Search
Close this search box.

ETF na S&P 500 – vybrat SPY nebo jiné?

Mnoho začínajících ale i pokročilých investorů chce mít část svých prostředků umístěných v amerických akciích. Americký trh je na světě nejvyspělejší a za posledních sto let rostl v průměru o 12 %. Chcete-li se na tomto růstu podílet také, dobrou volbou je investice do indexu – například nejznámějšího S&P 500 – který vývoj amerického trhu sleduje. Do indexů lze jednoduše investovat pomocí ETF, což znalí investoři dobře vědí. ETF na index S&P 500 ale existuje několik – které tedy vybrat?

Co je to ETF?

Začnete-li na internetu hledat, jaké je ono „nejlepší ETF sledující S&P 500“ (respektive anglický ekvivalent), naleznete stovky, možná tisíce článků, které vás budou směřovat na ETF s označením SPY, IVV nebo VOO. Jedná se o ETF od společností State Street, iShares a Vanguard.

Především ono SPY, z rodiny SPDR – „Spider“, bývá často dáváno na první příčku. S jeho historií asi není divu – jedná se o nejstarší instrument, který index S&P 500 sleduje, a současně také spravuje největší objem peněz ze všech instrumentů tohoto typu – 265 miliard dolarů. Pro srovnání, IVV, které je druhé největší, spravuje 178 miliard dolarů a VOO pak 112 miliard. SPY ale vyniká také v bezkonkurenční likviditě – přestože mají první dvě zmíněná ETF přibližně stejnou cenu, kusů SPY se oproti IVV zobchoduje denně v průměru 20x více. To přivádí k tomuto instrumentu stále více investorů i přesto, že při srovnání nákladovostí vychází SPY se svým TER 0,09 % o trochu hůře než IVV (TER 0,03 %) nebo dokonce VOO (TER 0,03 %).

Jak investovat do S&P 500 jako český investor?

Všechny tři výše zmíněná ETF jsou vydaná pro americký trh a obchodují se na newyorské burze. Jelikož jim ale chybí dokumentace potřebná pro distribuci na evropském trhu, nemají od loňska evropští investoři možnost si tato ETF na základě pokynu koupit. Instrumenty nemají vytvořený tzv. KIID (Key investor information document), který je dle evropské regulace pro distribuci nutno poskytovat klientům, a tak je brokeři stáhli z nabídky. V Česku však díky Portu možnost, jak do SPY investovat, existuje. V klientských portfoliích Portu je SPY zařazen – dle rizikového profilu zaujímá mezi 17 – 56 % celkové hodnoty portfolia. Portfolia jsou nabízena v rámci smlouvy o obhospodařování majetku (asset management), kde je složení a správa investice plně v rukou portfolio manažera a potřeba poskytovat dokumentaci ke každému instrumentu odpadá.

Do indexu S&P 500 mohou investovat i ti, kteří se rozhodnou v Portu složit si investiční strategii sami. Těm je k dispozici ETF iShares Core S&P 500 UCITS s označením CSPX – „evropská obdoba“ amerického IVV od stejné společnosti, která však disponuje dokumentem KIID a je ji proto možné volně distribuovat. Toto ETF se obchoduje na londýnské burze v dolarech. Spravuje sice méně než jeho americký bratr – „jen“ 32 miliard dolarů, ale i tak je jeho nákladovost pouze 0,07 %.

Srovnání výkonnosti

Pravděpodobně vás zajímá, zda na tom bude český investor lépe nebo hůře, když by investoval skrze SPY nebo CSPX. Portu pro vás srovnalo jejich výkonnost za posledních 6 let. Evropské ETF od iShares (CSPX) na rozdíl od amerického SPY nevyplácí dividendy – je tzv. akumulační. Pro srovnání výkonnosti je proto potřeba pracovat s vyplacenými dividendami, jako kdyby je investor reinvestoval v den připsání zpět.

 

Z grafu výše vidíme, že americké ETF SPY si vedlo o trochu lépe než jeho evropský kolega CSPX. Rozdíly však nejsou nijak zásadní – obě linie se téměř překrývají. Lepší celkový výsledek je ovlivněn především prvním pozorovaným rokem 2013, ve kterém SPY vzrostl o dvě a čtvrt procenta více než CSPX. V roce 2014 se sice o dvě procenta lépe dařilo CSPX, ale SPY již nedohnal. To si mírný absolutní „náskok“ udrželo až do konce, jelikož ve všech následujících letech se výkonnosti obou ETF víceméně shodovaly, jak shrnuje následující tabulka. Letos zatím vede evropské ETF.

Rok Výkonnost
CSPX SPY
2013 28,91% 31,24%
2014 15,10% 13,10%
2015 0,51% 0,83%
2016 11,43% 11,55%
2017 21,60% 21,27%
2018 -5,46% -5,00%
2019* 13,85% 11,74%

*data do května 2019

Pokud by tedy investor na počátku roku 2013 zainvestoval do obou ETF, jeho zisk by byl k letošnímu květnu 116 % u instrumentu SPY a 112 % u CSPX. I přes odchylky výkoností v jednotlivých letech je v delším horizontu celkový rozdíl relativně malý. A jak mohou tuto informaci zužitkovat investoři? Americká indexová ETF, která v různých srovnáních vycházejí jako nejlepší, mohou mít i evropskou alternativu, která nabízí srovnatelné výsledky.

Představujeme tematické investování

Při výběru instrumentů do investiční strategie tak není nutné hledat dané konkrétní ETF, které nemusí být na místním trhu vždy dostupné, ale spíše porovnat mezi alternativami a vybrat to, které je nízkonákladové, spravuje velký objem peněz a je dostatečně likvidní a dobře kopíruje vývoj sledovaného indexu. Takovou analýzu pro všechny klienty provedlo Portu za ně. V seznamu nabízených instrumentů v rámci Portu strategií investoři najdou jen pečlivě vybrané ETF na daný sektor, která prošla přísnými kritérii investiční komise. Nemusejí se tak bát, že by vybrali mezi několika ETF sledující stejný index či sektor špatně. Zaměřit se mohou pouze na to, jak nejlépe svou investiční strategii složit, co se týče geografického a sektorového zaměření. A pokud by nechtěli vybírat ani to, mohou si nechat od Portu postavit celé portfolio na míru a vůbec o nic se nestarat.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

1 mld. eur Portu

Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou.

peníze

Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo jiné prémie od