Search
Close this search box.

#71 – Ne, ne a ne

Přesně před dvěma roky Londýn oficiálně oznámil záměr opustit Evropskou unii. Spustil tak 730 dní dlouhý odpočet, který měl dát Británii dostatek času pro naplánování odchodu. A ačkoliv pátku ještě není konec, vypadá to, že dva roky Británii stačit nebudou.

Dnes se potřetí hlasovalo o dohodě s EU, kterou vyjednala britská premiérka Theresa May. Ta parlamentu slíbila svou rezignaci výměnou za schválení. Přestože tím několik hlasů získala, dohoda ani napotřetí neprošla. Britský parlament pokračuje ve svém systematickém odmítání jakéhokoliv brexitové řešení. Před dnešnim NE stihl v tomto týdnu zamítnout dalších 8 návrhů na to, jak ze situace ven.Největší naději měl návrh na setrvání v celní unii EU. Tím by prošla dohoda Theresy May a zároveň by se (alespoň částečně) vyřešil problém na irské hranici. Znamenalo by to ovšem, že by Británie nemohla uzavírat vlastní obchodní dohody s jinými zeměmi. Překvapivě vysokou podporu získal i návrh na uspořádání nového referenda. Stále je to ovšem NE, jak od parlamentu, tak Theresy May. Jediné návrhy, které dostávají od parlamentu zelenou, jsou další odklady.Česká národní banka podle očekávání nezměnila úrokové sazby (1,75 %), a to navzdory inflaci pohybující se nad cílem ČNB. Hlavním důvodem je především nejistý vývoj v zahraničí. Největší obavy panují z tvrdého brexitu, který je stále ve hře a ze zpomalující ekonomiky Německa. Na tu je česká ekonomika silně navázaná.

Apple pokračuje v pomalém přesunu z výrobce hardwaru do světa služeb. Přestože v minulých dnech a týdnech představil nové iPady, vylepšené iMacy, nebo ještě lepší bezdrátová sluchátka, pozornost zaujal především novými službami.

Kromě nové zpravodajské služby (Apple News+), herní služby (Apple Arcade) a nové videoslužby (Apple TV+) představil Apple také novou kreditní kartu. Apple Card nabídne přehledné řazení plateb, jejich zobrazení na mapě a nebo 2% cashback z plateb skrze Apple Pay. V USA bude dostupná od léta. O tom kdy a hlavně jestli dorazí k nám, Apple zatím mlčí.

Miliardový startup Zoom vstupuje na burzu. Specializuje se především na zprostředkování videokonferencí ve firemním prostředí. Někteří investoři však začali již na začátku týdne nakupovat akcie stejně pojmenované, téměř zaniklé telekomunikační společnosti Zoom Technologies. Její hodnota se pohybuje pouze v rámci několika stovek tisíc dolarů. Nečekaný zájem investorů tak vystřelil cenu akcií o více než 1 000 procent.Padesátiletý muž z Litvy vylákal z Facebooku a Googlu přes sto milionů dolarů (2,3 miliardy Kč). Využil přitom poměrně prostého triku, kdy společnostem zasílal falešné faktury na údajně dodané zboží. Ty zaměstnanci obou firem v záplavě dalších faktur bez kontroly propláceli. V případě odsouzení mu hrozí až 30 let vězení.

Téměř 1,5 miliardy dolarů (33 miliard Kč) měsíčně stojí americké spotřebitele cla zavedená Donaldem Trumpem. Uvádí to nejnovější studie, na které se podílel Fed společně s několika americkými ekonomickými univerzitami.
Přestože obchodním bariérám nefandíme, je nutné podotknout, že se ze strany amerického prezidenta nejedná pouze o ekonomický, ale i politický krok. Kdy jindy dojednat výhodnější podmínky, než ve chvíli kdy čínská ekonomika zpomaluje?

V minulém newsletteru jste hlasovali o tom, kdo by pro vás byl nejpřijatelnějším budoucím americkým prezidentem. Anketu s celkem výrazným náskokem vyhrál Joe Biden, na druhé pozici se umístil stávající prezident Donald Trump.


Mimochodem, o víkendu začíná platit letní čas. Střídat se má podle nedávného rozhodnutí Evropského parlamentu až do roku 2021. Který z časů bude platit poté, zatím není jasné.

Hezký víkend!


Odkrýváme: 5 mýtů o investování

Snaha zhodnotit svoje peníze je věc, která pravděpodobně všechny z nás spojuje. Většinu ale současně odrazuje několik mýtů, které ohledně investování panují. Pojďme se na ně společně podívat.


Odkrýváme: 10 věcí, ve kterých Česko patří mezi světovou špičku

Češi se rádi chlubí svým prvenstvím v pití piva a dělají si legraci ze své obezity. Naštěstí si humor můžeme dovolit, protože Česko je zároveň na světové špici v léčení akutního infarktu myokardu…


Vývoj vybraných instrumentů (22.3.2018 – 29.3.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 828,95
+1,01%
Euro Stoxx 50
3 352,42
+1,41%
Nikkei 225
21 205,81
-1,95%
Ropa
60,02
+1,62%
EUR/CZK
25,80
+0,29%
Dow Jones
25 850,67
+1,37%
Pražská burza
1 079,37
+0,01%
Bitcoin
4 103,48
+2,58%
Zlato
1 300,50
-1,38%
USD/CZK
22,97
+0,91%

Fintech Review – Cenzura internetu a Revolut na Lítačce

Europoslanci schválili kontroverzní reformu autorského práva. Lyft slaví s primární nabídkou úspěch, cena jedné akcie je 72 dolarů. Lítačka si nově rozumí s Revolutem.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Legenda jménem Ferrari

Ať už se o klasické či moderní automobily zajímáte hloubkově, okrajově nebo vůbec, se značkou

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve

dividendy

Máte v Portu nárok na dividendy?

Stále častěji se nás ptáte, jak je to s dividendami u ETF, do kterých prostřednictvím Portu investujete. Jestli