Search
Close this search box.

#31 – Přesilovka na G7

Začíná summit nejvyspělejších zemí G7 v kanadském Québecu. Projednávat se bude vzájemný obchod a tarify. A jednání zřejmě budou tvrdá. Naznačují to slovní přestřelky mezi Macronem, Trumpem a kanadským premiérem Trudeauem. Jak říká Macron, “6 zemí z G sedmičky tvoří dohromady větší trh, než je ten americký” a se zjevnou narážkou na Trumpa “nikdo tady nebude navždy”. Vypadá to, že letošní summit bude mít přesilovkový formát G6 : G1.

A když se mocní hádají, investoři plakají. Nadějný vzestup na burzách z úvodu týdne se tak ve čtvrtek zastavil a dnes to nevypadá o moc optimističtěji. Skóre hlavních trhů za celý týden je následující: index S&P500 +1,2 %, index Euro Stoxx50 -0,2 %, ropa +0,3 %, zlato +0,3 %.

Úterní valná hromada akcionářů Tesly odmítla návrh norského investičního fondu na omezení role Elona Muska. Fond věří, že by Tesle prospělo oddělit funkci CEO a předsedy představenstva. Asi to nebyl dobrý nápad, když Elon vzápětí akcionářům sdělil, že firma pravděpodobně splní plán výroby nedostatkového Modelu 3, a akcie vzrostly o 10 % na 319,50 USD.

Na historické maximum 194,20 USD se vyšplhaly akcie Applu.

VanEck a SolidX oživily myšlenky na vytvoření ETF na bitcoin. Předchozí dva pokusy zkrachovaly, uvidíme, zda tentokrát americká komise pro cenné papíry SEC vydání burzovně obchodovatelného investičního instrumentu s nominální hodnotu 200.000 USD schválí.

Akcie Twitteru budou zahrnuty do báze indexu S&P500. To znamená, že i klienti Portu budou ve svých portfoliích nyní vlastnit malou část akcií Twitteru prostřednictvím SPDR S&P 500 ETF Trust.

Čínský platební gigant Ant Financial, dodávající pod jménem Alipay bankovní technologie Alibabě, získal 14 miliard dolarů na expanzi od domácích a zahraničních investorů. Ant Financial je tak s valuací 150 mld. USD nejhodnotnějším fintechem na světě. Ne nadarmo je Čína podle studie Ernst & Young neprogresivnější zemí, co se adopce finančních inovací týče. Až 69 procent Číňanů za posledních 6 měsíců využilo minimálně 2 fintechové aplikace.

Fintechový jednorožec TransferWise, který poskytuje levné mezinárodní platby za výhodný kurz, se dohodl s první velkou bankou na integraci služeb. Francouzská Group BPCE nabídne služby Transferwise svým klientům od roku 2019.

Revolut chce od roku 2019 nabídnout klientům obchodování s britskými a americkými akciemi bez poplatků.

MMF poskytne záchrannou kreditní linku Argentině v objemu 50 miliard dolarů. Argentinské peso padá a země se potýká s vysokým fiskálním deficitem a zadlužením. Trochu jako Itálie, která ale nemá svojí liru, tak její problémy dopadají na euro.

Nízká nezaměstnanost, silný ekonomický růst, vyšší inflace, slabá koruna. Pravděpodobnost, že ČNB v červenci nebo v srpnu zvýší základní úrokovou sazbu na 1,00 % roste. To by posílilo korunu, zlevnilo dovoz a dovolené, ale i investice do zahraničních akcií.

Hezký víkend!


Trpělivost přináší peníze

Lidská mysl je složitá na to, aby se dala popsat ekonomickým modelem. I když si ekonomové rádi vypomáhají tzv. homo economicus, který dělá vše pro to, aby maximalizoval svůj užitek, skutečnost je složitější. Svůj vliv hraje kultura nebo emoce, které nás určitým způsobem nutí se nechovat zcela racionálně.


Jakou cenu pro vás má Facebook?

Díky masovému rozšíření internetu máme k dispozici množství služeb, které si za zefektivnění našeho života neúčtují ani halíř. Facebook či Twitter jsou schopny fungovat jen z reklam a díky tomu mohou zůstat neplacené. Otázkou zůstává, jestli je to to, co uživatelé opravdu chtějí. Obzvlášť v posledních měsících, kdy neminul týden, aby se neobjevila další kontroverze ohledně zacházení s uživatelskými daty ze strany Facebooku.


Vývoj vybraných instrumentů (1.6 – 8.6.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 766,29
+1,16%
Euro Stoxx 50
3 446,10
-0,22%
Nikkei 225
22 694,50
+2,36%
Ropa
66,05
+0,36%
EUR/CZK
25,640
-0,58%
Dow Jones
25 208,15
+2,33%
Pražská burza
1 078,67
-0,22%
Bitcoin
7 580,54
+1,92%
Zlato
1 302,90
+0,28%
USD/CZK
21,662
-1,76%

Fintech review

Revolut spouští bezprovizní obchodování s akciemi, v Číně vzniká „Uber na blockchainu“, Impact Hub vstupuje na pražskou burzu, Českým Nápadem roku je virtuální hokejka a v Praze se otvírá PrusaLab, ráj pro kutily.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení strategie: Vyvážený mix

Představení strategie: Vyvážený mix

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších měn světa se

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem by pro něj