Search
Close this search box.

#85 – Lepší zítřky

Donald Trump se na konci minulého týdne setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ostře sledovaná schůzka byla „velmi, velmi dobrá“ a to nejen podle amerického prezidenta, ale i z pohledu investorů. K ukončení obchodní války sice nedošlo, ale svitla opět naděje, že oba státníci upřednostní v budoucnu společné ekonomické zájmy. První krok tímto směrem udělal Donald Trump, když potvrdil, že v nejbližší době nebude zavádět další cla na čínské zboží.

Na prohlášení pozitivně reagovaly jak čínské, tak americké trhy. Index SSE Composite sledující čínský akciový trh posílil v tomto týdnu o 0,9 %. Americký index S&P 500 dokonce o 1,9 %. Vytvořil tak nový historický rekord a přiblížil se pomyslné třítisícové hranici. Akciové indexy sice nejsou dokonalým ukazatelem ekonomické situace, přesto o ní leccos vypovídají. Jejich porovnání tak může přinést alespoň částečnou odpověď na to, kdo v obchodní válce zatím vyhrává (šedá oblast značí období obchodní války).

Pozitivní byla schůzka i pro Huawei. Donald Trump totiž prohlásil, že čínské firmě umožní nakupovat americké komponenty a software. Otázkou zůstává, jak se ke slovům prezidenta postaví americké ministerstvo obchodu. Na jeho černé listině Huawei zatím zůstává.

Boeing vyčlení 100 milionů dolarů (2,25 mld. Kč) na pomoc rodinám obětí nehod letadel 737 MAX. Finance mohou pozůstalí čerpat bez ohledu na budoucí výsledek soudních sporů. Americký výrobce letadel se tak snaží o vylepšení své nelichotivé image.
Té příliš nepomáhá nejnovější informace o tom, že vývoj softwaru pro problémová letadla nechal Boeing na programátorech z Indie. Za odbornou práci, která běžně vyžaduje nadprůměrné znalosti letadlové techniky, dostávali okolo 9 dolarů na hodinu.

Každé druhé auto prodané v Norsku jezdí na elektřinu. Norsko tak upevnilo své světové prvenství v procentu nově prodaných aut poháněných elektrickým motorem. Důvodem růstu jsou především výhody a slevy, které majitelé elektromobilů od státu získávají. Severská země se tak výrazně přiblížila ke svému cíli – do roku 2025 chce kompletně ukončit prodeje aut s naftovým a benzinovým motorem.

Nejen v Norsku se ovšem musí mít na pozoru. Všechny elektrické a hybridní automobily podle Evropské unie skrývají nebezpečí. Kvůli prakticky neslyšitelnému motoru se jedná o tiché zabijáky a to především při nízkých rychlostech. Každý elektromobil pohybující se na území EU tak musí být do roku 2021 vybaven zařízením vydávajícím hluk. To bude aktivní při rychlostech do 20 km/h a při couvání. Jak přesně má znít není specifikováno a možná se tak dočkáme široké nabídky zvuků jako u mobilních vyzvánění.

To je dobrá zpráva pro Elona Muska, který si se zvukem automobilů Tesla bezpochyby vyhraje. Ostatně, k radosti má i další důvody. Tesla ve druhým čtvrtletí předala svým zákazníkům 95 tisíc aut, což je o 50 % víc než v tom předchozím. Za poslední měsíc vyrostly akcie Tesly o 25 %. K úrovním ze začátku roku mají ale stále daleko.

Největší světový pivovar AB Inbev plánuje uvést svou asijskou divizi Budweiser Brewing Company APAC na burzu. Na hongkongské burze chce získat okolo 9,5 miliard dolarů (215 mld. Kč). Pokud půjde vše podle plánu, jednalo by se o největší primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v tomto roce. Aktuálně vede Uber, který v květnu upsal akcie za 8,1 miliard dolarů.

Všechny obaly potravin od firmy Nestlé mají být do roku 2025 plně recyklovatelné. Jak to asi bude vypadat ukázala společnost na nejnovějším obalu sušenek „Yes!„. Ten je vytvořený z potahovaného papíru a díky tomu je možné ho recyklovat stejně jako běžný papír. Nestlé aktuálně patří společně s Coca-Colou a Pepsi k největším plastovým znečišťovatelům oceánů na světě.

Pracujete více jak 10 hodin denně? Pokud ano, zahráváte si se svým zdravím. To alespoň tvrdí francouzští vědci, kteří ve své studii zkoumali přes 140 000 lidí. U těch, kteří pracují více než 10 hodin denně (alespoň 50 dní v roce) podle nich existuje o 45 % větší šance na mozkovou mrtvici. Tak si během prodlouženého víkendu nezapomeňte odpočinout.

Hezký víkend!


Plánujete hypotéku? Bude asi víc záležet na vašem věku

Říká se, že věk je jen číslo. To jistě ano, ale v blízké době se může leccos změnit. „Magickou“ věkovou hranicí se totiž s vysokou pravděpodobností stane 36 let. Na co se připravit?


Představení strategie: Asie – Pacifik

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. V sérii článků si představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo. Čtvrtý článek se věnuje strategii „Asie – Pacifik“.


Vývoj vybraných instrumentů (28.6. – 4.7.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 995,82
+1,84%
Euro Stoxx 50
3 541,53
+1,95%
Nikkei 225
21 702,45
+2,00%
Ropa
56,88
-2,72%
EUR/CZK
25,435
-0,04%
Dow Jones
26 996,00
+1,49%
Pražská burza
1 049,99
+0,79%
Bitcoin
11 838,69
-3,09%
Zlato
1 417,70
+0,28%
USD/CZK
22,534
+0,76%

Fintech Review – 5G ve Varech a dobročinný Revolut

Vodafone předvedl holografický hovor poháněný 5G. FaceTime umí v nové verzi iOS uměle udržovat oční kontakt. Revolut mění další oblast placení. Nově v aplikaci jednoduše přispějete na dobročinné účely.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky

Výsledky aukcí whisky v roce 2020

Glenrothes Skvělé výsledky v aukčních prodejích zaznamenávají sudy z palírny Glenrothes. Na Portu Gallery jste již měli možnost