Search
Close this search box.

#34 – Za vším (ne)hledej Trumpa

Ekonomickou zprávou týdne je u nás navýšení sazeb Českou národní bankou – u základní sazby o 0,25 procentního bodu na 1 %. Ta po dlouhodobém umělém oslabování koruny v minulých letech nyní bojuje za její posílení. Ke zvýšení se rada rozhodla kvůli sílícím inflačním tlakům. Pokud tedy cílem bylo brzdit růst cen skrze posílení koruny, tak se to nepodařilo – koruna se nejprve moc nepohnula a dnes dokonce vydala opačným směrem, nad hranici 26 korun za Euro.

Poté, co to v minulých týdnech vypadalo, že se Donald Trump do severokorejského vůdce Kima skoro zamiloval a prohlásil, že jaderná hrozba ze Severní Koreje je zažehnána, se ukazuje, že důvěřovat diktátorům je minimálně naivní. Severní Korea i přes dohody o denuklearizaci nadále rozšiřuje a vylepšuje jaderný program, ukázaly to satelitní snímky. Sankce tedy minimálně do provedení “nevratných protijaderných opatření” zůstávají.

U Trumpa ještě zůstaneme, nadále totiž operuje s uvalováním cel. Mezi ty poslední patří 20-25% na všechna dovážená auta s cílem přimět automobilky vyrábět v USA. Podle Aliance výrobců automobilů by zavedení takového cla jen zdražilo automobily a americké spotřebitele by to stálo 45 miliard dolarů navíc ročně.

(Nejen kvůli clům) přesouvá svou výrobu do Evropy společnost Harley Davidson. Plánovala to prý dlouho. Stěhovat do kontinentální Evropy by mohla svou výrobu i automobilka BMW – z Británie. Zde je důvodem Brexit a neschopnost zajistit spolehlivé dodávky materiálu poté, co Británie opustí eurozónu.

Kromě možných vyšších cen různých motorek a aut si možná brzy připlatíme i za benzín a naftu. Cena ropy (WTI) letí vzhůru a po delší době opět překročila hranici 70 dolarů za barel. Důvodem je opět Trump a jeho výzva ostatním státům ukončení dovozu této suroviny z Íránu.

Zatímco u nás Škodovka právě rozjíždí studentské sdílení aut, na západě se to tak úplně nepovedlo. Jedna z nejvýznamnějších služeb sdílení vozidel Autolib, operující v Paříži, kvůli prodělaným milionům končí, město s ní ukončilo smlouvu. Nezvládá pokrýt náklady na vybudování a údržbu potřebného počtu dobíjecích stanic.

Stále více lidí surfuje na internetu skrze své mobily a desktopové prohlížeče pomalu umírají. Na tento vývoj reaguje Google, jehož 85 % výnosů putuje z reklamy (té online), rebrandováním nástroje na jejich tvorbu – z Adwords se stávají Google Ads. Nově by měla být tvorba kampaní jen otázkou pár minut.

Přestože cena akcií roste, Muskova Tesla prožila opět horké chvilky. Jednak analytici z Goldmanů stále nevěří, že Tesla splní plány produkce Modelu 3 a Elon musel ujišťovat investory, že ambiciózní cíl počtu 5 000 kusů týdně “celkem pravděpodobně” zvládne. Poté však přišly na přetřes i marže Tesly, jelikož společnost tiše snížila základní cenu Modelu 3 o $14 000, aby přilákala více zájemců.

A investiční tip na víkend, pokud jste v investování nováček? Zapomeňte na spekulativní drobné akcie – na těch vydělali jen lidé s extrémním štěstím a Jordan Belfort. Investiční experti z Motley Fool radí: „ vsaďte raději na zaběhlé společnosti nejvyšší kvality jako Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, investiční společnost Oaktree Capital Group nebo Black Rock.“ Nebo nechte správu vašich peněz na Portu, to zas radíme my.

A protože bude Portu během svátků, jako většina z vás, na dovolené, tak se na další páteční newsletter můžete těšit za 14 dní.

Hezký víkend!


Portu vs. Podílové fondy

Podílové fondy se stávají čím dál tím populárnější investiční variantou mezi veřejností, a v tomto článku si probereme, zda se opravdu jedná o investici, která se vyplatí. Zároveň ji také porovnáme s Portu.


Fintech review

Celoevropský boom internetových forem financování, platba kartou bez platebního terminálu, propad akcií na světových burzách, první testování létajícího taxi, jídlo pro bezdomovce a důchodce díky blockchainu nebo největší světový úpis akcií Xiaomi.


Vývoj vybraných instrumentů (22.6 – 29.6.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 716,31
-1,40%
Euro Stoxx 50
3 404,87
-1,07%
Nikkei 225
22 304,31
-0,94%
Ropa
73,77
+7,57%
EUR/CZK
26,020
+0,46%
Dow Jones
24 427,16
-0,63%
Pražská burza
1 064,31
+0,02%
Bitcoin
5 834,45
-3,92%
Zlato
1 250,30
-1,61%
USD/CZK
22,318
+0,81%

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme