Search
Close this search box.

#67 – Provokatér Musk

Předčasně skončilo jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Americká strana odmítla přistoupit na zrušení sankcí vůči KLDR. Podmínkou pro obnovení obchodních vztahů s KLDR bylo celkové jaderné odzbrojení Severní Koreje. To Kim Čong-un odmítá.

Pozitivní zprávou je alespoň zklidnění napětí mezi USA a Čínou. Podle slov amerického prezidenta došlo v jednáních s Čínou k významnému pokroku. Rozhodl se proto odložit nová cla, která měla dnes vejít v platnost.Generální ředitel Tesly, Elon Musk, čelí obvinění z pohrdání soudem. Na svém Twitteru zveřejnil zavádějící informace ohledně produkce vozů. Porušil tím dohodu, kterou v minulém roce s Komisí pro cenné papíry a burzy uzavřel (kvůli tweetu, ve kterém uvedl, že zvažuje stažení akcií Tesly za 420 dolarů). V ní se zavázal k tomu, že nebude na svém Twitteru zveřejňovat informace s možným dopadem na akcie firmy, pokud nejprve nedostane souhlas právníků Tesly.

Minulý Muskův prohřešek vyřešila zmiňovaná dohoda, odstoupení z funkce předsedy správní rady Tesly a několikasetmilionová pokuta. Pokud se Komisi pro cenné papíry podaří prokázat Muskovu vinu, může ho kromě další pokuty čekat i nucené odstoupení z pozice ředitele Tesly, zákaz přidávání příspěvků na sociální média nebo v extrémním případě trest odnětí svobody. Je jen těžké odhadovat, která z možností by pro amerického vizionáře byla tou nejhorší.Akcie Tesly v reakci na obvinění poklesly, ke konci týdne však prudce rostou. Může za to oznámení o zahájení prodeje dlouho očekávané základní verze Modelu 3. Hlavním lákadlem je cena, která se zastavila na 35 000 USD (790 000 Kč). Firma ve čtvrtek zároveň oznámila, že ve snaze snížit náklady přechází výhradně na prodej online.
Do Evropy má nejlevnější model s 350kilometrovým dojezdem dorazit do půlroku. Kvůli clům a daním se bude jeho cena pohybovat okolo jednoho milionu korun.Březen se měl, vzhledem k plánovanému brexitu, stát přelomovým měsícem nejen pro Velkou Británii, ale i celou Evropu. Za méně než 30 dní, 29. března 2019, má dle původní dohody dojít k vystoupení Británie z Evropské unie. Vzhledem k ubývajícímu času přiznala i premiérka Theresa Mayová, že jednou z možností je odložení brexitu.
Podívejte se s námi na klíčové březnové dny, které ovlivní budoucnost celé Evropy:

12. března 2019 – Hlasování britského parlamentu o brexitové dohodě. Půjde o druhé větší hlasování po neúspěšném lednovém pokusu. Nově představená dohoda se však od té původní téměř neliší a tak schválení nové dohody není příliš pravděpodobné.

13. března 2019 – Pokud parlament dohodu odmítne, bude se o den později hlasovat o možnosti odejít z EU bez dohody. Případný odchod by s největší pravděpodobností proběhl na konci března. Aktuálně je většina britského parlamentu proti tomuto návrhu a jeho schválení by bylo velkým překvapením.

14. března 2019 – Pokud parlament odmítne jak vyjednanou dohodu, tak i tzv. tvrdý brexit, bude následovat hlasování o odložení britského odchodu z EU. O jak dlouho zatím není jasné. Theresa Mayová na začátku týdne zmínila možnost odložení o 2 měsíce. Někteří představitelé Evropské unie hovoří dokonce o 21 měsících. Celou situaci komplikují i nadcházející volby do Evropského parlamentu.

Pokud britský parlament neschválí ani jeden ze 3 návrhů, dojde 29. března k ukončení britského členství v EU bez dohody.

Ke spojení Monety a Air Bank nakonec nedojde. Moneta minulý čtvrtek oznámila, že se rozhodla snížit nabídku na převzetí svého konkurenta Air Bank a Home Creditu z 19,75 miliard na 18 miliard Kč. To tento týden skupina PFF označila za nedůvodné a od transakce ustoupila.

Podle čínského serveru Hurun zůstává nejbohatším člověkem světa zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Spolu s ním aktuálně žije 2 470 dolarových miliardářů, což je o 224 méně než v minulém roce. Důvodem je především loňský pokles na akciových trzích. Do první stovky se vešel i český podnikatel Petr Kellner, jehož majetek stoupl o 17 % na 14 miliard dolarů.

Mimochodem, uhádnete společnost vyrábějící nealkoholické nápoje, jejíž akcie rostly za posledních 20 let o více než 68 000 %? Nejedná se o PepsiCo (200 % za posledních 20 let) ani Coca-Colu (40 % za posledních 20 let). 
Řeč je o výrobci energetických nápojů Monster. Nutno podotknut, že v posledních letech (vzhledem ke klesající oblíbenosti slazených nápojů) roste podstatně pomaleji. Přesto by se vám případná investice za uplynulých 20 let pohádkově znásobila.

Deset tisíc korun, vložených do akcií Monsteru v roce 1999 by se vám k dnešku zhodnotilo na necelých 7 miliónů Kč.

Perlička nakonec:
Zajímá vás, proč Portu vlastně vzniklo? Podívejte se na video se CEO Portu, Radimem Krejčím, který vám o tom prozradí víc.Hezký březnový víkend!


Kryptaři, jejich slang a pravidla, která se hodí i vám!

„Jestli hodnota aktiva hodně kolísá, tak se nenech rozhodit FOMO, abys pak nelitoval. Hezky si počkej na propad a pak BTFD. Hlavně ale DYOR, než něco koupíš. A pozor na FUD, znáš místní LAMBO.“
Že vubec nevíte, co jste teď četli? Nezoufejte!


MWC 2019

V posledním týdnu došlo ke dvěma zásadním událostem ve světě elektroniky – proběhl veletrh mobilních technologií (MWC) v Barceloně a samostatný event Samsungu. Výsledkem je tolik nových mobilů a notebooků, že člověk snadno zapomene na nedávné CES. Co tedy stálo za pozornost?


Vývoj vybraných instrumentů (22.2.2018 – 1.3.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 795,01
+0,08%
Euro Stoxx 50
3 314,19
+1,33%
Nikkei 225
21 602,69
+0,83%
Ropa
56,83
-0,75%
EUR/CZK
25,635
-0,12%
Dow Jones
25 984,49
-0,18%
Pražská burza
1 075,74
+1,46%
Bitcoin
3 852,01
-3,18%
Zlato
1 309,10
-1,79%
USD/CZK
22,520
-0,63%

Makléř – 20. díl

Na trzích začíná propukat panika a ceny akcií prorazily tzv. stop-loss úrovně, při kterých se dle firemní politiky musí prodávat za každou cenu. Celá situace se navíc začíná neblaze podepisovat na Ondřejově zdraví. A něco se něco chystá v zákulisí…


Fintech review – Pražský Primark a Virtuplex

Oděvní značka Primark otevře příští rok v centru Prahy svůj první obchod. Za pouhé tři měsíce vyrostl počet uživatelů Revolutu z 3 na 4 miliony. V Praze se otevřel největší prostor pro VR v Evropě – Virtuplex.


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce