Tento týden se v USA konaly volby, a i když všechny hlasy zatím nejsou spočítány, velký triumf republikánů, který predikoval bývalý prezident Trump, se nekoná. To v kombinaci s klesající inflací nejenže dodalo šťávu akciovým trhům (S&P 500 rostl tento týden o 5 %), ale také to znamená konzistenci v zahraniční politice. Je to dobrá zpráva pro všechny, kteří se cítí ohroženi rozpínavými státy.
Klesající inflace způsobuje výprodej dolaru a nákupy drahých kovů. Za poslední týden se cena platiny a palladia zvýšila o 10 %, měď, stříbro a zlato rostly o 5 %. Dobré zprávy působily i na další světové indexy. Nasdaq 100 rostl o 7,5 %, Euro Stoxx 50 o 5 % a Nikkei 225 přidal 2 %.
Německo se přepočítalo. Naši sousedé byli k Rusku dlouho tolerantní, upřednostňovali business před vším ostatním a teď se možná nedoplatí. Kvůli rostoucím cenám plynu a ropy by měly německé ztráty mezi lety 2021-2023 dosáhnout na 110 miliard eur.
I Maďarsko se s Ruskem přepočítalo. Mysleli si, že dobré vztahy s Putinem jim zajistí lepší cenu plynu. To chvilku vycházelo, ale aktuálně platí Maďaři za ruský plyn 7x víc než jiné země. Vyšší cena se propisuje do vysoké inflace, která je v této zemi na úrovni 21,1 %.
Ani Rusko se ve výpočtech netrefilo. Blesková invaze na Ukrajinu se pro tuto kdysi mocnou zemi mění v (nejen) ekonomické peklo. Nejenže svou ropu Ural musí prodávat proti ropě Brent s velkou slevou, teď nikdo nechce ani ruské uhlí. Aby se ho zbavili, prodávají ho se slevou až 70 %. Velmi silně na konfliktu profituje Indie, která od začátku nakupuje komodity ve slevě. Od vypuknutí války na Ukrajině vyrostl indický Sensex index o 10 %.
Čína má všechno dobře spočítané. Nebo ne? Podle zákulisních informací se druhá největší ekonomika připravuje na válku. S kým a proč zatím není jasné, ale je možné odtušit, že s Taiwanem a Spojenými státy. Nechceme ani domýšlet, jaké ekonomické důsledky by měla válka této světové továrny s kýmkoliv. Staronový prezident (pardon, diktátor) si s tím ale hlavu nedělá. Naopak velkou hlavu si dělají nejbohatší Číňané, kterým se propadla hodnota jejich majetku nejprudčeji v historii. To souvisí primárně s obavami, že nové vedení Číny upřednostní ideologii před ekonomikou.
Goldmani počítají s růstem. Šéf této investiční banky David Salomon očekává, že se kapitálové trhy v následujících měsících vzpamatují. Investoři si dle něj jen musí nyní zvyknout na „upravené valuace”. Tedy že ceny akcií největších společností nemusí v brzké době vyrůst na své předválečné hodnoty, ale měly by se tím směrem vydat.
Počítá se s kryptoměnami? Jeden tweet poslal celý kryptotrh směrem dolů, BTC se na chvilku dostal pod 16 tis. dolarů. Za vše může zpráva, která vyvolala otázky o solventnosti jedné z největších kryptosměnárem FTX. Ta už neumožňuje lidem žádné peníze vybrat a je na cestě k bankrotu.
Binance se záchranou nepočítá. Krachující burzu FTX zvažovala převzít jiná kryptosměnárna – Binance. Pak si to ale přepočítala a zase rychle vycouvala. Problémy FTX jsou prý tak velké, že je to mimo schopnost Binance pomoci.
Miliard se už nedopočítá. Zakladatel FTX Sam Bankman-Fried je tak pravděpodobně rekordmanem v chudnutí. Zatímco ještě minulý týden se jeho jmění odhadovalo na více jak 16 miliard dolarů, dnes to bude méně než miliarda. 94 % jeho majetku je fuč během dne.
Spočítal si to už i Renault. Francouzi, kteří dlouho nenaskakovali na vlak s jménem elektromobilita, se teď probudili a mění svou strategii. Překvapili však se svojí ambiciózní otázkou, proč měnit stará vozidla za nová, když je možné je aktualizovat? Spolu s Google teď vyvíjejí auta se softwarem, který by bylo možné aktualizovat na novější verze.
Tyhle počty nenadchly. Za necelé tři roky získala streamovací služba Disney+ už 164 miliónů předplatitelů a je tak v patách Netflixu, který si předplácí asi 223 miliony lidí. Při snaze dohnat konkurenci ale „Mickeymouse“ zapomněl, jak se generuje zisk a vysoký růst předplatitelů se s optimizmem nestřetl. Akcionáři mu to pak spočítali. Firma za 15 měsíců ztratila polovinu hodnoty.
Počítá Musk s Teslou? To se ptají investoři poté, co Musk koupil Twitter. Nová hračka v rukou nejbohatšího člověka na světě by totiž mohla jeho pozornost strhnout jinam. Zároveň vyšlo najevo, že Musk prodal akcie automobilky v hodnotě 4 mld. dolarů, celkově už 20 mld.
Počítají s problémy. Technologičtí giganti se rozhodli pro ozdravnou kůru. Ta spočívá ve velkých počtech propuštěných zaměstnanců. Nejde jen o Twitter, který si na hraní koupil nejbohatší muž světa. Týká se dalších stovek firem. Jen v říjnu ohlásilo propouštění víc firem než za první 4 měsíce roku dohromady. Další v řadě je i Meta.
Je třeba počítat i se smrtí. Není možné si užít zábavu bez pořádné výzvy. Tak asi uvažuje jeden ze zakladatelů firmy Oculus, který vyvíjí brýle na virtuální realitu. Je totiž velkým fanouškem korejského megahitu Squid Game a vytvořil nový headset, který při prohře zabije hráče i v realitě za pomocí výbušnin. Už máte dárek pro tchýni?
ČNB počítá s podporou. Ve snaze zabránit propadu kurzu koruny vydala Česká národní banka na obranu měny v období od dubna do října 28,8 miliard eur, což je 22 % všech devizových rezerv banky. Se zhoršující se ekonomikou ale budou tlaky na oslabování koruny ještě silnější. Pokud si ČNB zachová svůj postoj a ponechá sazby na stávající úrovni i nadále, bude muset tempo intervencí ještě zvýšit. Otázkou tedy zůstává, kdy se intervenční polštář vyčerpá. Tímto tempem by to bylo udržitelné maximálně rok a půl.
Počítáte s vyššími účty za elektřinu? V ČR zdražila nejvíce! Podle dat Eurostatu vyskočila cena elektřiny v tuzemsku o 62 %. To je v extrémním kontrastu třeba s Nizozemskem, kterému se cena snížila o 53 %. Jak je to možné? Odpovědí je v obou případech: místní vláda. Namítnete, že porovnáváme česká jablka s nizozemskými hruškami? Dobře, na Slovensku se zvedla cena elektřiny o 8 %, v Rakousku o 1,5 %, v Německu o 3 % a v Polsku dokonce klesla o 3,5 %. Aspoň, že nám klesá inflace.
Ze dvou je jeden. Český Avast se spojil s americkým NortonLifeLock a vznikla nová společnost s názvem Gen Digital. Transakce za 8,6 mld. dolarů tak skončila úspěšně a nově vzniklá společnost bude mít v ČR jednu ze svých dvou základen. Od 8. listopadu se akcie obchodují na burze a zatím rostou o 3,5 %.
Co nového v Portu?
Zítra od 15:30 se můžete online připojit na Sraz investorů Portu 2022. V rámci dvou diskuzních panelů se dozvíte, jak se zrodil nápad první robo-advisory platformy u nás a jaké máme plány do budoucna. Sraz budeme vysílat živě.
Přemýšlíte, kam v době vysoké inflace uložit své úspory? 22. 11. v Praze proběhne neformální meetup InvestNight 2022. Těšit se můžete i na diskusi o alternativních investicích, kde vystoupí Martin Jaroš z Portu Gallery. Akci lze také alternativně sledovat zdarma díky online streamu.
V úterý 15. 11. 2022 v Cinestar Anděl v Praze máte jedinečnou možnost zúčastnit se VIP předpremiéry filmu Vánoční příběh. Přijďte si užít skvěle obsazenou vánoční komedii ve společnosti nejlepších českých herců. Osobně se můžete těšit třeba na Saru Sandevu nebo Jiřinu Bohdalovou. Zbývá už jen posledních pár desítek lístků, tak si pospěšte.
Včera jsme na Portu Gallery spustili úpis modrého safíru s 24,33 karáty, stále je možné do něj zainvestovat. Stejně tak se pořád můžete zúčastnit úpisu díla Andyho Warhola nebo kolekce vína En Primeur. Příští týden se můžete těšit na úpis automobilu Triumph TR2 Sports!
Pěkný víkend!
Krach burzy FTX odstartoval bouři na trhu kryptoměn
Svět kryptoměn se potýká s dalším skandálem, který má negativní dopad na vývoj celého trhu. Burza FTX.com pozastavila svým klientům možnost výběru…
Je pasivní investování za zenitem?
“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů vznik…
Jakub „Rozbité prasátko“ Dvořák – Od blogu ke knize
Do našeho podcastu přijal pozvání Jakub Dvořák. Pro mnohé posluchače a čtenáře známý spíše pod jménem jeho projektu „Rozbité prasátko“.
Stane se z Twitteru nový Paypal? A další FinTech novinky
Poté co Elon Musk koupil Twitter, vycházejí postupně najevo jeho plány s touto sociální sítí. Firma masivně propouštěla, hodně probíráný…