#81 – Rodinné drama

Po krvavém květnu se na trhy vrací optimismus. Zelená čísla svítí jak na amerických, tak evropských burzách. Pro změnu k lepšímu existují dva hlavní důvody:

– Šéf Federálního rezervního systému Jerome Powell prohlásil, že americká centrální banka je připravena uskutečnit potřebné kroky k ochraně ekonomiky před obchodními válkami. V praxi tak naznačil, že Fed je ochotný snižovat úrokové sazby a to navzdory relativně zdravé americké ekonomice.

– V pondělí nejspíše nezačnou platit avizovaná americko-mexická cla. Proč? Mexická strana se snaží najít kompromis a začala posilovat hraniční kontroly. Cla zároveň nemusí projít přes americký Senát. Zde se je zdráhá podpořit i řada republikánských politiků. Americký prezident Donald Trump je ovšem nepředvídatelný a budoucnost je v tomto ohledu těžké předpovídat.

Fiat Chrysler (FCA) odmítl fúzi s Renaultem. Ztroskotal tak plán na vznik třetí největší automobilky světa. Celá situace navenek vypadá jako humorné rodinné drama, ve kterém je dobré nejdříve představit zúčastněné příbuzné:

Francouzská vláda, která je s 15% podílem největším akcionářem Renaultu
Renault, který dlouhodobě udržuje partnerství s japonskou automobilkou Nissan. Obě firmy zároveň vlastní významné podíly svého partnera (Nissan vlastní 15 % Renaultu, Renault vlastní přes 40 % Nissanu)
Fiat Chrysler, který krom značek zmíněných v názvu vlastní i Alfu Romeo či slavný Jeep.

A co se vlastně stalo? Renault se Nissanu o chystaném spojení zapomněl zmínit a japonská automobilka tak informaci získala až ve stejné chvíli jako veřejnost. To se představitelům Nissanu příliš nelíbilo a několikrát proto naznačili, že neví jistě, jak moc bude v budoucnu případná spolupráce fungovat. Během rozhodujícího setkání požádala francouzská vláda o odklad hlasování, aby získala čas na udobření japonského partnera. Ten totiž odmítl svazek posvětit a místo toho se hlasování zdržel. Fiat Chrysler následně ztratil trpělivost a nabídku stáhl.

Rodinné drama bylo poslední kapkou po řadě požadavků, které francouzský stát kladl. Koncern FCA následně vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že politické poměry ve Francii spojení neumožňují a že je pevně přesvědčen o tom, že jím navržené podmínky byly kvalitní a vedly by ku prospěchu všech stran. Renault tak podkopal důvěru svého dlouholetého partnera a zároveň nezískal nového. Po prohlášení FCA se akcie Renaultu propadly o 8 %.

Cena ropy poklesla od konce dubna o pětinu. Důvodem je především nízký růst poptávky způsobený americkými obchodními spory s Mexikem a Čínou. Dobrá zpráva je to alespoň pro řidiče – cena pohonných hmot by měla přestat stoupat a dočkat se můžeme naopak mírného zlevnění.

Zlevnění se dočkaly i akcie velkých technologických společností. Americký Kongres se totiž přidal k ministerstvu spravedlnosti v tažení proti internetovým gigantům. Pod drobnohledem je aktuálně Facebook, Amazon, Apple a Google. Hlavním úkolem je prověřit, zda firmy nedrží monopolní postavení ve svém oboru.

Z velké čtyřky se dařilo jenom Applu. Ten na konferenci WWDC19 představil řadu novinek. Krom nových verzí operačních systémů a řady produktů (včetně kontroverzního stojanu na monitor za 1 000 dolarů) přišel Tim Cook i s přihlašovacím tlačítkem Sign in with Apple. To by mělo sloužit jako alternativa k přihlašování přes Facebook a Google.

Apple se tak staví do pozice jakéhosi spasitele v oblasti soukromí. Byznys Applu se od byznysu Facebooku a Googlu diametrálně liší. Na rozdíl od zmíněné dvojky vydělává především na reálných produktech, za které uživatelé platí penězi a ne svými daty. Může si proto dovolit nabídnout alternativu, která s největší pravděpodobností bude k datům uživatelů šetrnější.

Mimochodem, nejen iPhony přispěly k úpadku obrovského odvětví v elektronice. Čím dál tím kvalitnější foťáky u telefonů vedou k dlouhodobému poklesu prodejů digitálních fotoaparátů.



Každoroční charitativní aukci o oběd s Warrenem Buffetem vyhrál Justin Sun, který se pohybuje v oblasti kryptoměn a je zakladatelem jedné z nich. Za tříhodinové setkání, na které si může vzít až 7 dalších lidí, zaplatil 4,57 milionu dolarů (přes 100 milionů Kč). Sám Sun prohlásil, že se pokusí změnit Buffetův názor na kryptoměny. Legendární 88letý investor o bitcoinu před rokem řekl, že je „stejný jako jed na krysy“. Změnit jeho názor tak bude velmi složité.

Téměř 70 % běžných akcionářů Facebooku chce, aby Mark Zuckerberg odstoupil. To je výsledkem jejich pravidelného setkání. V minulém roce pro jeho rezignaci hlasovalo jen 51 procent z nich. Nutno podotknout, že hlasování je spíše symbolické. Vedení společnosti disponuje akciemi typu A, které nesou desetinásobné hlasovací práva oproti dostupným akciím typu B. Tři čtvrtiny z nich k tomu vlastní sám Mark Zuckerberg. Ve výsledku tak drží 60 procent rozhodovacích práv a je jediným kdo o svém odvolání může rozhodnout.

Výrobce náhražek masa Beyond Meat zůstává i nadále miláčkem burzy. Nic na tom nezměnily ani první povinně zveřejňované výsledky od vstupu na burzu. Společnost je sice stále ve ztrátě, tržby ale rostou. Oproti stejnému čtvrtletí v minulém roce jsou trojnásobné. Akcie firmy zamířily o dalších 25 % vzhůru a od květnové první veřejné nabídky (IPO) vyrostly o více než 400 %.

Kde je poptávka, tam je nabídka. Dovoz nákupu ke dveřím nám už nestačí. Americký Walmart proto přichází s vylepšením. Nákup vám doručí přímo do lednice, když nejste doma. Celý proces bude možné sledovat skrze kamery umístěné na oblečení doručovatele. Ve vybraných amerických městech začne služba fungovat v následujících měsících.

Hezký víkend!


Představení strategie: Technologický pokrok

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. V sérii článků si představíme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo. První článek v sérii se věnuje strategii „Technologický pokrok aneb inovátoři (nejen) ze Silicon Valley.“


Jak nejchytřeji investovat prvních 20 tisíc korun

Nenechat peníze ležet ladem na účtech a nechat je pracovat. Podle Chrise Reininga, Američana, který zbohatl a odešel do „důchodu“ v 37 letech, je nejjednodušší cestou, jak efektivně využít volných tisíc dolarů, poslat je na kapitálový trh.


Vývoj vybraných instrumentů (31.5.2018 – 7.6.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 868,20
+4,22%
Euro Stoxx 50
3 383,76
+3,15%
Nikkei 225
20 884,71
+1,38%
Ropa
53,30
-0,37%
EUR/CZK
25,64
-0,69%
Dow Jones
25 975,58
+4,68%
Pražská burza
1 050,46
+0,61%
Bitcoin
7 973,35
-6,21%
Zlato
1 344,80
+2,57%
USD/CZK
22,75
-1,76%

Fintech Review – Drony od Amazonu a platební karty z Číny

Amazon začne rozesílat zásilky pomocí dronů. Legendární aplikace iTunes jde ke dnu. Visa a Mastercard budou mít konkurenci, do Evropy míří čínské platební karty.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví,