#69 – Brexit?

Žádné velké překvapení. Britští poslanci začátkem týdne napodruhé odmítli dohodu o brexitu. V podobném duchu se neslo i středeční hlasování o odchodu bez dohody – 278 pro, 321 proti. Nezbylo jim tak nic jiného, než se přiklonit k třetí možnosti – odložení odchodu z EU.

Jenže rozhodnutí není jen na nich, ale i na zbylých 27 členských státech EU. Řada z nich se nechala slyšet, že odklad potvrdí, jen pokud Velká Británie vysvětlí své plány. Zajímá je, k čemu získaný čas Británii bude. Změn v dohodě se Theresa May nedočká a tu stávající ji britský parlament neschválí. Tvrdý brexit neprošel a nadějně to nevypadá ani s vyhlášením nového referenda. Jen těžko se věří tomu, že pár měsíců navíc přinese zázračný brexitový lék.

Ohled je třeba brát na blížící se květnové volby do Evropského parlamentu. Ty v Británii proběhnou, pokud se brexit neuskuteční do 23. května 2019. Některé země se obávají jejich výsledku. Aktuální situace nahrává netradičním – často extremistickým politickým stranám.

Investoři na odmítnutí tvrdého brexitu zareagovali pozitivně. Britský index FTSE100 tento týden posílil o 1,7 %, panevropský index EuroStoxx600 vzrostl dokonce o 2,5 %.

Prudce ale klesají akcie společnosti Boeing. Důvodem je problémový letoun Boeing 737 Max, který se v neděli zřítil na území Etiopie. Stejný model havaroval již minulý rok v říjnu. Řada zemí včetně USA a celé Evropské unie dočasně zakázala jeho provoz.

Akcie Boeingu jsou zároveň důležitou součástí amerického Dow Jonesova indexu. A to dokonce tou největší. Společnost Boeing tvoří 10 % jeho celkové hodnoty. Můžeme díky tomu sledovat poněkud neobvyklou situaci. Zatímco americký index S&P 500, který je součástí Portu portfolií, rostl v tomto týdnu o necelá 3 procenta, zmiňovaný Dow Jones rostl o pouhé jedno procento. Podobně zaostával Dow Jones naposledy v roce 2009.

Americký senát odhlasoval ukončení stavu nouze. Návrh prošel především díky 12 republikánským senátorům hlasujícím proti prezidentovi USA. Potupnou porážku si Donald Trump nenechá líbit a rozhodnutí se chystá vetovat. Přehlasování jeho případného prvního veta Kongresem je nepravděpodobné, neboť je k němu potřeba dvoutřetinová většina.

Facebook postihl největší výpadek v historii. Podobné problémy se týkaly i WhatsAppu a Instagramu. O problémech proto musel Facebook informovat prostřednictvím konkurenčního Twitteru.

Tesla představila světu své nejnovější elektrické SUV – Model Y. Jeho cena začíná na 39 000 USD (900 000 Kč) a na trh se dostane ke konci příštího roku.
Na první pohled chaotickým pojmenováváním dokončil Elon Musk svůj vtip. V nabídce Tesly nyní narazíme na Model S,3,X a Y.
Mimochodem, Tesla nakonec zavře jen polovinu avizovaných prodejen. Poloviční proto bude i slíbená sleva na všechny auta. Nejlevnějšího Modelu 3 se změna nedotkne.

Vídeň je po desáté za sebou městem s nejvyšší kvalitou života. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku společnosti Mercer, která sleduje 231 světových měst. Praha si udržela 69. příčku a opět tak dosáhla na nejlepší umístění v rámci Visegrádské čtyřky. Na posledním místě se umístil Bagdád, který nehledě na počet sledovaných měst uzavírá žebříček pokaždé.V USA přibývá dolarových milionářů. Těch je aktuálně více, než kolik má Česko obyvatel. Příjmy nejbohatších obyvatel rostou výrazně rychleji než příjmy nejchudších. Majetková nerovnost v USA je aktuálně na nejvyšších hodnotách od 20. let minulého století.

V příštích týdnech se s dočkáme vstupu společnosti Lyft na americkou burzu. Stihne to tak dříve než konkurenční Uber. Očekává se, že investoři firmu ocení na částku pohybující se okolo 25 miliard dolarů (570 miliard Kč). To je na společnost, která nikdy nic nevydělala a otevřeně hlásá, že nejspíš ani nikdy nevydělá, docela dost.

Hezký víkend!


Čtyřicátníci a investování: finanční kocovina i víkendy na Šumavě

V rámci našeho seriálu jste si už mohli přečíst, jak investují dvacátníci a třicátníci. A protože každý věk s sebou nese určitá investiční specifika, dnes se podíváme na zoubek investování ve čtyřiceti.


Otestujte se: jak jste na tom s rizikem?

Kdo neriskuje, nic neztratí, ale ani nic nezíská. To je stará pravda a v investování platí dvojnásob. Obecně platí, že čím více jsme ochotni riskovat, tím vyšší výnos můžeme mít. Jste si jistí, jaké riziko jste ochotni nést?


Vývoj vybraných instrumentů (8.3.2018 – 15.3.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 815,07
+2,62%
Euro Stoxx 50
3 369,68
+2,62%
Nikkei 225
21 450,85
+2,02%
Ropa
58,20
+3,80%
EUR/CZK
25,67
+0,12%
Dow Jones
25 673,97
+0,88%
Pražská burza
1 074,98
+1,27%
Bitcoin
3 922,07
+0,34%
Zlato
1 304,10
+0,37%
USD/CZK
22,69
-0,67%

Fintech Review – Doručování až do kufru

Škodovka ve spolupráci s e-shopy Alza a Rohlik.cz rozjíždí doručování zboží do kufrů aut. Ryanair ohlásil spuštění tuctu nových linek z Česka. Na velkém výpadku Facebooku nejvíce vydělal Telegram. Získal 3 miliony uživatelů.


Makléř – 21. díl

Z naprosto nepochopitelného důvodu se nový šéf DVB Securities Alex rozhodl nevyprodat akciové pozice, přestože ceny prorazily stop-loss úrovně. V čem je zakopaný pes? Proč firma neprodává, aby minimalizovala ztráty způsobené krizí na trzích?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme