Search
Close this search box.

#97 – Kolik stojí lidský život?

Obchodní dohoda s Čínou je na spadnutí. Teda alespoň podle Donalda Trumpa. Situace se dle jeho slov zlepšuje a k uzavření dohody by mohlo dojít každou chvílí. O něco méně růžové brýle nosí Jamie Dimon, CEO investiční banky JPMorgan. Podle něj je nepravděpodobné, že by k dohodě došlo dříve, než před prezidentskými volbami na konci roku 2020.

Krom obchodního sporu s Čínou musí Donald Trump řešit problémy i na domácí půdě. Demokraté totiž zahájili impeachment – proces odvolání prezidenta z funkce. Důvodem je údajný nátlak Trumpa na ukrajinského prezidenta. V jednom z telefonických hovorů ho žádal o prošetření kauzy týkající se syna Joe Bidena. Shodou okolností k tomu zmrazil finance určené na vojenskou pomoc Ukrajině. Demokraté tak cítí, že trumfy jsou konečně na jejich straně.

V historii Spojených států jde o čtvrtý pokus o sesazení prezidenta. Zatímco dolní komorou může impeachment projít, posvěcení od dvou třetin senátorů se nedočká. Demokraté by totiž na svoji stranu museli dostat 20 republikánů. Ti zatím stojí pevně za současným prezidentem.

Legendární cestovní kancelář Thomas Cook se dočkala svého konce. Po letech skomírání došlo ke krachu, na který řada investičních fondů už nějaký ten čas vsázela. Na rozdíl od 150 tisíc klientů kanceláře, kteří uvízli v zahraničí, tak mají důvod k radosti. Díky krachu Thomas Cook Group si přišly na více než 250 milionů dolarů (6 mld. Kč). Investovaly totiž do derivátů, které přinášejí výnos ve chvílii, kdy daná firma padne do insolvence.

Kolik stojí lidský život? Podle Boeingu je to přesně 144 500 dolarů (3,42 mil. Kč). Na tolik si přijdou rodiny více než 340 lidí, kteří zahynuli při haváriích letadel 737 MAX. Letecká společnost tak využije zhruba polovinu fondu, který za tímto účelem založila. Zbytek peněz má jít na vzdělávací a rozvojové programy.

Facebook koupil startup CTRL-labs. Ten se zabývá vývojem technologie, která vám umožní ovládat počítač pomocí pouhých myšlenek. Na rozdíl od většiny podobných projektů nevyžaduje technologie CTRL-labs vnitřní zásahy do mozku a stačit má jen speciální náramek. Za společnost Facebook zaplatil částku pohybující se mezi 500 miliony1 miliardou dolarů.

Víc Facebook zaplatil třeba za Instagram (1 mld. dolarů) nebo Oculus VR (2 mld. dolarů). Právě brýle pod značkou Oculusu jsou bránou do světa virtuální reality. Ta facebooková (skrývající se pod názvem Facebook Horizon) je nahlédnutím do toho, o čem Mark Zuckerberg sní, když náhodou spí. Ve virtuálním světě Facebooku se budete moct potkávat se svými přáteli, objevovat virtuální místa a hrát společně hry. Na dobré chování dohlédnou skrytí zaměstnanci, kteří zajistí svět plný přátelství, bez vulgarismů a nenávisti. Betaverze se dočkáme na začátku roku 2020.

Akcie společnosti Beyond Meat míří prudce vzhůru. Může za to fastfoodový řetězec McDonald’s, který začal testovat rostlinné burgery této společnosti. Pro Beyond Meat je to důležitý impuls. Po fenomenálním startu na burze se akcie společnosti na konci července zadrhly. Od té doby pomalu klesají.

Česká národní banka na svém středečním jednání podle očekávání nezměnila úrokové sazby. Za povšimnutí stojí hlasování, které tentokrát nebylo jednomyslné. Dva ze sedmi členů hlasovali pro zvýšení sazeb. Na rozdíl od USA a EU se tak u nás nevybírá mezi setrváním a snížením, nýbrž mezi setrváním a zvýšením sazeb. ČNB tak dává najevo, že se ekonomice (zatím) daří.

Čína přišla s vlastním řešením na podporu zpomalující se ekonomiky. Do stovky významných soukromých firem dosadí své státní úředníky. „Zástupci vládních záležitostí“ mají přispět k lepší komunikaci s úřady a pomoct firmám se směřováním obchodních plánů. Řada ekonomů se ovšem obává, že Peking usiluje o nenápadné zestátnění soukromého sektoru. Zároveň jde o krok, který v zahraničních vládách může vyvolat pochybnosti o nezávislosti soukromých firem.

Amazon představil novou sérii produktů. Krom chytrých brýlí, skrze které vám virtuální asistentka Alexa šeptá odpovědi do ucha, představil Amazon i sci-fi prsten Echo Loop. Ten je vybavený dvěma mikrofony, reproduktorem a tlačítkem na spojení s Alexou. S tou je možné skrze prsten komunikovat, stejně jako je možné skrze prsten telefonovat s kýmkoliv na světě. Zaplatíte za něj jen asi 130 dolarů (3 000 Kč).

Tesla by ve třetím čtvrtletí měla pokořit dosavadní rekord a doručit svým zákazníkům přes 100 tisíc elektromobilů. Vyplývá to z emailu Elona Muska, který byl určený zaměstnancům, a který „unikl“ na veřejnost.
Ostatně, ve středu kromě emailu unikl americké policejní hlídce i zločinec, který odmítl zastavit. Může za to především fakt, že ho policisté pronásledovali v Tesle, Modelu S. Během vypjaté honičky jim ovšem došla baterie a pronásledování tak pro ně skončilo.

Co nového u Portu?

– Portu stále roste a jsme rádi, že se můžeme pochlubit více než 5 200 uživately! Do konce roku chystáme hned několik novinek, včetně zvýhodněného účtu pro děti.

– Na Portu Gallery došlo k upsání prvního investičního předmětu – automobilu Nash Healey Roadster. Již 1. října bude k dispozici nová investiční příležitost. Tentokrát půjde o ikonického veterána Porsche 911 R-Gruppe z roku 1974.

Hezký víkend!


Proč pasivní investování není bublina

V posledních týdnech médii prolétla zpráva o tzv. bublině pasivního investování. Informace příchází v době, kdy je větší množství peněz umístěných v pasivních fondech a ETF než ve fondech aktivně řízených.


Fintech review – Češi v čele růstu a propad bitcoinu

Češi jsou v top pětce žebříčku nejrychleji rostoucích firem. Fruitisimo spustilo aplikaci pro objednání z mobilu. Obchody s bitcoiny spustil majitel newyorské burzy, nastal ale cenový masakr.


Vývoj vybraných instrumentů (20.9. – 27.9.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 977,6
-0,30%
YTD: +19,0%
Euro Stoxx 50
3 541,9
-0,83%
YTD: +18,6%
Nikkei 225
21 878,9
+0,91%
YTD: +9,3%
Ropa
55,5
-4,51%
YTD: +22,2%
EUR/CZK
25,84
-0,27%
YTD: +0,4%
Dow Jones
26 965,2
0,11%
YTD: +15,6%
Pražská burza
1 040,0
-1,91%
YTD: +5,4%
Bitcoin
8 039,9
-20,75%
YTD: +113,3%
Zlato
1 495,4
-1,30%
YTD: +16,7%
USD/CZK
23,63
+0,61%
YTD: +5,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


R-Gruppe: Když si dovolíte upravit německou dokonalost

Budeme-li se bavit o sportovních vozech, standard německé kvality bezesporu určuje automobilka Porsche. Naprosto legendární model pak nese označení 911 a vyrábí se již více než 50 let.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

bitcoin-etf-crypto-nl

#5 – Nahoru a dolu

Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední týdny dělo ve

Jak úspěšně zhodnocovat peníze?

Investování se pojí s potenciálem vysokého výnosu i s možnými ztrátami a mnozí investoři chtějí vidět skvělé výsledky