Search
Close this search box.

#265 – Rok jako na horské dráze

Milí investoři, je nás už 174 tisíc a vážíme si každého jednoho z vás. Během roku jsme překonali hranici 15 miliard Kč spravovaných aktiv a dovolte nám tak prostřednictvím posledního letošního newsletteru vyjádřit velké díky za důvěru. Víme, že rok 2022 byl náročný, ale jsme v tom spolu a jinak tomu nebude ani v dalším roce, který věříme, že bude lepší.

Loňská Santa Claus Rally se bohužel letos nekonala. Rok 2022 bude naopak v historii zapsaný jako rok inflace a propadů finančních trhů. Růst cen napříč jednotlivými zeměmi přepisoval dekády trvající rekordy a s výjimkou energetických komodit se propadly v podstatě všechny investiční druhy aktiv – akcie, dluhopisy, drahé kovy i kryptoměny. Role uchovatele hodnoty se neujalo ani zlato.

Globální akciový index MSCI All Country World odepsal 19,9 %. Nejznámější americký index S&P 500 umazal 20,6 %, technologický Nasdaq Composite pak 34,3 %. Čínský SSE Composite klesl o 16,2 % a panevropský Euro Stoxx 50 o 12,0 %. O něco lepšího výsledku dosáhl japonský Nikkei 225, který ztratil 10,5 % hodnoty.

Těžký rok to byl zejména pro akcie tzv. “Big Tech”. Světoznámé populární společnosti ztratily víc jak polovinu svojí hodnoty. Tesla klesla o 68,7 %, Meta o 65,4 %, PayPal o 64,8 %, Amazon o 50,7 % a Netflix o 50,6 %. Technologický index Nasdaq Composite ztratil až 34,4 %. Dařilo se naopak energetickému nebo defenzivnímu sektoru.

Růst úrokových sazeb způsobil pokles cen dluhopisů a růst jejich kupónových sazeb. Výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu vzrostl o 2,84 p.b. na 3,73 %.

Na rok 2022 bude ve zlém vzpomínat i taková libra, která v porovnání s americkým dolarem klesla na historické minimum. Dolar zažil podstatně lepší rok a vůči euru se na jistý čas dostal i pod paritu.

Pověst uchovatele hodnoty ve špatných časech nepotvrdilo ani zlato. Jeho cena během roku klesla o 1,5 % a investoři se tak před inflací neměli kam skrýt. Ropa nakonec zakončila rok výše o 6 %. Prudký nárůst hodnoty ale zaznamenaly další energetické zdroje jako zemní plyn, elektřina či uhlí.

Někteří odvážnější ve snaze ochránit svoje úspory investovali do kryptoměn, ani tato strategie ale nebyla úspěšná. Právě naopak, virtuální zlato, jak někteří Bitcoin nazývali, odepsalo 62,3 %.

Rok 2022 nebyl pro investory přívětivý. EU a USA jsou na pokraji recese, na Ukrajině zuří válka a inflace trápí celý svět. Zlé časy ale vytvářejí příležitosti. Akciové trhy se ze svých poklesů historicky vždycky vzpamatovaly a dnes jsou nejlevnější od roku 2014. První vlaštovky ještě léto nedělají, ale jsou tu a z jednotlivých zemí začínají proudit pozitivní zprávy. Zpomalování inflace v USA i v eurozóně, zlepšování podnikatelské a spotřebitelské nálady nebo uvolnění opatření vůči covidu v Číně.

Trhy nejdou vždy jen nahoru a někdy trvá, než se po větším propadu zase otřepou, a proto je potřeba na ně nahlížet z dlouhodobého horizontu. Je dost možné, že vše nejhorší již pominulo, a že nejlepší doba pro dlouhodobé investory je právě teď.

Co čeká naše investory v následujícím roce?

Jak bude vypadat rok 2023? Na tom se neumí shodnout ani ti nejpovolanější. Klíčem je co nejrychleji zkrotit inflaci k 2% cíli. Když se to podaří, úrokové sazby se přestanou zvyšovat, ekonomika se nadechne a finanční trhy oživnou. V USA by v příštím roce měla inflace klesnout na 3 až 4 %, na cíl 2 % pak v roce 2024. V eurozóně se počítá s dosáhnutím cíle až v roce 2025 a také s mírnou recesí. Spojené státy by se jí teoreticky mohly vyhnout. Globální ekonomiku bude tahat zejména Indie a díky uvolněným opatřením i Čína. Jaký rok tedy zažijí finanční trhy?

Podle Bloombergu až 80 % manažerů fondů očekává růst a jen 20 % počítá s poklesem. Významné banky předpokládají, že trhy zažijí další pokles, ale rok 2023 ukončí zhruba na současných úrovních nebo v mírném plusu. My věříme, že hlavně druhá polovina budoucího roku bude konečně lepší.

Co nového v Portu?

Uplynulý rok nebude pozitivně vnímaný ani z hlediska Portu. Naše portfolia s různými stupni rizika byly vzácně vyrovnané. Se svou výkonností zhruba na úrovni -17 % nejsme spokojeni, i když jsme překonali indexy S&P 500, Nasdaq, SSE Composite nebo celosvětový index MSCI All Country World. Věříme, že investoři budou mít v dalším roce víc důvodů na radost a že nejlepší strategií zůstává pasivní investování, které poráží to aktivní.

Je nutno říct, že během roku jsme dále pracovali na vašich nápadech a podnětech s cílem ještě víc zlepšit Portu. Ne vždy si můžeme dovolit udělat všechno co od nás chcete. I tak jsme ale tento rok spustili množství užitečných vylepšení a nových produktů, například:

  • Jednotlivé akcie – jako reakci na poptávku investorů
  • ESG portfólia – jako reakci na aktuální trend ve světě a naše morální a etické přesvědčení
  • Mobilní aplikaci – jako zlepšení pro současné investory

 

Ve vývoji a expanzi Portu, ale i ve vzdělávání investorů budeme pokračovat i v dalším roce.

Bez vás všech by to ale nešlo. Děkujeme, že jste s námi.

 


FinTech Review – Kapesné i odměny v appce – FinTech pomáhá s výchovou dětí

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇


Co je to inflace aneb poznejte nenápadného zloděje vašich peněz

Máte někdy pocit, že vaše peníze už nemají takovou hodnotu jako dříve? Nejspíš jste zaznamenali účinky inflace. Víte co přesně znamená nebo jaké má druhy?


Odpovědná portfolia úspěšně spuštěna

Odpovědné investování je celosvětovým trendem na vzestupu. Portu tento fenomén následuje a spustilo Odpovědná portfolia.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme