Facebook zveřejnil plány na vytvoření nové „open-source“ kryptoměny s názvem Libra. K vývoji, který má být dokončen v polovině 2020, vytvořil Facebook neziskovou asociaci a přizval 27 partnerských společností z různých odvětví, od platebních nástrojů přes telco, technologické společnosti až po venture kapitál a akademické instituce – prohlédnout si je můžete na obrázku níže. Společně se budou snažit Libru co nejrychleji rozšířit do všech koutů světa. Facebook sám pak plánuje profitovat z vytvoření digitální peněženky a směnárny, ve které bude možné Libru nakoupit a držet – k tomu založil dceřinou společnost Calibra.
O tom, jak pick-up od Tesly bude vypadat, se na sociálních sítích rozvířila žhavá diskuze. Zde je jedna z vizualizací.
Libra okamžitě přitáhla pozornost veřejnosti i vlád. Francie, Německo i Británie začaly ihned volat po důkladném prozkoumání a řádné regulaci. Obavy mají především z toho, aby nevznikla „stínová banka“ a aby neměl Facebook až příliš mnoho osobních informací. Facebook jednal o Libře i s americkým FEDem, uvedl Powell. Dle něj jsou však celé digitální měny zatím v plenkách, a tak není třeba se strachovat, že by omezily vliv centrálních bank.
Na newyorskou burzu zamířil ve čtvrtek Slack – softwarový nástroj pro pracovní komunikaci a kolaboraci, který využívá přes 600 tisíc společností. Pod zvoleným tickerem WORK společnost emitovala akcie na burzu napřímo – bez upisovacích investičních bank, podobně jako Spotify. Nabídka byla více než úspěšná – akcie posílily dokonce o 49 % oproti úvodní referenční ceně.
Boeing poprvé od březnové tragédie prodal letadla 737 MAX. 200 kusů koupila v úterý britsko-španělská letecká společnost IAG provozující například British Airways, Vueling nebo Iberia. Akcie tak okamžitě posílily o více než 5 %.
Adidas přišel v Evropě o ochrannou známku na své ikonické proužky. Evropský soud rozhodl, že 3 černé rovnoběžky na bílém pozadí jsou příliš obecné a Adidas je v této podobě a barvě používá napříč Evropou málo na to, aby EU nad známkou dále držela ochranu. Akcie i přesto za tento týden připsala 3 %, od začátku roku zažívá boom a vyrostla již o 45 %. V květnovém vydání zařadil žebříček BrandZ značku Adidas na 100. místo nejhodnotnějších značek světa a ohodnotil ji na 12,5 miliard dolarů. Dříve se v tomto prestižním žebříčku Adidas nikdy neumístil.
Drony padají, ropa letí vzhůru. Íránští islámští revolucionáři sestřelili ve čtvrtek v mezinárodním leteckém prostoru americký vojenský dron. Dle Pentagonu se jednalo o nevyprovokovaný akt a Trump v tweetu poznamenal, že „Írán udělal velmi velkou chybu“. Ihned na to zareagovala cena ropy, která stoupla o 6 %.
Snižování sazeb? Eurozóna se potýká s nízkou inflací – ta je aktuálně zhruba 0,8 % pod dvouprocentním cílem. Šéf ECB Draghi tak v úterý naznačil, že by mohlo dojít ke snižování sazeb. Euro na to reagovalo mírným oslabením vůči dolaru, čehož hned využil Trump, aby Draghiho zkritizoval, že ovlivňuje měnové kurzy. Bojí se totiž, že při dražším dolaru klesnou exporty americkým společnostem. Dlouhodobě tak tlačí i na Fed, aby sazby snížil a popohnal tak místní ekonomiku – přibývajícím uvaleným clům navzdory. Ten ve středu signalizoval, že by z obav o zpomalení ekonomiky mohl ke snížení přistoupit již příští měsíc.
V návaznosti na dvě předchozí zprávy posílily americké akcie a indexy S&P 500 i Dow Jones dosáhly nových rekordů. Táhl je především energetický sektor, který posílil za den o 2,2 %.
Graf: Vývoj indexu S&P500, Euro Stoxx600 a Nikkei225 za posledních 12 měsíců
Na nejvyšší hodnotu od 2013 se dostalo v reakci na zprávy i zlato. Krátce překonalo hodnotu 1400 dolarů za unci a podle analytiků Citibank by mohlo do konce roku jít až na 1500 USD za unci s výhledem 1600 dolarů do 12 měsíců. V rámci Portu strategií mohou klienti jednoduše investovat do ETF na zlato i komodity.
Startupy založené ženami mají o 10 % menší šance na získání investora než ty „pouze mužské“, přichází se smutným zjištěním nová studie OECD. Navíc, pokud už prý investici dostanou, je o třetinu nižší.
„Often good after“ is the new „best before“. Úpravou sousloví odkazující na doporučené datum spotřeby na krabicích svých mléčných výrobků chce dánská Arla snížit plýtvání jídlem. Chce tak přimět lidi, aby sami posoudili, jestli je výrobek ještě dobrý nebo ne, předtím, než jej vyhodí.
A co je nového v Portu? Webová aplikace prošla pár drobnými úpravami – zjednodušili jsme stránku s informacemi pro vklad peněz, abyste se k tomu potřebnému dostali rychleji; umožnili jsme zakládat více portfolií i bez nutnosti do nich hned investovat a u strategií jsme umožnili upravovat i podíl hotovosti (2% minimum zůstalo). Kromě Portu se teď hodně zaměřujeme na dokončování vývoje nové služby, o které již brzy prozradíme více!
Hezký víkend!
Vyplatí se investování do „značkových“ akcií?
Přinášíme aktuální žebříček nejhodnotnějších firem světa a nejcennějších obchodních značek. Podíváme se i na to, jestli dává smysl investovat do „značkových“ firem.
Představení strategie: Akciové nebe
Co je lepší, top akcie Evropy, USA, nebo Japonska? A proč ne všechny dohromady? Výsledek? Historicky nejvýnosnější strategie v naší nabídce.
Vývoj vybraných instrumentů (14.6.2018 – 21.6.2019)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 949,90 +2,18% |
Euro Stoxx 50 3 464,36 +2,52% |
Nikkei 225 21 258,64 +0,67% |
Ropa 57,34 +9,20% |
EUR/CZK 25,61 +0,27% |
Dow Jones 26 757,27 +2,56% |
Pražská burza 1 052,12 +0,06% |
Bitcoin 9 735,56 +15,23% |
Zlato 1 400,60 +4,17% |
USD/CZK 22,63 -0,19% |
Slack na burze: IPO vs. přímý úpis?
Slack je dalším letošním technologickým přírůstkem na newyorské burze. Během prvního dne jeho akcie stoupla o 60%. Ke vstupu na burzu ale Slack nepoužil tradiční IPO, nýbrž přímý úpis.
Fintech Review – Milionářům patří polovina světa
Nejbohatším Evropanem je Arnault a dolarovým milionářům patří polovina světa. Ryanair žaluje Kiwi. Apple chce montovat iPhony mimo Čínu. Startupem roku je Productboard.