Vratké příměří v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou vzalo za své. Poslední dávka amerických cel se podle očekávání neobešla bez odpovědi a „střílí“ se tak opět na obou stranách. Po silnější ráži sáhla v pondělí čínská centrální banka, když poslala kurz čínského jüanu na nejnižší úroveň za posledních 10 let. V praxi tak zvýšila konkurenceschopnost čínských vývozců, jejichž zboží se stalo pro zahraniční kupce levnější.
Americký prezident Donald Trump tuto praktiku dlouhodobě kritizuje, jelikož Čína tím obchází jeho cla. Zemi proto označil za měnového manipulátora a pohrozil dalšími odvetnými kroky. Vzhledem k tomu, že cla se vztahují téměř na veškeré zboží dovážené z Číny, bude potřeba hledat jiné zbraně, případně stávající cla navyšovat.
Vyhrocení křehkého vztahu podle očekávání nepotěšilo investory. Americký akciový trh zažil nejhorší den v roce a index S&P 500 oslabil během pondělí o 3 %. Zbytek týdne byl o poznání pozitivnější a americký trh tak vystoupal zpět na úrovně z konce týdne.
Na eskalaci konfliktu vydělávají naopak ti, kteří investují do zlata. Strach z dlouhodobější obchodní války vyhnal cenu zlata nad 1 500 dolarů za unci, což je nejvyšší úroveň za posledních 6 let. Od začátku roku vzrostla cena zlata o 17 %. Podobně vyrostl i americký akciový trh, v tomto případě měřený indexem S&P 500. Do zlata můžete investovat skrze Portu v rámci strategie Zlatý přístav. ETF sledující americký index naleznete v Portu strategiích taktéž.
Velkým strašákem nejsou jen obchodní spory, ale i stav německé ekonomiky. Produkce německého průmyslu se v červnu propadla meziročně o více než 5 % a náš západní soused tak má nakročeno k recesi. Aktuálně se očekává, že Německo zaznamená ve druhém čtvrtletí tohoto roku pokles HDP o 0,1 %. To je samozřejmě špatná zpráva i pro českou ekonomiku, která je na tu německou silně navázána.
Špatně je na tom i britská ekonomika. Ve druhém čtvrtletí oslabila o 0,2 %, a vykázala tak první pokles od roku 2012. Důvodem je nejistý osud spolu s přípravami na možný tvrdý brexit. Navzdory špatnému čtvrtletí by mělo HDP Británie v tomto roce růst o 1,3 %
Facebook si pro letošní rok nachystal 2 změny. První z nich se dotkne Instagramu a WhatsAppu. Podle Marka Zuckerberga si je lidé dostatečně nespojují s Facebookem, a proto je čeká přejmenování – konkrétně na „Instagram from Facebook“ a „WhatsApp from Facebook“. Na první pohled kosmetická změna je prvním krokem k výraznějšímu propojení všech 3 platforem.
Druhou chystanou změnou je spuštění nové sekce Facebooku pod názvem News (Zprávy). Zde by se měl zobrazovat obsah z různých zpravodajských serverů. Těm bude Facebook za obsah platit – velkým médiím nabídne Mark Zuckerberg až 3 miliony dolarů ročně. Projekt by měl začít fungovat ke konci roku.
Přes 5 miliard dolarů (120 mld. Kč) prodělal ve druhém čtvrtletí provozovatel alternativní taxislužby Uber. Největší část tvoří náklady související se vstupem Uberu na burzu, avšak i po jejich odečtení se ztráta meziročně zvýšila. Dobrou zprávou (alespoň pro firmu) je zpomalující konkurenční boj, díky čemuž by se ztráty společnosti mohly do budoucna snižovat. Kdy (a hlavně jestli) firma dokáže nějaké peníze i vydělávat, je zatím ve hvězdách.
Konkurenční boj se naopak vyostřuje na poli streamovacích služeb. Své o tom ví společnost Walt Disney, jejíž zisky ve 2. čtvrtletí klesly o více než 50 % (na 1,4 mld. dolarů). Důvodem je spouštění služby Disney+, která má být ve ztrátě i v následujících letech.
To je ve výsledku špatná zpráva hlavně pro Netflix. Disney si na ztrátový byznys vydělá prostřednictvím dalších aktivit. Netflix podobný komfort nemá – ve Spojených státech nabízí klasické předplatné za 13 dolarů měsíčně. Služba Disney+, která poběží od listopadu, má stát o polovinu méně. Netflix se tak musí připravit na to, že o část svých zákazníků kvůli ceně přijde.
Dánské banky nabízejí rekordně levné hypotéky. Jedna z místních bank v tomto týdnu představila 20leté hypotéky s nulovým úrokem. V nejbližších dnech začne nabízet i 10leté hypotéky se sazbou -0,5 %. V teorii tak banka klientům za půjčku platí (ti však v praxi díky poplatkům/daním na půjčce nevydělají). Důvodem jsou především extrémně nízké úrokové sazby udržované dánskou centrální bankou ve spojení s konkurenčním bojem bankovních institucí.
Hezký víkend!
3 stolní hry, které vás naučí něco o investování
Existuje spousta způsobů, jak se zdokonalit v oblastí finanční gramotnost. Mimo náš blog, existuje spousta knih, článků, seminářů, osobních konzultací, ale také stolních her.
Představení strategie: Zlatý přístav
Všechny dosud představené strategie byly více či méně zaměřeny na růst. Některé kladou důraz na agresivní růst s maximálními možnými výnosy, jiné snižují volatilitu a míří na růst vyvážený, stabilní. Zlatý přístav je jiný…
Vývoj vybraných instrumentů (2.8. – 9.8.2019)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 911,3 -0,71% YTD: +16,1% |
Euro Stoxx 50 3 337,2 -1,15% YTD: +11,7% |
Nikkei 225 20 684,8 -1,91% YTD: +3,3% |
Ropa 54,3 -2,41% YTD: +19,6% |
EUR/CZK 25,83 +0,25% YTD: +0,4% |
Dow Jones 26 167,6 -1,20% YTD: +12,2% |
Pražská burza 1 022,7 -1,70% YTD: +3,7% |
Bitcoin 11 758,2 +13,14% YTD: +212,0% |
Zlato 1 515,4 +3,97% YTD: +18,3% |
USD/CZK 23,07 -0,56% YTD: +2,7% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).
Fintech Review – Kávová kryptoměna a ukradené koloběžky
Bratislava zavedla sdílené koloběžky, za týden jich lidé polovinu ukradli. PayPal v Česku spouští Money Pools. V Kolumbii představí Coffee. Nová kryptoměna bude krytá produkcí kávových bobů.