Search
Close this search box.

#40 – Musk je bohém. Tesla padá.

Probudil se vedle své dívky Claire, podle stylu muziky známé spíše jako Grimes, sedl do svého modelu S elektrovozu a cestou na letiště napsal tweet, že by rád stáhnul akcie Tesly z burzy za cenu 420 dolarů za kus. Správně mu to vyšlo na 419, ale řekl si, že to zaokrouhlí nahoru. Postupně se dozvídáme, jak se zrodila jedna z největších investičních afér posledního týdne, za kterou je Elon Musk nyní vyšetřován americkou komisí pro cenné papíry SEC. A vyšetřovatelé přitvrzují. Pochybnosti panují zejména kolem toho, jestli má Tesla zajištěné financování takového odkupu, jak Musk psal ve stejném tweetu. Peníze Muskovi údajně přislíbili Saudové, s transakcí mu radí Goldman Sachs a Silver Lake.

Akcie Tesly tento týden pokračují v poklesu a ztrácí 11 % na cenu 316 USD. A mimochodem, banka Goldman Sachs dostala od ČNB pokutu 750 tisíc Kč za to, že ji neinformovala o navýšení své investice v Monetě.

Trhy jsou i nadále pod negativním tlakem způsobeným vyhrocenou situací v Turecku. Na pozadí ekonomických zájmů jde ale v tomto případě minimálně částečně o politický střet. Spojené státy minulý týden uvalily na tureckou ocel a hliník dodatečné clo, což dále prohloubilo pokles turecké liry. Ta se v pondělí dostala až nad hranici 7 lir za dolar, loni ve stejnou dobu přitom byla na 3,50 lirách za USD. Nato prezident Trump pohrozil dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Turecko nepropustí 2 roky vězněného amerického pátera Brunsona. Příští týden budou turecké finanční trhy kvůli svátkům zavřeny, tak snad bude na chvíli klid.

Turecký problém dopadá bohužel především na Evropu a ETF fondy rozvíjejících se trhů dostupné v Portu. Americký akciový trh si stále vede docela dobře. Index Dow Jones místo aby padal, zaznamenal nový rekord. Tedy, jak se to vezme, jde o rekord v počtu dní, kdy setrvává v tzv. korekčním teritoriu. Tedy stagnuje. Technicky stagnuje už 132 obchodních dní a to je nejdéle od roku 1962.


Obchodní války, inflace, zpomalení ekonomik. Vyhlídky pro trhy nejsou nejlepší. Nač ale propadat pesimismu? Například stratégové v LPL Financial tvrdí, že minimálně americký trh má stále velký růstový potenciál. Podle technického analytika Bank of America Merrill Lynch bude index S&P500 na začátku příštího roku dokonce testovat rekordní hladinu 3.000 bodů!

Tržní hodnota německé fintechové firmy Wirecard, která zajišťuje online platební služby, se vyšplhala na 21,3 miliard eur. Je čtvrtou nejhodnotnější firmou v Německu, přeskočila i bankovní gigant Deutsche bank a čeká ji zařazení do prestižního indexu DAX.

Ve Spojených státech je zhruba 100 robo-advisorů podobných Portu. Některé platformy vznikají, jiné zanikají. Zejména malé start-upy bez zázemí stabilní firmy jsou ale ohroženy, především tím, že musí bojovat s většími konkurenty diskontní politikou. Budoucnost mají podle tohoto článku tzv. hybridní platformy, které budou schopny investorům co nejvěrněji poskytnout služby lidského finančního poradce. Nad tím se musíme v Portu zamyslet. A co si o tom myslíte vy? Napište nám svůj názor.

Hezký víkend!


Prohrává Čína obchodní válku?

Obchodní válka mezi Čínou a USA se stupňuje a nedá se očekávat, že by jedna ze stran v nejbližší době ustoupila. Spíše než ekonomickou otázkou začíná být celá situace otázkou cti. Čínský prezident se rozhodl bezhlavě „opětovat palbu“ Donalda Trumpa.


Informace z trhů: Výsledková sezóna

Během tohoto týdne jsme se podívali na další společnosti jako Home Depot, Cisco Systems, Walmart a Nvidia. Ani tentokrát jsme nebyli ochuzeni o mnohá překvapení.


Vývoj vybraných instrumentů (10.8. – 17.8.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 837,79
+0,16%
Euro Stoxx 50
3 359,70
-1,94%
Nikkei 225
22 270,38
-1,01%
Ropa
66,24
-2,06%
EUR/CZK
25,730
+0,37%
Dow Jones
25 546,70
+0,92%
Pražská burza
1 060,59
-1,19%
Bitcoin
6 495,90
+0,77%
Zlato
1 185,50
-2,75%
USD/CZK
22,583
+0,92%

Fintech review

České banky rozvíjejí spolupráci se startupy, v Africe těží bitcoin skrze notebook, Twisto vstupuje do Polska, česká hra Beat Saber sbírá obrovské úspěchy, UFO na nohách jako přeprava budoucnosti a investiční fond, který financuje startupy vedené ženami.


Turecko a Trump

Turecká lira tento týden klesla na rekordní minimum proti americkému dolaru. Měna padala celých 12 dní v kuse velmi rapidně. Aktuálně si za jeden americký dolar koupíte zhruba 6 tureckých lir. Přesně před rokem to bylo pouze 3,5 liry.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Do Itálie jedině po italsku

Jestliže se budeme bavit o nejlepších světových soutěžích elegance klasických automobilů, z průměru jich vystupuje zejména několik – Pebble