkumů potvrdilo, že strategie kontinuálních nákupů akcií při uzavírání burzy a jejich prodeje hned další den při otevření nese zajímavé nadvýnosy.

A právě tohoto fenoménu chce využít nově spuštěné americké ETF od NightShares. Plán má jasný: každý den v 16 hodin nakoupit a ráno v 9:30 opět prodat. Na reálnou výkonnost jsme sami zvědaví.

Co nového v Portu?

Jsme nejlepší FinTech produkt v ČRVyhráli jsme první místo v kategorii FinTech soutěže Zlatá Koruna, kde odborná porota posuzuje míru inovativnosti pro klienty z pohledu technologií, uživatelského prožitku a udržitelnosti projektu. Za ocenění patří velký dík i vám, našim klientům. Vážíme si, že jste s námi a zavazujeme se, že budeme Portu posouvat i nadále kupředu.

Na platformě Portu Gallery právě probíhá úpis velice unikátních hodinek Bulgari Octo Finissimo 10th Anniversary, do kterých již investovalo 228 investorů. Pokud i vy chcete mít část těchto hodinek ve svém portfoliu, ještě to můžete stihnout. Zároveň pro vás na této platformě chystáme novinky a změny, na kterých budeme přes léto intenzivně pracovat. Proto v tomto letním režimu budou úpisy jednou za 14 dní.

Na opPORTUnity probíhá IPO pizza Coloseum. Ve středu byla otevřena kniha objednávek a aktuálně jsou zadané pokyny za zhruba 37 milionů korun. Příští čtvrtek chystáme webinář s analytikem Jiřím Staníkem, kterého se zeptáme, proč si myslí, že se jedná o zajímavou příležitost. Své dotazy můžete klást i vy. Tak se připojte.

Léto je před námi, tak proč si nezasoutěžit? Zapojte se do naší letní soutěže a vyhrajte poukaz na letenky.

Pěkný víkend!


Získali jsme Lemura a Zlatou korunu

Poslední dny se v našem týmu nesou ve znamení úspěchu. I díky našim investorům se nám podařilo posbírat několik trofejí.


Bitcoin je vynález, který už nikdo nezastaví

Proč Kicoma fascinuje Bitcoin a celá technologie blockchainu? Proč tady bude Bitcoin i za 30 let? A proč je Bitcoin lepší investice než avokáda?


FinTech Review

Voicebot vymáhá dlužné pojistné a Škoda spouští privátní 5G síť


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme