Search
Close this search box.

#46 – Mamma Mia, ach ta Itálie!

Úspěšný týden končí hrozivým závěrem. Zejména evropské akciové trhy míří dolů a euro klesá na třítýdenní minima. Koruna slábne na 22,20 Kč za dolar. Italský akciový index (-4,3 %) zaznamenává největší denní ztráty za poslední dva roky a stahuje s sebou dolů celou Evropu. Vše je důsledkem nočního vývoje v Itálii, kde populistický kabinet došel ke konsensu a navrhl na rok 2019 státní rozpočet s expanzivním deficitem 2,4 % HDP. To je nad dvouprocentní limit Evropské unie i nad očekávání analytiků. Veřejný dluh Itálie je přitom už teď nejvyšší v Evropě. Mamma Mia, komentují rozhodnutí Itálie evropští politici s tím, že “ozdravný” italský rozpočtový deficit by měl být správně okolo 1,6 % HDP. Takže další stát si krátkodobě bude žít nad poměry.


Šéf Tesly a vizionář Elon Musk to svým srpnovým tweetem o možnosti stáhnout akcie Tesly z burzy za 420 dolarů opravdu přepískl. Nyní je žalován americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) za manipulaci trhem. Nejvtipnější na celé kauze je zjištění Komise, že Musk tak činil zřejmě v asociaci s marihuanou a s cílem ohromit svou přítelkyni. SEC požaduje, aby Musk odešel z vedení Tesly. Akcie dnes na zprávu zareagovaly poklesem o 12 %.

Deset let od pádu Lehman Brothers se reputace největších amerických investičních bank vylepšila na původní hodnoty. Nejdůvěryhodnější je podle průzkumu Merrill Lynch a Morgan Stanley, relativně nejméně důvěryhodná je Goldman Sachs.

Američtí individuální investoři jsou stále optimističtí ohledně budoucího vývoje. Z pravidelného průzkumu asociace AAII vyplývá, že 36,2 % respondentů z řad investorů očekává růst na trzích, 31,1 % respondentů očekává pokles a zbytek, tedy 32,7 % investorů, je neutrálních.


Výrobce luxusních kabelek Michael Kors kupuje dalšího producenta luxusu Gianni Versace za 2,1 miliardy dolarů. Sestra zakladatele Donatella Versace zůstane ve firmě jako poradce. Značka Michael Kors se přejmenuje Capri Holdings.

Britská neobanka Revolut požádá o evropskou licenci v Lucembursku. Kvůli nejasným podmínkám Brexitu bude navíc žádat o plnou bankovní licenci v Litvě. Tím si chce zajistit možnost nabízet své služby na trhu EU poté, co Británie vystoupí z Unie.

Česká národní banka zvýšila potřetí v řadě úrokové sazby, guvernér Rusnok nevyloučil další zvyšování ještě do konce roku. Základní úroková sazba je nyní na 1,5 %. Důvodem pro zvyšování úroků centrální bankou je vyšší inflace, nad 2procentním cílem, a slabá koruna. A pokud poroste cena ropy Brent nad 100 dolarů za barel, jak očekávají analytici, může inflace v Česku vlivem růstucen pohonných hmot stoupnout až na 3 procenta. A to už by ČNB hodně nazlobilo.

Je pouze otázkou času, než Bitcoin poklesne pod 6000 USD. Z technického úhlu je údajně alarmující, když cena není schopna při odrazech nahoru překonávat předchozí hranice. Bitcoin je tak v neutrálním nebo medvědím trendu.

V jakých městech se pravděpodobně vytvořila bublina na realitním trhu? Podle zprávy švýcarské banky UBS jsou nemovitosti nebezpečně nadhodnocené v Hong Kongu, Mnichově, Torontu, Vancouveru, Amsterdamu a Londýně. Jestli praskne bublina realit v Praze se UBS bohužel nezmiňuje.

Developer UDI CEE od investorů už vybral přes 180 milionů korun z cílových 250 milionů. Skupina hodlá vstoupit 2. října na trh Start pražské burzy.

Hezký víkend!


Půl roku do Brexitu. Co bude dál?

Jaké jsou možnosti odchodu Velké Británie z Evropské unie? A jaká je šance že se dohodu s EU nepodaří dojednat? Nejen to se dočtete v článku shrnující ty nejdůležitější informace o brexitu spolu s možným vlivem na vaše investice u Portu.


10 nejlepších koníčků, které vás nevyjdou draho

Jedno z oblíbených českých přísloví říká, že každá sranda něco stojí. U koníčků to však platit nemusí. Nemusíte sbírat umění, ani se plavit přes oceány na své plachetnici. To, že vaše hobby nestojí miliony, neznamená, že je o něco horší.


Vývoj vybraných instrumentů (21.9. – 28.9.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 911,20
-0,63%
Euro Stoxx 50
3 399,41
-0,92%
Nikkei 225
24 100,04
+0,96%
Ropa
72,19
+1,99%
EUR/CZK
25,715
+0,51%
Dow Jones
26 417,43
-1,22%
Pražská burza
1 101,92
+0,02%
Bitcoin
6 637,16
-1,80%
Zlato
1 188,60
-1,06%
USD/CZK
21,967
+0,97%

Makléř – 2. díl

Rozdrnčel se telefon. Ondra po něm rychle skočil, ve firemních instrukcích bylo, že není možné nechat přístroj zazvonit více než třikrát. Moc telefonátů neměl, zatím to vždy stihl napoprvé. „Přijď za mnou,“ ozval se strohý hlas generálního ředitele.


Fintech review – elektroběžky v Praze, Musk v problémech

Elon Musk čelí žalobě kvůli podvodům s cennými papíry. Seznam.cz loni rekordně zvýšil zisk a přišel si na více než miliardu. V Praze dnes poprvé narazíte na stovky elektrických koloběžek Lime. Kolik stojí a jak si je můžete půjčit?


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto. V tomto článku

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Česká internetová jednička Seznam.cz navýšila tržby