Search
Close this search box.

#25 – Jak Kim a Mun nepřesvědčili trhy

Čerství adepti na Nobelovku za mír Kim Čong-un a Mun Če-in předjednali na historicky prvním a režijně překrásně zvládnutém jednání atomové odzbrojení a uzavření míru na korejském poloostrově. Jakoby tomu ale trhy nechtěly uvěřit. Žádná rally se totiž nekoná. Index S&P500 je tento týden pouze s nepatrnou změnou 0,05 %, evropský index Euro Stoxx 50 posílil o 0,6%.

K pozitivním zprávám se přitom přidávají i ty o čtvrtletních ziscích firem. Jsme zhruba v polovině výsledkové sezóny. Jak se dařilo největším evropským a americkým firmám, do jejichž akcií zprostředkovaně investuje Portu?

Microsoft překonal odhady na úrovni čtvrtletního zisku na akcii o 11 % a na úrovni tržeb o 4 % a poskytl velmi pozitivní výhled hospodaření na další čtvrtletí. Akcie za týden +0,3%.

Amazon oznámil čtvrtletní zisk na akcii ve výši 3,27 USD, což je o 259% nad odhady analytiků. Akcie posiluje o 4,4 %.

Zisk Facebooku vzrostl o 63 % a akcie od minulého pátku posílila o 5,4 %. Firma ale varovala investory, aby se připravili na další případy související se zneužitím osobních dat. Kauza Cambridge Analytica byla jen špičkou ledovce.

Automobilce Daimler pokles zisk o 11 % kvůli jednorázovým položkám. Akcie posiluje o 0,7 %.

Google, resp. jeho mateřská společnost Alphabet zaznamenala 70% nárůst zisku, ale její kapitálové investice se téměř ztrojnásobily. Akcie -3,7 %.

Akcie Intelu přidaly za týden 4,7 % poté, co firma oznámila nárůst zisku na akcii o 53 % a zlepšila výhled hospodaření na celý rok.

Příští týden reportují firmy jako je dlouhodobě ztrátová Tesla, Apple nebo Volkswagen.

Co tedy brzdí razantní růst cen akcií? Rostoucí úroky u dluhových instrumentů. Za psychologický moment, který může signalizovat trend pro příštích pár měsíců, můžeme označit vzestup výnosu amerického 10letého státního dluhopisu nad úroveň 3 %. Místo na firemní fundament tak myslí investoři nyní spíše na to, jestli je jejich portfolio správně namixované.

Například McClellanův cenový oscilátor, známý to technický indikátor vývoje trhů, predikuje několikaměsíční “medvědí” trh, tedy další pokles na akciových trzích. Sám autor Tom McClellan ve zprávě svým klientům napsal, že dno bychom měli očekávat v srpnu.

Brexit za dveřmi a britská ekonomika roste nejpomalejším tempem od roku 2012. Hrubý domácí produkt Velké Británie v prvním čtvrtletí vzrostl jen o 0,1 % ve srovnání s posledním kvartálem loňského roku. Zpomalil také růst americké ekonomiky. V prvním čtvrtletí její HDP rostl anualizovaným tempem 2,3 % po 2,9 % v posledním kvartále loňského roku.

Co se týče oblasti Fintech, aplikace Revolut, která umožňuje platit kartou mezinárodně a směňovat a posílat peníze za velmi výhodných podmínek, nově umožnila nabíjet účet i českou korunou. Do Revolutu tak nyní pošlete peníze z jakékoliv české banky a na eura či dolary si je vyměníte bez marží a poplatků, za tržní kurz a kdy se vám to hodí. Skvělé.

Hezký víkend!


Nicnedělání – nejlepší, co můžete udělat

V mnoha případech být aktivní přinese lepší výsledky, než opak. Avšak když jde o pasivní investování, udělat méně je ve skutečnosti více. Pokud své investice necháte ležet a nebudete jim věnovat větší pozornost, zajistíte si ve skutečnosti vyšší šanci na dosažení očekávaného výnosu.


Zavádějící grafy

V nedávném článku jsme si ukázali několik grafů, které by měl každý investor znát. Tentokrát se zaměříme na závádějící grafy, zobrazující data takovým způsobem, že jejich pozorovatel může dojít k nesprávnému závěru. Nejčastěji jde o grafy, které obsahují nedostatečné množství informací, nebo o takové, které jsou špatně vytvořené.


Vývoj vybraných instrumentů (20.4. – 27.4.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 671,69
+0,05%
Euro Stoxx 50
3 515,74
+0,62%
S&P / TOPIX 150
1 429,92
+1,61%
Ropa
67,78
-0,91%
EUR/CZK
25,470
-3,43%
Dow Jones
24 315,62
-0,60%
Pražská burza
1 123,82
+0,23%
VWO
45,85
-0,63%
Zlato
1 322,70
-1,17%
USD/CZK
21,102
+2,52%

Top 10 Fintech zpráv týdne

Streamovací služba Tencent míří na burzu, Revolut již můžete nabít i českými korunami, Praha bude mít bar s robotickou rukou a český start-up Spaceflow expanduje po Evropě.


6 finančních blogů ke sledování

V době předplatného se člověk těžko dostává ke kvalitním informacím zadarmo.Ještě méně časté jsou informace a články o investování, které často bývají „rejžáky“ peněz. The Big Picture nebo Nebo Money Nomad patří mezi stránky, které si za tyto rady nic neúčtují a obsahují velmi užitečné informace.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň

Do Itálie jedině po italsku

Jestliže se budeme bavit o nejlepších světových soutěžích elegance klasických automobilů, z průměru jich vystupuje zejména několik – Pebble