Search
Close this search box.

#7 – Konec podvodníkům

portu-crypto-nl-17-tiny

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém si vysvětlíme, co stálo za jízdou na horské dráze, kterou nám kryptoměny v listopadu připravily. 

Kryptotrh se v uplynulém měsíci točil hlavně okolo problémů a následného pádu burzy FTX. Nejistota spojená s dalším fungováním této platformy byla znát na vývoji cen hlavních kryptoměn. Na začátku měsíce se tržní kapitalizace krypto trhu pohybovala u hranice 1 bilionu dolarů, likvidace nezajištěných půjček způsobené krachem FTX stáhly trh na závěrečných 850 miliard dolarů. Bitcoin v listopadu klesl o 16,43 %, Ethereum spadlo dokonce o 17, 82 %. Dominance Bitcoinu klesla o dva p.b. na 38 %.

FTX bankrotuje. Kryptosměnárna, kterou založil Sam Bankman-Fried (SBF), byla dlouhou dobu jednou z největších na trhu. Minulý čas je však v tomto případě na místě, protože po sérii problémů firma oznámila, že zahájila dobrovolné konkurzní řízení. K pádu přispěly hlavně později potvrzená podezření na machinace s tokenem FTT. Jeho cenu totiž FTX uměle navyšovala díky spřízněné firmě Alameda Research. FTX převzal nový CEO, který mimo jiné uvedl, že ve společnosti masivně selhala jakákoli podniková kontrola.

Největší události listopadu byl krach FTX 11.11.2022. Pád FTX s sebou stáhl ohodnocení celého trhu.

Zdroj: Coin Market Cap

Hrozí pád ostatních? Aby toho nebylo málo v problémech jsou i další velcí hráči. BlockFi, americká půjčovna kryptoměn, také koncem měsíce vyhlásila bankrot. Firma totiž měla “významnou expozici” na FTX a s ní spojené subjekty. BlockFi má celkem přes 100 000 věřitelů. Těžkou situaci zažívá také směnárna Crypto.com. Řada klientů se totiž rozhodla vybrat z burzy své kryptoměny, výběry tak trvaly déle než obvyklespekulace, že by burza pozastavila výběry, se však nepotvrdily. 

Burzy vykládají karty. Ostatní kryptoměnové společnosti se snaží dokázat, že nemají co skrývat a jsou finančně zdravé. Kraken a Gate.io zveřejnily úplný audit svých rezerv a závazků. Další velká směnárna Coinbase je v USA na burze veřejně obchodovaná, takže musí veškerá čísla reportovat. Nezávislý audit Proof of Reserves na druhou stranu chybí firmám Binance a Bitfinex. Binance sice ve velmi zjednodušené podobě zveřejnila výši svých kryptoměnových rezerv, neodhalila ale výši svých závazků. Za to si vysloužila kritiku např. ze strany Jesseho Powella, CEO Krakenu, který tvrdí, že zveřejnění výše rezerv bez odhalení výše závazků nedává smysl.

Fond na záchranu krypto projektůBinance se dříve neoficiálně nabídla, že FTX zachrání, později ale z odkupu vycouvala. Největší kryptoměnová burza se následně zavázala k vytvoření záchranného fondu, který má sloužit k podpoře společností a projektů, které se „bez vlastního zavinění ocitly ve významných krátkodobých finančních potížích“. Z analýzy blockchainových dat vyplývá, že Binance drží přibližně 1 miliardu dolarů ve vlastním stablecoinu BUSD.

Nikdo nečetl podmínky. Alespoň ne ty od společnosti XIXOIO. Zájemce o token XIX by přitom měla zajímat sekce 7.3 s názvem Neexistence povinnosti vrátit Finance, splatit nebo vykoupit Tokeny XIX. Společnost Richarda Watzkeho zde nepřímo popisuje, že peníze „investorů“ budou putovat pouze jedním směrem, a to do společnosti XIXOIO. Lidé do digitálních tokenů XIX vložili půl miliardy korun. Richard Watzke a předseda představenstva firmy Henry Ertner skončili tento týden v cele předběžného zadržení. V reakci na reklamní kampaň této společnosti jsme minulý rok vydali článek Jak odhalit podvodnou investici?

Bitcoin pouze zeleně. Americký stát New York schválil legislativu, která zakazuje novou těžbu kryptoměn, spoléhající se na agregátory využívající fosilní paliva. Zákon na dva roky zakazuje vydávání nových, obnovování nebo rozšířování povolení pro elektrárny na fosilní paliva, které dodávají energii pro těžbu kryptoměn typu proof-of-work. Zároveň však zákon nevytváří žádné překážky pro těžbu kryptoměn díky elektřině získané z obnovitelných zdrojů nebo jedné ze tří jaderných elektráren ve státě.

Vývoj kryptotrhu v průběhu listopadu 2022

Co nového v Portu?

V listopadu proběhla konference Investnight v holešovické Paralelní Polis. Martin Jaroš za Portu Gallery mluvil o možném využití NFT tokenů k prodeji fyzického umění, dále jsme se mohli dozvědět o popularitě výplatě v Bitcoinu. Záznam můžete shlédnout zde.


FTX-vs.-CZ

Krach burzy FTX odstartoval bouři na trhu kryptoměn

Raketový start, poté výbuch. Sam Bankman-Fried (známý jako SBF) založil v roce 2019 centralizovanou krypto burzu FTX…

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

portu-crypto-nl-17-tiny

#7 – Konec podvodníkům

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém si vysvětlíme, co stálo za jízdou