Po vydařeném minulém týdnu zakončují nejsledovanější akciové indexy tento týden smíšeně. S&P 500 klesl o 0,3 %, Nasdaq Composite naproti tomu vzrostl o 1 %. Evropský Euro Stoxx 50 získal 0,5 %, japonský Nikkei 225 zase 1,9 %. Hůře týden naopak končí čínské akcie, když Hang Seng odepsal 2,6 %.
Evropské akcie dohánějí ztrátu. Ceny evropských akcií se pohybují nejvýše za poslední tři týdny. Mírně snížily náskok těch amerických. Index Euro Stoxx 50 od počátku roku vzrostl o 8,8 % a Euro Stoxx 600 jen o 3,9 %. Akcie ze starého kontinentu posílily díky dobrým výsledkům společností jako AstraZeneca, Henkel či Schneider nebo revidovanému výhledu společnosti Adyen. Pomohlo jim také oznámení německé vlády, ta chce pomocí snížení daní z elektřiny ve výši až 12 miliard eur pomoci průmyslu.
Zpět na vrchol? Cena Bitcoinu – nejstarší kryptoměny – překonala hranici 37 tisíc USD za jednu minci. Bitcoin je v kurzu hlavně za poslední měsíc, kdy se stupňuje očekávání schválení bitcoinového ETF společnosti BlackRock ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC). V současnosti je cena nejvýše od loňského května. Od začátku roku už si přitom výtvor Satoshiho Nakamota připsal závratných 120 %.
Kromě ETF na Bitcoin se zřejmě chystá BlackRock spustit i ETF na kryptoměnu Ethereum. Již došlo k založení trustu (svěřeneckého fondu), do kterého se bude kryptoměna vkládat a očekává se zaslání žádosti americké Komisi pro cenné papíry. Cena Etherea v tomto roce vzrostla o 74 %.
Počítejte s poklesem. A co má klesnout? Ceny nemovitostí, ECB před tím varuje banky eurozóny. Současné prostředí vyšších úrokových sazeb by mohlo vyvolat další tlak na pokles cen nemovitostí. Důvodem jsou pochopitelně vysoké sazby, které prodražují úvěrové financování. Jejich snížení se v eurozóně očekává až v září příštího roku.
(Ne)děkujeme, Číno. Vládní iniciativa z roku 2013 nazvaná Nová hedvábná stezka přinesla rozvojovým zemím dluh ve výši 1 bilionu eur. Peníze Čína půjčovala zejména na výstavbu přístavů, elektráren a dálnic. V současnosti už ale přišla doba, kdy mají země jistiny dluhů splatit. Mnoho z více než 130 zúčastněných zemí však toho není schopno. Úroky z dluhů jsou navíc vysoké a na daných projektech často pracovaly čínské firmy, které mohly celou zakázku schválně prodražit. Itálie, jediná zúčastněná evropská země, chce od projektů odstoupit. Zadlužené země tak nyní Číně za její „velkorysost“ nepoděkují.
Evropané a dovolené. Cestovní ruch v roce 2023 konečně dostihl úroveň před pandemií. Rozdíl v dostupnosti dovolených v rámci Evropy je však velký. Celotýdenní dovolenou si nemůže dovolit přes 60 % Rumunů, na druhé straně pouze méně než 10 % Lucemburčanů. V Česku na týdenní dovolenou nedosáhne každý pátý občan. Jsme na tom ale stále lépe než na Slovensku, kde na týdenní dovolenou nedosáhne každý třetí.
Mickey je zpět. Ikonická společnost Walt Disney ve 3. čtvrtletí zlepšila všechny klíčové ukazatele. Překvapením byl nárůst uživatelů streamovacích služeb, zejména vlajkové lodi Disney+, která za 3 měsíce přidala 7 milionů uživatelů. Investory potěšilo zejména to, že společnost pokračuje v utahování opasků, což by mohlo zvýšit ziskovost. Akcie firmy, které se letos propadly na 8leté minimum, reagovaly růstem o 7 %.
Samsung AI. Jihokorejská společnost představila nový generativní model umělé inteligence Samsung Gauss. Brzy jej můžeme očekávat v jejích chytrých telefonech. AI od Samsungu má pomoci při vytváření e-mailů a překladu obsahu, funkce Gauss Image zase dokáže vytvářet nebo upravovat obrázky. Uvidíme, jak na krok společnosti Samsung zareaguje Apple.
Ryanair je nej? Všichni víme, že stísněné cestování není nejpohodlnější. Přesto se Ryanair stal nejhodnotnější leteckou společností na světě. Pomohl mu k tomu růst akcií poté, co nízkonákladový dopravce vykázal rekordní zisky, a také oznámil pravidelnou dividendu. Prodej losů a voňavek na palubě se, zdá se, vyplácí.
We(Don’t)Work. Dříve nejhodnotnější startup světa WeWork skončil v konkurzu. Společnost, která nabízí sdílené futuristické kanceláře po celém světě, se dostala do problémů, protože se hnala za růstem, i když nebyla zisková. To se jí nakonec stalo osudným po příchodu pandemie a makroekonomických problémů. WeWorku jsme se věnovali i v našem nejnovějším díle podcastu Na pivu s analytiky.
Lidová Tesla. Nejhodnotnější automobilka světa Tesla chce v Německu vyrábět cenově dostupný elektromobil za 610 tisíc Kč. Měl to zmínit šéf automobilky Elon Musk při návštěvě továrny u obce Grünheide. Zatím není známo, kdy se tento „lidový“ model začne vyrábět. Tesla tímto krokem reaguje na příliv levných elektromobilů z Číny, zároveň se ale snaží splnit svůj cíl zpřístupnit elektromobily všem.
Záplava animovaných filmů? AI sebere práci 90 % umělcům pracujícím na animovaných filmech, uvedl producent Jeffrey Katzenberg. Zavedení umělé inteligence podle něj desetinásobně urychlí digitální transformaci zábavního průmyslu a výrobu animáků. Katzenberg se proslavil jako producent ve filmovém studiu Walt Disney. Později se spojil s režisérem Stevenem Spielbergem a Davidem Geffenem, s nimiž založil společnost DreamWorks. Můžeme tedy očekávat desetkrát více trháků jako Lví král, Frozen nebo Toy Story?
Diamant za miliardu. Vzácný modrý diamant Bleu Royal byl v Ženevě vydražen za více než 1 miliardu Kč. Diamant o váze 17,61 karátu je největším vnitřně bezchybným modrým drahokamem, který se kdy objevil v aukci. Zářivě modré diamanty o hmotnosti více než 10 karátů jsou extrémně vzácné. Historicky patří mezi 10 nejdražších drahokamů. Závidíme dámě, která ho dostane na ruku. Nebo spíše do trezoru?
Zkreslená statistika. Meziroční míra inflace v ČR v říjnu podle Českého statistického úřadu dosáhla na 8,5 %, což bylo o 1,6 p. b. více než v září. Jedná se ale o zvýšení způsobené metodou výpočtu ČSÚ. Ta zohledňuje vloni zavedený Úsporný tarif na energie a základna pro říjnové srovnání je proto nižší. Pokud by Úsporný tarif zohledněn nebyl, cenový růst by činil 5,8 %. Obávat se tak rostoucí inflace není na místě, v příštích měsících bude znovu klesat.
Daně drtí zisky. Společnost ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku vydělala 29,8 miliardy Kč, čistý zisk společnosti tak meziročně klesl o 43 %. Že by však společnost přestala vydělávat, pravdou není. Provozní zisk (EBITDA) skupiny díky vysokým tržním cenám komodit stoupl o 6 %. Za poklesem čistého zisku je hlavně daň z neočekávaných zisků, která na firmu dopadla.
Co nového v Portu?
Na naší platformě opPORTUnity jsme představili novinku, na kterou stovky klientů čekaly. Nově si můžete nastavit pokyn k pravidelnému nákupu realitního fondu od WOOD & Company a do nemovitostí tak investovat pravidelně. Investice do stabilně rostoucího fondu je bez vstupních poplatků a již od 100 Kč. Nastavením pokynu dojde vždy 20. den každého daného měsíce k investici vámi nastavené částky do realitního fondu z Peněženky.
Rádi bychom vás také pozvali na online Q&A webinář k nabídce investice do unikátní sbírky děl Alfonse Muchy, jejíž součástí můžete být i vy díky Portu Gallery. K živému vysílání se můžete připojit na YouTube už v úterý 14. listopadu 2023 od 16:00. Už nyní lze pokládat dotazy na vše, co vás zajímá, prostřednictvím Slido.
Hezký víkend!
John Mucha: Umění mého dědečka ovlivňuje umělce dodnes
Založil nadaci, která se stará o odkaz díla jeho dědečka. John Mucha pokračuje v šíření věhlasu celosvětově vyhledávaného autora Alfonse Muchy.
7 důvodů, proč investovat do sbírky děl Alfonse Muchy
Alfons Mucha je celosvětově známý malíř, který se v žebříčcích umělců pravidelně umisťuje na předních příčkách.
FinTech review – Banka umožní nákup tokenizovaného zlata a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.