Search
Close this search box.

#47 – Velký čínský hack

Americký akciový index Dow Jones vystoupil na další rekord, ale rychle z něj spadl zpátky. Ve čtvrtek dokonce zaznamenal nejsilnější denní propad za poslední dva měsíce. Stojí za ním především obavy z růstu úrokových sazeb v USA poté, co výnos 10letého státního dluhopisu na trhu překonal hladinu 3,2 %, což je nejvíce od roku 2011. Paradoxem je, že úroky rostou především proto, že se americké ekonomice neskutečně daří, nezaměstnanost je nejníže od roku 1969 a indexy průmyslové aktivity posilují. Přesto, zdá se být příliš brzy na to, abychom mohli tvrdit, že jde o ekonomický důsledek Trumpovy obchodní politiky.

Asi ne nadarmo Trump bojuje s Čínou. Ta podle posledních zpráv pravděpodobně montovala nebo montuje do amerických zařízení drobné čipy, kterými provádí průmyslovou nebo jinou špionáž minimálně od roku 2015. Zasaženo má být téměř 30 amerických společností, včetně Amazonu nebo Applu. Obsáhlý článek tomu věnuje Bloomberg Businesweek. Apple se od zprávy distancoval, žádná neznámá tělíska v iPhonech prý nejsou. A my máme štěstí, že v Číně montujeme tak akorát kola, do těch snad štěnice nedávají..

Investiční banka JP Morgan snížila doporučení pro čínské akcie a očekává, že obchodní konflikt s Čínou bude ještě eskalovat a zasáhne čínskou ekonomiku příští rok. I kdyby se Čína vzdala jakýchkoliv protiopatření v reakci na americká cla, bude ji to stát minimálně 1 % HDP, tvrdí analytici.

Co se nedaří s Čínou, podařilo se Trumpovi dojednat s Kanadou a Mexikem. Zkraje týdne dostaly akcie pozitivní impuls v podobě oznámení o změně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), která se mj. přejmenuje na Dohodu USA – Mexiko – Kanada (USMCA). Klíčovým prvkem dohody je, že smlouva projde revizí každých 6 let a že se zvýší protekcionismus všech tří zemí dohromady.

Akcie Tesly zamířily v úvodu týdne nahoru (+18 %) poté, co společnost urovnala spor s komisí pro cenné papíry. Musk a Tesla mají podle dohody každý zaplatit 20 milionů USD (448,5 milionu Kč) a Musk také musí odstoupit z funkce předsedy správní rady. Že jde o urovnání krátkodobé, o tom netřeba pochybovat. Už ve čtvrtek to totiž Elon Musk nevydržel a napsal další tweet, ve které Komisi (SEC) nazval “Shortseller Enrichment Commission”, tedy Komisí pro obohacování spekulantů na pokles. Naráží na fakt, že pokuta bude rozdělena mezi investory, kteří spekulovali na pokles cen akcií Tesly. Zástupci Komise se k tweetu zatím nevyjádřili.

Tesla je velmi blízko ziskovosti, řekl Musk zaměstnancům. Ve třetím čtvrtletí vyrobila 83.500 vozů, což je více než v celém loňském roce a více, než se očekávalo. Bohužel firma nedodala informace o nákladovosti výroby a prodejních cenách, takže Muskova tvrzení nelze ověřit.

Jak vypadá reálný svět peněz ilustruje grafika níže. Hodnota všech Bitcoinů je zhruba tak velká, jako je jmění zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, nicméně za rok vzrostla z 41 miliard na 202 miliard dolarů. Hodnota všech kryptoměn na světě zhruba odpovídá hrubému domácímu produktu Česka (cca 220 miliard dolarů).


Máme tu další volby. Chtěli byste anti- nebo pro-zemanovská portfolia? Robo advisor Openinvest přišel s novinkou – nabízí tématická portfolia zaměřená na akcie firem, které nepodporují prezidenta Trumpa. Vývojem tématických portfolií se zabývá i Portu, nicméně ta budou s největší pravděpodobností apolitická.

V následujících 10 až 20 letech by se měl strmě propadnout počet zaměstnanců finančních firem na Wall Street. Může za to nástup umělé inteligence, kvantitativních metod a dalších technologií v investování. Už nyní řada firem využívá tzv. kvantamentálních (kombinace kvantitativní + fundamentální) technik při výběru investičních nástrojů. Ve finále z toho bude těžit investor, protože investování bude levnější a efektivnější. A to si právě myslíme i my v Portu.

Hezký víkend!


Globální trendy v robo-advisory v roce 2018

Dá se očekávat, že robo-advisory spustí nové investiční strategie s úmyslem konzistentně generovat nadměrné výnosy, čímž získají konkurenční výhodu.


Výběr nejlepších TED talks ze světa financí

Taky se vám stává, že někdy během svého dne najdete dvacetiminutovou mezeru a nenapadá vás žádný produktivní způsob, jak s volným časem naložit? Právě TED Talks komunita může být vaším řešením.


Vývoj vybraných instrumentů (28.9. – 5.10.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 901,32
-0,43%
Euro Stoxx 50
3 347,58
-1,52%
Nikkei 225
23 783,72
-1,39%
Ropa
74,75
+2,05%
EUR/CZK
25,740
+0,10%
Dow Jones
26 607,22
+0,56%
Pražská burza
1 104,72
+0,25%
Bitcoin
6 558,83
-1,18%
Zlato
1 208,20
+1,00%
USD/CZK
22,372
+1,84%

Makléř – 3. díl

Večer Ondrovi všechno došlo. Goldovo rozmazlování byla jenom udička s návnadou. Ředitel zasekl mladou rybku a chvíli ji vykrmoval ze svých zásob. Teď doufá, že mu z ní vyrostl žralok. Za co by si jinak všichni ti maníci na tradingu kupovali bavoráky?


Fintech review – Babiš chudne, Musk opět v ráži

Elon Musk je nepoučitelný a znovu provokuje. Babiš zůstává v žebříčku nejbohatších Čechů druhý, za rok však ztratil 13 miliard. Rekola poprvé expandují za hranice. Kam? To se dozvíte v shrnutího tohoto týdne.


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak nejlépe časovat trh

Jak co nejlépe časovat trh?

Tento článek je příběhem 3 přátel – Petra, Pavla a Jany. Všichni tři odkládali posledních

duchodova-reforma-2

Co vše změní důchodová reforma?

Prodlouží se doba odchodu do důchodu? Změní se i výpočet výše důchodu? Jak a kdy si na důchod začít odkládat? Co čekat od nového produktu, který má sloužit k zajištění na stáří – dlouhodobého investičního produktu?

Možnosti výpočtu výnosu portfolia

Pro každého investora je důležité mít možnost sledovat vývoj svého portfolia, aby mohl posoudit, jestli se jeho investice