Search
Close this search box.

#62 – 3000 investorů na Portu

Pátým týdnem pokračuje rozpočtová krize (government shutdown) v USA, kterou vyvolal spor o financování Trumpovy mexické zdi. Podle aktuálních průzkumů si 6 z 10 Američanů myslí, že za nastalou situaci může prezident Trump, nikoliv opozice. Ten nabídl dočasné řešení – chce vyhlásit výjimečný stav na hranicích s Mexikem, který by mu umožnil z Pentagonu vytáhnout 7 miliard dolarů a začít stavět zeď i bez schválení rozpočtu Kongresem.

Navzdory shutdownu, tedy tomu, že zaměstnanci státních úřadů, muzeí, národních parků aj. nepracují, se americké ekonomice nadále daří skvěle. Ostře sledovaná týdenní statistika – počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti – za poslední týden poklesl na 199 tisíc. To je nejnižší číslo od roku 1969. A podobný úspěch zaznamenají podle EIA USA na energetickém poli. Poprvé za posledních 67 let se stanou Spojené státy čistým exportérem energií, jako je ropa a zemní plyn.

Dva prezidenti. Sbohem závislosti na ropných státech umožní Američanům dosahovat svých politických cílů ve světě. Konkrétním příkladem může být nestabilní diktátorská Venezuela, která dosud dodávala do USA 39 % své ropy. Socialistický diktátor Nicolas Maduro ve středu zrušil všechny diplomatické styky s USA poté, co si Trumpova administrativa dovolila oficiálně uznat legitimním prezidentem Venezuely opozičního předáka Juana Guaida.

Davos. Neschválený rozpočet je oficiálním důvodem americké administrativy, proč se neúčastní výročního ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, na kterém vystoupily osobnosti typu Angely Merkelové nebo George Sorose. Kromě prezidenta Trumpa letos ale chybí i britská kancléřka Mayová a francouzský premiér Macron. Ti mají svých problémů dost, s brexitem a žlutými vestami.

Soros v Davosu se zjevnou narážkou na Čínu varoval před riziky pro “otevřené společnosti”, pokud se vyspělé technologie umělé inteligence a strojového učení dostanou do rukou autoritativního, represivního režimu, navíc ve spojení s IT monopoly, jako jsou Huawei nebo ZTE. Soros, tradiční odpůrce Donalda Trumpa, tvrdí, že by se Spojené státy měly zaměřit na obchodní válku s Čínou a nikoliv s celým světem.

Jedním ze zásadních témat konference v Davosu mají být oficiálně klimatické změny na naší planetě. Jak říká sir David Attenborough, jeden z úvodních speakerů v Davosu, Země už není rajskou zahradou. Státníci si z toho ale hlavu nelámou, usměvně působí zejména fakt, že do města zamířil rekordní počet 1.500 soukromých tryskáčů s nezanedbatelnou ekologickou stopou. Nastává čas, abychom na Portu nabídli ekologicky zaměřená investiční portfolia.

Letošní ročník konference přinesl ještě jednu zajímavost. Oproti loňsku se výrazně smrskla debata o bitcoinu. Cena bitcoinu se pohybuje kolem 3.500 USD, loni v tuto dobu byl kurz na 12 tisících dolarech. Šéf BCG Digital Ventures Jeff Schumacher si myslí, že kurz bitcoinu spadne na nulu a ani ETFko na kryptoměny asi nebude, VanEck a SolidX stáhli svou žádost u americké Komise pro cenné papíry.

Investoři se po vánočním propadu dostávají do varu a začínají být čím dál optimističtější. Dokládá to jednak týdenní průzkum asociace AAII link (37,7 % investorů je “bullish”), jednak například i index CNN, jehož hodnota ještě před měsícem dosahovala na 100bodové škále pouhých 2 a dnes je na 58 bodech.Odpovídat všem se nevyplácí. Přes 11 tisíc zaměstnanců Microsoftu místo práce muselo celé dny mazat nevyžádané maily. Dostalo se totiž do řetězce, který nastartoval jeden “reply-to-all” e-mail v rámci oblíbené služby pro developery GitHub. Akcie Microsoftu od začátku roku posílily o 5,6 %.

Apple propustil 200 zaměstnanců, kteří pracovali na projektu autonomních vozidel Titan. Možná je v rámci restrukturalizace přesune do Prahy na Staromák. Andrej Babiš to v Davosu dojednal s šéfem Applu Timem Cookem. Akcie Applu tento týden oslabily o 1,8 %.Čínská ekonomika zpomaluje. V roce 2018 rostla o 6,6 %, to je nejpomalejší tempo za posledních 28 let. Skutečnost odpovídá původnímu očekávání analýz společnosti Reuters, vzhledem k obchodní válce s USA. Výhled na rok 2019 je další zpomalení růstu HDP, tentokrát na 6,1%.

Mezinárodní měnový fond varoval, že zpomalení čínského růstu může způsobit globální problémy, pokud dále akceleruje. MMF v pondělí snížil odhad růstu globální ekonomiky na +3,5 % pro letošní rok a na +3,6 % pro rok 2020. To považujeme stále za velmi solidní číslo.

A co je nového v Portu?

– právě vybíráme nejlepší instrumenty pro novou službu do-it-yourself portfolií

– opravili jsme drobné grafické chyby na stránkách

– dosáhli jsme dalšího milníku – máme již 3.000 registrovaných investorů

– upozorňujeme na vylepšené podmínky programu Pozvi přátele

Hezký víkend!


Rekordně dlouhý americký shutdown – co bude dál?

Už pátým týdnem pracuje 800 000 amerických státních zaměstnanců zadarmo, případně tráví svůj čas na nucené dovolené. Na začátku shutdownu odhadovali analytici, že ekonomické dopady budou zanedbatelné..


Dvacátníci a investování: V čem mají navrch a co řeší?

Jako dvacátníci se dostáváte do věku, kdy se asi začínáte víc zajímat o vaše osobní finance. Začínáte vydělávat slušné částky a říkáte si, že by možná mohl být čas začít myslet na budoucnost.


Vývoj vybraných instrumentů (18.1.2018 – 25.1.2019)

 

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 658,58
-0,45%
Euro Stoxx 50
3 160,48
+0,82%
Nikkei 225
20 773,56
+0,52%
Ropa
53,26
-1,44%
EUR/CZK
25,695
+0,45%
Dow Jones
24 728,78
+0,09%
Pražská burza
1 020,02
-0,03%
Bitcoin
3 558,87
-2,05%
Zlato
1 297,00
+0,63%
USD/CZK
22,644
+0,95%

Makléř – 17. díl: Konec Golda

Kyperská centrální banka se rozhodla nezachránit banku Laiki, u které má pražská makléřská firma ulité peníze z projektu Energon. Do toho musí Gold čelit kontrole ze strany německého akcionáře DVB.


Fintech review – Do čeho investuje Google?

Rizikové dluhopisy začínají padat. 26 nejbohatších lidí světa disponuje stejnou částkou jako nejchudších 3,8 miliard lidí. Volt dostal bankovní licenci. Nový startup Blabu.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Jak ukázat dětem hodnotu peněz?

Pokud děti poznají hodnotu peněz, bude pro rodiče mnohem jednodušší jim vysvětlit, proč není jejich dům stejně velký

portu-crypto

#9 – Leden v zeleném

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn