#280 – Konec doby fosilní

V týdnu po Velikonocích převládl na všech sledovaných akciových trzích optimismus. Index S&P 500 si za uplynulý týden připsal 1,0 %, Nasdaq Composite vzrostl o 0,4 %. Býčí nálada byla cítit i v Evropě a Euro Stoxx 50 získal 1,9 %. I investoři do asijských akcií vidí situaci pozitivně a japonský index Nikkei 225 si tak připsal 3,5 %, čínský index Hang Seng zase vzrostl o 0,5 %.

Inflace dále zpomaluje. V USA v březnu inflace klesla na 5 % a je tak nejnižší za téměř 2 roky. V únoru byla inflace 6 %. Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, v březnu meziročně vzrostla přesně v souladu s očekáváními o 5,6 %. Analytici očekávají, že Fed v květnu znovu zvýší klíčovou sazbu o 0,25 p.b. Index S&P 500 reagoval na oznámení posílením o 0,6 % a rostly i další americké akciové indexy.

Býci poráží medvědy. Tento rok se na finančních trzích nese ve znamení zotavování, což dodává optimismus i investorům. Nejnovější dotazník investorského sentimentu ukázal, že býci převyšují medvědy nejvíce od loňského ledna a rozpětí sentimentu dosáhlo 24,4 %. Většinu čistých zisků dosáhl index S&P 500, kde rozpětí vzrostlo nad 18 %. Že by přicházela odměna pro ty, kteří se drželi jednoho z nejdůležitějších pravidel, a investovali i v dobách poklesů?

Padající hvězdy. Výkonnost akcií technologických společností, které jsou ve ztrátě, v posledních dvou letech připomíná padající hvězdy. Mnohé z nich ztratily hodně přes 70 % své hodnoty. V roce 2023 se technologiím daří, vždyť index Nasdaq Composite posílil o 16 %, to se ale ztrátových společností netýká. Investoři se jim nadále vyhýbají jako čert kříži. Zdá se, že upravená verze přísloví „padá hvězda, něco si kup“, zatím neplatí.

Buffettovy slova útěchy. Panika v bankovním sektoru z března pomalu opadla a další hojivé náplasti nabídl sám Warren Buffett. Ten doporučil lidem nepanikařit a prohlásil, že na bankovních vkladech nikdo o peníze nepřijde. Věštec z Omahy je známý svojí vírou v bankovní systém. I když připustil, že krachy bank ještě nemusely skončit, podobnost s finanční krizí 2008 odmítl.

Rekordní přítoky do dluhopisových ETF. Za minulý měsíc vložili investoři do ETF trojnásobek toho, co za únornejvíce teklo do těch dluhopisových. Příliv peněz do ETF zaměřených na vládní dluhopisy byl dokonce historicky vůbec největší. Investoři volili často dluhopisy s dlouhou splatností, u kterých se očekává nárůst na ceně, který by byl spojený s poklesem úrokových sazeb. Do konce roku by mohly v USA přijít podle některých analytiků takové snížení dvě.

Konec „doby fosilní“? Světová produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů loni vzrostla o 19 %. Emise, vznikající výrobou elektřiny, mají v nadcházejících letech začít klesat. Energetický sektor tak možná dosáhl při přechodu na čistou energii pomyslného bodu zlomu. Výroba elektřiny z uhlí se loni zvýšila o 1,1 %, výroba elektřiny z plynu klesla o 0,2 %. Všechny obnovitelné zdroje spolu s jadernou energií se loni podílely na celosvětové výrobě elektřiny z 39 %.

Kávu si (ne)osladím. Možná si to totiž nebudu moci dovolit. Cena surového cukru na světových trzích vzrostla na nejvyšší hodnotu od roku 2012. Za růstem stojí obavy o dostupnost cukru v některých částech světa. Cukr je tak v kontrastu s většinou ostatních potravinářských komodit, které v posledních měsících na světových trzích zlevňují.

Apple a ti další. Největší podíl na trhu chytrých telefonů mají (ne)překvapivě Apple a Samsung. Za nimi následují čínští konkurenti Xiaomi, Oppo a Huawei. Apple a Samsung tak budou svádět těžký konkurenční boj. Nebo ne? Apple získává celých 85 % zisků z celého odvětví a všichni ostatní hráči se dělí o zbylých 15 % drobků.

Twitter na námluvách s eToro. Sociální síť Twitter bude spolupracovat s izraelským online brokerem eToro. Uživatelé Twitteru tak budou moci obchodovat s cennými papíry, kryptoměnami a s dalšími aktivy. Twitter se možná také brzy přejmenuje, nově totiž spadá pod společnost X Corp. Musk má s firmou velké plány, chce z ní udělat takzvanou super-app. Miliardář už také snížil počet zaměstnanců firmy z 8 000 na 1 500.

Ujíždí Evropě AI vlak? Loňské spuštění chatbota ChatGPT vyvolalo u konkurence vlnu paniky. Reagoval Google a už i AlibabaEvropa s podporou AI a big techu zaspala. 8 z 10 největších start-upů věnujících se AI drží Američané. Proč? Nejčastěji se uvádí vyšší cena neúspěchu v důsledku vyšší ochrany zaměstnanců. Pokud se firmě nedaří, může v USA propustit zaměstnance ze dne na den. V Evropě je podobný proces zdlouhavější a odstupné pro dobře placené technologické pracovníky se firmám prodraží.

Inflace klesá i v ČR. U nás v Česku se v březnu inflace snížila o 1,7 p.b. na 15 %, což je nejnižší hodnota od loňského dubna. Za meziročním zpomalením inflace stojí zejména zlevnění pohonných hmot a olejů, jejich ceny klesly o 19 %. Zdražovaly naopak potraviny, výjimku tvoří v nedávné době často zmiňovaná vejce, jedno vajíčko zlevnilo oproti únoru o téměř 10 %.

Porušování potravinového práva. V Česku podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly dochází k „porušování potravinového práva“. Ze 417 kontrol, které české úřady v nedávné době vykonaly, se v 91 případech zjistilo porušení zákona. Obchodníci prý účtovali za zboží vyšší cenu, než byla na cenovkách, došlo i k porušování pravidel u slevových akcí.

Přiškrtíme dotace. Na drahých potravinách vydělávají prý i zemědělci. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ceny potravin loni vzrostly o 15 %, ale ceny zemědělských dodavatelů vzrostly o 40 až 50 %. Zdražování je podle Svazu vyráběno v ČR tou skupinou, která na tom masivně vydělává – a rozhodně to nejsou obchody. Proto si chce na zemědělce posvítit ministr financí Zbyněk Stanjura a uvažuje o snížení dotací.

 

Co nového v Portu?

Na platformě opPORTUnity jsme opět odhalili další investiční příležitost. Po nedávném představení WOOD & Company Otevřeného podílového fondu, který investuje do komerčních realit, jsme v tomto týdnu odhalili novinku.

Doslova „Fresh“ novinkou jsou investiční certifikáty české sítě fresh barů Fruitisimo. Do této české společnosti, která právě expanduje na zahraniční trhy a má ambici v následujících letech vstoupit na pražskou burzu, zainvestovali známí čeští investoři včetně Jana Sýkory z WOOD & Co. Nyní můžete po jejich boku investovat i vy – do IC Fruitisimo.

Pěkný víkend!


Představení společnosti Visa: Roky ověřená stabilita

Na akciovém trhu byste jen těžko hledali společnost s větší stabilitou, než má platební gigant Visa.


FinTech review – Součástí digitálního eura bude „omezená“ kontrola a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.



Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme