Na burzu míří Uber. Velké haló, ale asi to nebude taková hitparáda. Z původně očekávané ceny až 90 dolarů za akcii bude nakonec 45. Celkově by tak mohl upsat akcie v hodnotě 8,1 miliardy dolarů, výrazně méně, než upsal při IPO například Facebook (16 miliard) nebo Visa (18 miliard). Velkým investorem Uberu bude například PayPal, který přislíbil nakoupit akcie za 500 milionů dolarů. Přestože Uber loni navýšil své příjmy meziročně o 43 %, byl stále ve ztrátě 1,8 miliardy dolarů. Úspěšnému vstupu na burzu nepřeje cenová válka ani vývoj akcií největšího konkurenta – Lyftu, které se od březnového IPO propadly o téměř 30 %. Uber aktuálně působí ve více než 700 městech ze 63 zemí.
Na pozitivní náladě okolo ceny akcií Uberu nepřidala ani středeční stávka jeho zaměstnanců. Ti, spolu s řidiči konkurenčního Lyftu, vyšli na protest v desítkách měst po celém světě. Klesá jim prý mzda i přesto, že společnost zdražuje jízdné, stěžují si. Zatímco v roce 2013 si americký řidič Uberu vydělal na hodinu 37 dolarů, letos to je prý jen 12.
Obchodní války eskalují. Trump navyšuje cla na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů z 10 na 25 %. Dle Trumpa jsou cla „excelentní“ alternativou obchodní dohody – přinesou prý americké vládě miliardy a velké bohatství celé zemi. Že kvůli clům trpí celá ekonomika a v konečném důsledku chudnou jeho voliči, neřeší. Ekonomická teorie Trumpa zřejmě minula. Čína reagovala s tím, že navýšení cel Americe oplatí.
Krátce po ohlášení cel světové burzy propadly. Rychle se však vrátily zpět – investoři totiž stále věří, že k uzavření obchodní dohody mezi oběma velmocemi nakonec dojde a obchodní války pominou. Sází na to, že čínská odplata ublíží americkým společnostem natolik, že lidé začnou Trumpa vinit z jeho agresivity a ten bude nakonec nucen přijmout smírné řešení. „No need to rush“, reaguje Trump na Twitteru. Trhy opět padají.
Banky v Evropě prý manipulovaly s měnovými kurzy. Sedmi bankám včetně Barclays, Citigroup, HSBC a JPMorgan hrozí pokuty od Evropského antimonopolního úřadu, mohly by dosáhnout až 10 % jejich globálního obratu. Banky ani regulátor se zatím k situaci nevyjádřili.
Za historicky největší skandál v souvislosti s praním špinavých peněz si pak půjde sednout bývalý ředitel Danske Bank Thomas Borgen. Banka mezi lety 2007-2015 proprala více než 200 miliard euro, převážně na platbách z Ruska, a Borgen o všem prý věděl.
Před soud jdou také bývalí šéfové francouzského Telekomu – dnes Orange. Obžalovaní jsou z morálního nátlaku, který mohl vést k sebevraždám jejich zaměstnanců. Během let 2008-2009, kdy společnost procházela transformací a vyhodila 22 tisíc lidí, si 35 z nich vzalo život.
Pokutu 535 milionů eur dostalo ve spojitosti s kauzou Dieselgate Porsche. Automobilka již loni v září prohlásila, že dieselové motory přestane nabízet. Celou Volkswagen skupinu stála tato kauza již více než 30 miliard euro.
Volkswagen si však tento týden zlepšil chuť – nestíhá zpracovávat objednávky. Za méně než 24 hodin po otevření rezervačního systému na nové elektrické auto ID.3 si jej objednalo přes 10.000 lidí a to i přesto, že museli dopředu složit 1 000 eur zálohu a na vůz si počkají až do příštího léta. Celé auto pak vyjde přibližně na milion korun a na jednu baterii by mělo dojet až 420 kilometrů. Navíc vás prý při nastoupení i samo pozdraví – no nekupte to!
Elektrický Volkswagen má být přímým konkurentem Modelu 3 od Tesly. V Tesle však aktuálně řeší jiné věci. Lidé jim souloží v autech jedoucích na autopilota a nahrávají to na internet. No jo, autopilot se dá využít různě.
Vesmírný závod. Šéf Amazonu Bezos představil „vozidlo“ pro přistání na měsíci i nový raketový motor. Na měsíc by se měl vypravit do roku 2024. Každý rok prý Bezos do vesmírného projektu zainvestuje miliardu dolarů získanou prodejem vlastních akcií Amazonu.
Na burzu v Hong Kongu hodlá vstoupit a emisí akcií získat až 7 miliard dolarů chce Budweiser. Bohužel ne ten český Budvar, ale stejnojmenný americký podnik Anheuser-Busch InBev. Škoda.
Hezký víkend!
Top 3 strategie podle Ladislava Chvátala
V dnešním dílu přivítáme Ladislava Chvátala z WOOD & Company, který se posledních 13 let věnuje tradingu na profesionální úrovni. Jak by si složil vlastní investiční strategii? Podle čeho vybírá a na co se zaměřuje?
Štěpení akcií na Portu
Akcím ze strany společností, které mají přímý vliv na jejich cenné papíry, říkáme korporátní akce. K těm dochází na základě rozhodnutí emitenta. Jak proběhlo první nucené štěpení akcií (tzv. reverzní stock-split) na Portu?
Vývoj vybraných instrumentů (3.5.2018 – 10.5.2019)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 843,25 -3,48% |
Euro Stoxx 50 3 360,38 -4,06% |
Nikkei 225 21 344,92 -4,11% |
Ropa 61,67 -0,44% |
EUR/CZK 25,730 +0,06% |
Dow Jones 25 596,81 -3,43% |
Pražská burza 1 051,55 -2,60% |
Bitcoin 6 296,06 +8,38% |
Zlato 1 286,7 +0,42% |
USD/CZK 22,915 -0,61% |
Fintech Review – Veganský burger a bitcoinová loupež
Výrobce umělého masa Beyond Meat vstoupil na burzu. Apple je na nákupech. Zuckerberg chce rozdělit facebook. Jeff Bezos poletí na Měsíc.