Search
Close this search box.

Jak vydělat peníze tím, že se budete „nudit“ se svými financemi

budget investing

Titulky novin jsou dnes zaplaveny novými a efektními investicemi, jako jsou například nezaměnitelné tokeny (NFT), meme akcie či kryptoměny. Investovat do nejnovějšího trendů může být lákavé, ale stejně tak je důležité mít i „nudné“ investice.

Dne 29. července měl Jim Cramer, moderátor pořadu Mad Money na stanici CNBC, na začátku svého pořadu spot, ve kterém hovořil o tom, že nudné investice by se neměly zanedbávat. Jako příklad uvedl společnost Carrier Global Corp (CARR), světového výrobce a lídra v oblasti poskytování služeb v oblasti vytápění, ventilace, chlazení a požárních a bezpečnostních řešení.

Neuvěřitelně „nepřitažlivá“ investice přinesla investorům slušný výnos. Za posledních pět let si akcie k dnešnímu dni připsaly 340 %. A od března 2020, kdy začalo vypínání pandemie Covid-19, vzrostla cena akcií o 34 %. Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výnosů, to neznamená, že byste měli investovat do společnosti CARR, ale i ty ne úplně skvěle znějící a „přitažlivé“ investice si mohou vést velmi dobře.

Cramer tím chtěl říct následující: „Stále můžete vydělat hodně peněz tím, že budete nudní.“ A tato teorie se dá aplikovat na mnoho vašich finančních rozhodnutí. Níže najdete několik „nudných“ způsobů, jak poměrně snadným způsobem i nadále navyšovat své bohatství.

Investice do indexu S&P 500

Index S&P 500 je oblíbeným indexem mnoha investorů pro své stabilní a stálé výnosy. Skládá se z 500 největších společností v USA a zahrnuje populární akcie, jako jsou Apple, Tesla a Facebook.

Pokud své peníze investujete do indexového fondu S&P 500, kupujete část každé společnosti uvedené v indexu. To pomáhá k dosažení stabilních výnosů (v dlouhodobém horizontu) a navíc chrání vaši investici před vážným rizikem. Také index S&P 500 má roky, kdy je v červených číslech. Nicméně i takový Warren Buffett pravidelně běžným investorům doporučuje, aby se zaměřili na investování svého jmění právě do tohoto populárního indexu. A když to říká i Warren Buffett, neúspěšnější investor v dějinách, něco na tom bude.

Oproti ne příliš zaběhlým investičním aktivům typu NFTs či meme akciím, kdy nemáme historické srovnání, jelikož se jedná o velmi mladé druhy investičních příležitostí, ukazuje se, že pravidelné investování do tohoto indexu může být poměrně výnosné. Od roku 1950 přinesl index S&P 500 roční výnos 11,4 %. Ve skutečnosti tento index trvale překonává více než 90 % aktivně řízených podílových fondů – což dále přispívá k názoru, že i „nuda“ může být trvale zisková. V případě, že byste investovali 100 dolarů měsíčně (dnes okolo 2 200 Kč) po dobu 30 let do indexového fondu S&P 500, váš účet u brokera by měl hodnotu přes 287 000 dolarů (okolo 6 314 000 Kč) – po pouhém vkladu 36 000 dolarů, tedy okolo 79 000 Kč (za předpokladu stejného výnosu; nutno brát v potaz také inflaci).

Fenoménem několika posledních let se staly cashbackové portály typu tipli.cz nebo plnapenezenka.cz, které zaregistrovaným zákazníkům umožňují získat zpět určitou částku z realizovaného nákupu v celé řadě vybraných e-shopů. Tyto portály představují jakéhosi prostředníka mezi nakupujícím a stovkami e-shopů, s nimiž spolupracují na principu tzv. affiliate. Z tohoto pojetí cashbacku tedy profitují všichni zúčastnění – e-shopy získávají více klientů, cashbackový portál vydělává díky provizím od těchto internetových obchodníků a koncový zákazník obdrží určité procento z hodnoty nákupu nazpět.

Dalším zajímavým způsobem, jak získat peníze z nákupu zpět, jsou kreditní karty nejrůznějších bank. Spousta bankovních institutů se rozhodla klientům usnadnit placení a umožňuje vracet peníze z každé platby kartou v řádu několika procent. Ke kartě navíc často náleží i další odměny. V tomto případě je však nutné se seznámit s podmínkami užívaní kreditní karty, jejíž hlavní funkcí je v první řadě možnost čerpání do mínusu – tzn. poskytnutí úvěru a s tím spojený případný úrok.

Poohlédněte se po lepších úrokových sazbách

Náklady na bydlení tvoří pravděpodobně největší část vašeho měsíčního rozpočtu a je jistě většinou z vás je vnímána jako obrovská přítěž. Pro mnohé však existuje jednoduchý a účinný způsob, jak toto finanční břemeno snížit, a to bez toho, aniž byste se museli začít omezovat.

Ve chvíli, kdy úrokové sazby zůstávají na nízkých hodnotách, nabízí se možnost případného refinancování hypotéky za nižší sazbu a pravděpodobně i nižší měsíční splátku. Před zahájením procesu refinancování bydlení je však třeba zvážit několik faktorů – například náklady. Refinancování vašeho bydlení není zadarmo, bude vás stát jednotky procent z celkové výše úvěru. V některých případech mohou náklady na refinancování převýšit úspory, proto si před úpravou hypotéky nezapomeňte spočítat, kolik to bude stát. Každý věřitel si však bude účtovat jinou částku, proto se vždy pořádně porozhlédněte, abyste získali tu pro vás nejlepší možnou nabídku. Refinancování vašeho bydlení není úplně nezábavnější aktivita, představuje však účinný způsob, jak ušetřit peníze. Ty můžete následně využít k investování na trhu nebo je třeba použít k ještě rychlejšímu splacení hypotéky.

Znovu se proberte svými účty a hledejte potenciální úspory

Hádáme, že je to to poslední, co byste ve svém volném čase chtěli dělat, vložené úsilí se ale může opravdu vyplatit. Jak na to?

Rozeberte svůj účet na platební kartě. Je to ten nejjednodušší způsob, jak rychle a přehledně zjistit, kde je třeba ubrat. Platíte za předplacené služby, které nepoužíváte nebo nepotřebujete? Zrušte je. Utrácíte od doby, co se restaurace znovu otevřely, příliš mnoho za jídlo venku? Snažte si třeba připravovat obědy doma. Budete překvapeni, jaká částka se tímto způsobem dá ušetřit.

Dále se nabízí bankovní poplatky. Je možné, že vám vaše finanční instituce účtuje nesmyslné poplatky za přečerpání účtu nebo za vedení účtu, což vám snižuje měsíční peněžní tok. V takovém případě zvažte, zda nepožádat banku o jednorázové vrácení poplatků, nebo dokonce změnit banku a pořídit si běžný účet bez poplatků.

Zjistěte si také sazby vašich pojistných smluv. Je pravděpodobné, že platíte za různá pojištění, včetně pojištění auta, životního pojištění či pojištění domácnosti/pronájmu více, než musíte. Pečlivě si prohlédněte každou pojistnou smlouvu a ověřte si, zda lze snížit pojistné krytí nebo případně zvažte poskytovatele nabízející lepší ceny.

Další zapektlitou oblastí jsou účty za mobilní tarify a televizi. Provozovatelé kabelových a mobilních služeb jsou známí tím, že zvyšují ceny bez předchozího upozornění. Prohlédněte si svůj účet a třeba zjistíte, že některé služby můžete omezit či zrušit, nebo zavolejte svému poskytovateli a ujistěte, zda neexistuje nějaká speciální nabídka, která by mohla snížit vaše měsíční náklady. V každém případě se také nabízí možnost poskytovatele jednoduše změnit.

Nechat se strhnout nejnovějšími finančními trendy je snadné. Než však začnete o těchto investicích uvažovat, vězte, že můžete dosáhnout velkých výnosů i s velmi malým úsilím a jen několika jednoduchými kroky. Tipů, jak poměrně jednoduše snížit pravidelné náklady a investovat své úspory zpět na trh, jsou desítky. Pokud chcete zvýšit své čisté jmění a postupně se tak zajistit na důchod, směle do nich!

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vítězství v soutěži elegance

Kde se skutečně setkává forma s funkcí? Není nutné chodit daleko, unikáty najdeme i v naší bohaté automobilové