Search
Close this search box.

#59 – Nečekaný “profit warning” od Applu

Vliv obchodní války mezi USA a Čínou na vývoj na trzích je čím dál významnější. Jasným důkazem se stal tento týden Apple, jehož akcie ve čtvrtek stáhly dolů celou burzu. Americké úřady navíc varovaly své občany, že by si měli dát pozor při cestování do Číny. Další signál, že se avizované oteplení vztahů zatím reálně nekoná, přestože si obě země daly v zavádění vzájemných obchodních opatřeních 90denní pauzu (do 1. března).

Šéf Applu Tim Cook oznámil, že firma za klíčové vánoční období vykáže tržby zhruba 84 miliard dolarů, což je méně, než plánovaných a investory očekávaných 89 až 93 mld. dolarů. Za posledních 10 let firma přitom své čtvrtletní plány vždy překonala. Podle Cooka za snížením stojí nižší prodeje v Číně související s ochlazováním tamní ekonomiky. Možné ale je, že je iPhone pro Číňany prostě drahý, a proto už ho nekupují. Apple se bude muset poohlédnout i jinde, třeba v Indii, kde bude vyrábět i prodávat starší modely iPhonů.

Každopádně zprávy z Applu a jiných společností prodávajících v Číně zejména luxusní zboží jsou vodou na mlýn prezidenta Trumpa, který se snaží všechny kolem sebe přesvědčit, že svou obchodní válkou Čínu časem převálcuje, aniž by to Ameriku nějak výrazně zasáhlo. A americká ekonomika opravdu stále šlape, počet nových pracovních míst se v prosinci zvýšil na 10měsíční maximum 312 tisíc a firmy nabírají zaměstnance nejvyšším tempem za poslední 3 roky.


Nejen Applu, ale nedaří se ani Tesle, jejíž akcie se ve středu propadly o 10 % na 298 dolarů v reakci na snížení prodejní ceny Modelu 3. Zlevněním o 2.000 dolarů chce automobilka zákazníkům částečně dorovnat rozdíl, který způsobilo snížení amerických dotací z původních 7.500 USD na polovinu. Dokončení objednávek v Evropě a Číně podle Muska může pomoci dohnat rozdíl v klesající americké poptávce. Navíc má Tesla v plánu v březnu letošního roku představit model Y – levnější verzi modelu X.

Německem koncem týdne otřásl skandál s únikem dat. Hackeři zveřejnili osobní data stovek německých politiků, včetně kancléřky Angely Merkelové. Podle pátečního Bloombergu byly emailové adresy, mobilní čísla a přepisy soukromých konverzací zveřejňovány během posledních pár týdnů pomocí twitterového účtu „G0d“.

Zdá se, že ohrožení soukromí dat netrápí jenom Čínu, kde je až 9 z 10 aplikací podezřelých z jejich přehnaného sběru. Vzhledem k obvinění Huaweie ze špionáže se zdá, že se Čína se dočkala odplaty zubu za zub.

A nyní dobré zprávy.

Po brutálním výprodeji v prosinci by se trhy mohly v roce 2019 obrátit k růstu, tvrdí Jeremy Siegel, profesor financí na Whartonu. Má to ale jeden háček – Amerika nesmí zabřednout do recese. Optimistický výhled má stále i Citibank. Její hlavní investiční stratég Tobias Levkovich tento týden sice snížil cíl pro index S&P500 pro konec roku 2019 na 2850 bodů, což ale stále ukazuje na 16% růstový potenciál ze stávajících hodnot. Podobně se zachoval i investiční stratég BMO Capital Brian Belski, který snížil cíl pro S&P500 na 3000 bodů (růstový potenciál tedy 22 %).


O euforii na trzích v závěru týdne se postaral nenápadný komentář Jeroma Powella. Šéf amerického Fedu na panelové diskusi řekl, že centrální banka bude reagovat (úrokovými sazbami) na vývoj ekonomiky “velmi citlivě”, tak, aby nebyl ohrožen pozitivní vývoj. Powel dále zdůraznil, že ekonomika USA je zdravá a že nehodlá rezignovat, i kdyby ho k tomu nutil prezident Trump. Index S&P500 tak dnes roste o 3 %.

Ether překonal v tržní kapitalizaci Ripple a je po Bitcoinu druhou největší kryptoměnou. Bitcoin oslavil 10. výročí vzniku prvního genesis bloku a jeho cena se drží v pásmu 3500 až 4000 dolarů.

Český stát loni hospodařil s přebytkem 2,9 miliardy. Podle Schillerové druhý nejlepší výsledek od roku 1996, opozici však chybí více investic.

Jako pohádka zní příběh chudého hledače diamantů Emmanuela ze Sierra Leone, který našel 709karátový diamant, později vydražený za 6.536.360 USD. Vysoká hodnota diamantu není to jediné, co dělá Emmanuelův příběh neobyčejným. Poprvé v historii Sierra Leone, zemi, kde většina obyvatel žije za méně než 1,25 dolaru na den, se odehrála veřejná dražba diamantu, ze které vláda získala 60 % prodejní ceny, z nichž 15 % slíbila investovat do infrastruktury. Většina diamantů se obchoduje na černém trhu, těží z nich hlavně překupníci, nikoliv stát nebo lidé. Proto je tak důležité vytvořit tzv. fair trade podmínky na trhu s diamanty, aby bylo na světě více „mírových“ diamantů, než těch „krvavých, uzavírá obsáhlá reportáž.

Hezký víkend!


Lednový efekt – může datum ovlinit růst akcií?

Lednový efekt ve zkratce poukazuje na statisticky vyšší růst ceny akcií během prvního měsíce v roce.
Jak velký popisovaný efekt je, jak na něm vydělat a existuje vůbec?


2019: Žádný infarkt

Přinášíme Vám nejzajímavější investiční myšlenky a střípky ze 14.ročníku Investičního Fóra – konference pořádané Investičním webem, kde Portu nemohlo chybět


Vývoj vybraných instrumentů (28.12 – 4.1.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 509,31
+0,95%
Euro Stoxx 50
3 031,59
+1,51%
Nikkei 225
19 561,96
-2,26%
Ropa
48,90
+7,88%
EUR/CZK
25,650
-0,50%
Dow Jones
23 368,13
+1,33%
Pražská burza
1 004,21
+1,79%
Bitcoin
3 788,24
-3,82%
Zlato
1 285,20
+0,17%
USD/CZK
22,494
-0,05%

Makléř – 15. díl: Energon letí nahoru

Cena akcií Energonu se za pomoci makléřů a analytiků pomalu šplhá ke kýžené čtyřstovce. Stále ale není vyhráno, Ondra musí přesvědčit svého klienta Kubelika, aby investoval ještě vyšší sumu. A jde na to přes sport…


Fintech review – Kulatiny Bitcoinu a britský bluf

Bitcoin slaví desáté narozeniny. Stát v roce 2018 hospodařil s přebytkem. Londýn není na brexit bez dohody připraven. Apple trápí slabší prodej iPhonů v Číně.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Krok za krokem

Portu Krok za krokem

Vítejte na cestě chytrého investora. Jsme nadšení, že právě vy začínáte nyní investovat s Portu!

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn