Search
Close this search box.

#84 – Zvyšte nám daně!

Řízení se brzy stane minulostí. Alespoň pro ty, které nebaví. Z klasické jízdy autem se vyvine hobby podobné dnešnímu jezdectví. Dočkáme se možná i olympijského řízení na krátké a dlouhé tratě. Budoucnost tak vidí nejen startupy věnující se vývoji samořiditelných aut.
Svoji příležitost nechce propásnout ani Apple, který již delší dobu pracuje na projektu Titan. V rámci tohoto projektu se početná skupinka 5 000 zaměstnanců věnuje vývoji samořiditelného vozidla se systémem na míru. Svěží vítr do projektu by měla přinést nejnovější akvizice startupu Drive.ai, jehož autonomní vozidla se proháněla Spojenými státy už minulý rok.

V boji o dopravní budoucnost ale Apple není sám. Kromě tradičních automobilek ji chce ovládnout také Tesla, Uber nebo třeba Google se svým projektem Waymo. Právě poslední zmiňovaný oznámil budoucí spolupráci s aliancí Renault Nissan. Dodávat jí bude své technologie, díky kterým obě automobilky ušetří na vývoji. Vozy s autonomními systémy od Googlu už dnes fungují v několika městech jako taxi služba. Z důvodu bezpečnosti ovšem mají lidského řidiče, který na chod automobilu dohlíží.

Donald Trump se v sobotu setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Přestože by schůzka měla přinést pozitivní zprávy, může setkání situaci i vyhrotit. Sám Trump se nechal slyšet, že „na aktuálních clech vydělávají Spojené státy balík a že Čína chce dohodu víc než on“. Investoři se ke schůzce zatím staví opatrně. Index S&P 500 proto během týdne mírně klesal (-0,5  %).

Necelá dvacítka miliardářů se podepsala pod dopis určený všem kandidátům v amerických prezidentských volbách. Prosí v něm především o to, aby jim (a dalším movitým lidem) zvýšili daně, protože se cítí být příliš bohatí. Daň by podle nich mohla přispět ke zlepšení klimatu, ekonomiky i zdravotního stavu společnosti. Mezi signatáře patří například miliardář George Soros nebo spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes.

Slack má za sebou první kompletní týden na burze. Od vstupu ztrácí jeho akcie necelých 6 %. Starosti dělá investorům především dravá konkurence. Na jedné straně stojí Facebook, který k firemní komunikaci nabízí platformu Workplace. Na straně druhé stojí Microsoft, jehož platformu Teams využívá přes 200 tisíc společností. Teams využívá i samotný Microsoft, který přiznal, že svým zaměstnancům zakázal Slack využívat. Důvodem prý ale není konkurenční boj, nýbrž obavy ze sdílení firemních tajemství skrze cizí platformu.

Startup Beyond Meat, který na začátku května vstoupil na burzu, má dnes větší tržní kapitalizaci než 70 firem z indexu S&P 500 (ten sleduje 500 největších amerických společností na burze). Aktuálně je to více než 9,5 miliardy dolarů. Pro představu, v minulém roce prodala firma odhadem 60 milionů kusů hamburgerových karbanátků z náhražek masa. Tržní kapitalizaci tak můžeme vyjádřit jako 158 dolarů (3 500 Kč) na každý prodaný hamburger. Bezmasá jídla ovšem táhnou a méně se jich v budoucnu určitě prodávat nebude. Beyond Meat tak trochu připomíná situaci Tesly – cena akcií zohledňuje spíše budoucí potenciál než aktuální produkci.

Mladé Američany sužují studentské dluhy. Za poslední dvě dekády vzrostly z 90 miliard na 1,6 bilionu dolarů (35 bilionů Kč = více než dvacetinásobek českého státního dluhu). Se svérázným řešením přišel Bernie Sanders, který kandiduje na prezidenta USA. Veškeré studentské dluhy má zaplatit stát, respektive Wall Street a to prostřednictvím daně na akciové a dluhopisové transakce. To by výrazně ohrozilo nízkonákladové investování, které v posledních letech zažívá boom.

Rozdávání peněz si vyzkoušeli i ekonomové v rámci experimentu publikovaného časopisem Science. V 355 světových městech ztratili přes 17 000 peněženek. Část z nich neobsahovala žádné peníze, zatímco v části z nich bylo (v přepočtu na lokální měny) asi 300 Kč. A výsledek experimentu za 13 milionů Kč? Lidé vrátí peněženku častěji, pokud obsahuje peníze. V drtivé většině případů si z ní nic nevezmou a s rostoucí částkou roste i šance na vrácení. Česko zároveň vyvrátilo špatnou pověst a peněženku zde vrátilo více lidí než třeba v Německu.To the moon! Bitcoin se ve středu příblížil hranici 14 000 dolarů. V následujících hodinách se ovšem jeho cena prudce propadla a aktuálně se prodává za 11 700 USD. I tak Bitcoin vyrostl za červen o 37 procent. Od začátku roku se jeho cena více než ztrojnásobila. Pokud vám s bitcoinem ujel vlak, je možná pozdě do něj dnes nastoupit. V posledních týdnech Bitcoin vykazuje podobnou volatilitu jako na konci roku 2017, kdy se bitcoin prodával za necelých 20 tisíc dolarů.

V jakém městě je nejdražší žít? Tím se zabývá společnost Mercer, která každý rok zveřejňuje žebříček nejdražších měst. První místa obsadila asijská města Hongkong, Tokio, Singapur a Soul. Nejlevněji se naopak žije v Tunisu. Praha, která byla jediným sledovaným českým městem, se umístila na 97. místě z 209.Google přiblížil svou vizi chytrého města, které chce vybudovat z části kanadského Toronta. V patnácti set stránkovém dokumentu slibuje dceřiná společnost Sidewalk Labs 1 700 domů v nejchytřejším a nejfuturističtějším předměstí na světě. Veškeré automobily budou sdílené a jízdu zvládnou bez řidiče. Vyhřívané chodníky rozpustí sníh, vysunovací stříšky ochrání chodce před deštěm a nastavitelné větrolamy zařídí, aby vám vítr nerozcuchal vlasy. Hlavní roli budou samozřejmě hrát (anonymizovaná) data, které bude ve městě sbírat prakticky všechno a o všem.

Hezký víkend!


Jak se daří akciím největších společností na české burze?

Přinášíme aktuální žebříček nejhodnotnějších firem světa a nejcennějších obchodních značek. Podíváme se i na to, jestli dává smysl investovat do „značkových“ firem.


Představení strategie – Odpovědná budoucnost

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. V sérii článků si představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo. Třetí článek se věnuje strategii „Odpovědná budoucnost“.


Vývoj vybraných instrumentů (21.6.2018 – 28.6.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 936,14
-0,49%
Euro Stoxx 50
3 459,90
-0,24%
Nikkei 225
21 275,92
+0,08%
Ropa
59,48
+3,57%
EUR/CZK
25,445
-0,64%
Dow Jones
26 614,94
-0,52%
Pražská burza
1 042,05
-1,08%
Bitcoin
11 658,88
+17,27%
Zlato
1 413,40
+0,95%
USD/CZK
22,363
-1,19%

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Facebook už se svou kryptoměnou naráží u regulátorů. Google Pay v Česku spustí již osmá banka. Zaměstnanci Huaweie spolupracovali s čínskou armádou. Hledali a třídili on-line videa.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

apple

Fintech review – Vzestup palladia a pád Applu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem (Zdroj.cz). Od