Na začátku prosince finanční trhy redukovaly část svých předešlých zisků. Za uplynulý týden klesl index S&P 500 o 2,8 %, podobně je na tom Nasdaq Composite se ztrátou 3,6 %. Evropský Euro Stoxx 50 odepsal 1 %. Naopak asijské trhy uzavírají týden pozitivně. Čínský SSE Composite se zvýšil o 1,6 % a japonský Nikkei 225 přidal 0,4 %.
Poklesy v tomto týdnu ale nevymazaly zisky z října a listopadu. V těchto měsících americké akcie poprvé od roku 2021 vzrostly dva měsíce po sobě. Že by náznak obratu na trzích? Uvidíme, příští týden nás totiž čeká další setkání bankéřů Fedu.
Jako Jo–Jo. Takový pohyb připomíná cena ropy. V úvodu týdne ropa vzrostla, protože ropný kartel OPEC+ ponechal její produkci na současné úrovni a Čína uvolnila pandemická opatření. Trend zvrátily data o vysokých zásobách a nižší poptávce. Podobný vliv mělo zavedení cenového stropu na ruskou ropu, která se tak dostala na nejnižší hodnotu za poslední rok.
Zdražování výrobců polevuje. Předcházející růst trhů způsobily pozitivní signály ohledně vývoje spotřebitelské inflace. Teď si mohou trochu vydechnout i výrobci. V říjnu se v EÚ meziměsíčně snížily ceny výrobců o 2,9 %, vůbec poprvé od května 2020. Meziroční růst klesl ze zářijových 41,9 % na říjnových 30,8 %.
Evropa dál roste. Pozitivní zprávy přišly ze „Starého kontinentu“. HDP eurozóny a EU překonaly očekávání analytiků. Ekonomika eurozóny vzrostla ve 3. kvartálu o 0,3 %. Meziroční růst zvolnil na 2,3 % a za celou EU na 2,5 %. Český HDP se meziročně snížil o 0,2 %.
Euro na koni. Pozitivní zprávy a plánované zvýšení úrokových sazeb posilují společnou evropskou měnu, která je na 5-měsíčním maximu. Kurz eura vůči dolaru vzrostl na 1,06. Evropané tak při cestování i něco ušetří, a to se v dnešní době hodí. Koruna k euru spíše stagnuje, od začátku listopadu se stabilně pohybuje kolem hladiny 24,3 Kč/EUR.
Ztracená dekáda Británie. Nejnovější prognóza avizuje, že ekonomika Spojeného království bude v dalším roce nejslabší v Evropě. Trápí ji inflace, rostoucí nezaměstnanost, nízká produktivita a nízké investice. To může znamenat ztracenou dekádu a brexitový sen se tak stává spíše noční můrou.
Akciím Porsche se daří. Po 2 měsících na trhu vstoupí akcie německé automobilky do indexu DAX. Od 19. prosince v něm nahradí výrobce sportovního oblečení Puma. To by mohlo opět podpořit růst akcií, protože investoři kupující index získají také část akcií firmy. Akcie Porsche můžete nově koupit také díky vlastním strategiím na Portu.
Trh přemohl Orbána. V Maďarsku v úterý pozdě večer zrušili cenový strop na pohonné hmoty. Ten zavedla orbánova vláda v listopadu 2021, dopadlo to ale jako vždy. Čerpacím stanicím začaly docházet nafta i benzín, tvořily se dlouhé fronty. Neviditelná ruka trhu tak zase jednou zvítězila. „Překvapivě“.
Splaskává technologická bublina? Propouštění v technologických společnostech opět zrychluje. V listopadu se propouštělo ve 121 velkých společnostech včetně Amazonu, Mety a Twitteru. Představitelé technologických firem se asi přepočítali a očekávají horší časy.
Metaverse nikoho nezajímá? I Evropská unie naskočila na vlnu virtuálních světů a za vybudování vlastního metaverza zaplatila 10 milionů korun. Slavnostní spuštění byl ale propadák, na zahájení do virtuálního světa přišlo šest lidí. Co na to říká Mark zjišťujeme, Karel Janeček také nedorazil…
Výrok týdne. Trumpa máme rádi, protože díky němu máme vždy o čem psát. Tentokrát se bývalý americký prezident do centra pozornosti dostal se svou výzvou ke zrušení ústavy. Proč by něco takového říkal? Elon Musk (kdo jiný také) totiž napsal, že Twitter Trumpa cenzuroval. Ústava je ale pro Američany téměř posvátný dokument, jestli si tak Trump pomůže do voleb 2024 není jisté.
Ničitelka C. Woodová. Fond ARK ETF za posledních deset let zničil majetek akcionářů ve výši 1,3 miliardy dolarů. Její dříve obdivovaná investiční strategie do převratných technologií letos sklízí jednu ránu za druhou. Vlajkový fond letos odepsal více než 60 % své hodnoty.
Reálná mzda klesla. Češi si průměrně vydělají téměř 40 tisíc korun, díky vysoké inflaci si ale za svou odměnu koupí méně než před rokem. Nejvíce si stále vydělají lidé pracující v IT, nejméně zaměstnanci v ubytování, stravování a pohostinství.
Utahujeme opasky. Momentálně dokonce šetříme nejvíce v EU. Oproti stejnému období v roce 2019 klesly v říjnu útraty českých domácností o 3,8 %. Odpouštíme si hlavně oblečení a nákupy na stáncích, stále častěji ale nakupujeme na internetu.
Realitní ochlazení. Loni se postavilo nejvíc bytů za 30 let. Rekonstruovali se také staré byty a přestavovaly se kanceláře. Letos ale výstavba klesá. Důvodem je menší zájem. Například v Praze klesl prodej nových bytů o 69 %. Dočkáme se slev?
Co nového v Portu?
Vánoce jsou sice ještě před námi, ale my dárky rozdáváme již nyní. Jeden takový jsme vlastně nadělili všem investorům. Spustili jsme možnost investovat do akcií obchodovaných na pražské burze a to i formou frakcí.
Na Portu Gallery včera úspěšně proběhl úpis whisky Glen Garioch a Tormore. Tímto jsme uzavřeli nové úpisy pro rok 2022. Ještě ale můžete stihnout investovat do probíhajících úpisů.
Přejeme vám hezký víkend!
Nově na Portu: Přidejte si české akcie do své strategie
V rámci strategií je nyní možné investovat do největších akcií pražské burzy jako jsou ČEZ, Komerční banka, Colt a další.
Matúš Kuchálik: Pasiva, aktiva a srdcovky
Matúš učí lidi zodpovědnému přístupu k financím, správnému plánování a utváření cílů. Zároveň ale v rozhovoru popisuje…
Představujeme společnost Walt Disney Mickemyouse jako mediální gigant
Nemusíte se zabývat investováním, abyste znali značku Walt Disney. Málokdo však tuší, že Walt Disney jako společnost se stoletou historií…
Nová EU pravidla pro online úvěry a další novinky
Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.