Search
Close this search box.

Nenechávejte peníze napospas inflaci. Investiční rezerva je konzervativní produkt s úročenou hotovostí

Investicni rezerva v czk i eur

Aktualizováno 19. 7. 2022

Portu přichází s novým, dosud nejvíce konzervativním produktem, který může současně nést zajímavé zhodnocení. Základem Investiční rezervy je úročená hotovost, jejíž výnos je navázán na základní sazbu ČNB. Investiční rezerva se tak hodí pro všechny, kteří chtějí své peníze chránit před inflací za minimálního rizika. Založit si ji může každý registrovaný klient na Portu, stejně jako produkty Portfolio na míru nebo Vlastní strategie.

K čemu se Investiční rezerva hodí?

Investiční rezerva je vhodné místo pro peníze, které neplánujete investovat dlouhodobě, ale zároveň je nechcete nechat ležet na bankovním účtu napospas inflaci. Jejím cílem je vaše prostředky chránit proti znehodnocení při současně minimální míře kolísání hodnoty. Kromě toho se Investiční rezerva hodí například k vybudování finančního polštáře pro neočekávané výdaje nebo k investování s krátkodobým cílem. Investiční rezerva je tu například také pro investory, kteří čekají na vhodnou investiční příležitost a své prostředky chtějí do té doby alespoň mírně zhodnotit.

Z čeho se Investiční rezerva skládá?

Investiční rezerva kombinuje úročenou hotovost a investiční složku.

Část Investiční rezervy tvořená úročenou hotovostí je srovnatelná se spořicím účtem, neboť zajišťuje jistý úrok a stabilitu. Výše úroku se vždy odvíjí od hlavní úrokové sazby České národní banky (tzv. dvoutýdenní repo sazba) a průběžně se tak může měnit. Přesná výše sazby je dána na základě obchodní dohody s protistranou. V Portu se vždy snažíme vyjednat co nejvýhodnější sazbu a průběžně jednáme s několika protistranami, u kterých může být hotovost úročena. Úroky se připisují v hrubé výši měsíčně (zpravidla první den následujícího měsíce za měsíc předchozí) a zůstávají součástí úročené hotovosti, kde se dále úročí. Z hlediska bezpečnosti je úročená hotovost uložena jako vklad u české banky a dle Zákona o bankách je pojištěna do výše 100 tisíc eur.

Investiční složka je tvořena mixem dluhopisů, akcií a zlata, které jsou nakoupeny prostřednictvím široce diverzifikovaných ETF. Investiční složka má za cíl dosahovat dlouhodobějšího zhodnocení vložených peněz. Hodnota těchto investičních instrumentů může v čase růst i klesat, a nelze proto zaručit, že bude výnos z Investiční rezervy pouze kladný.

Investiční rezerva je dostupná ve dvou variantách –⁠ Opatrnější a Odvážnější. Ty se od sebe liší poměry jednotlivých složek a u Opatrnější varianty může být za určitých tržních podmínek investiční složka zcela vypuštěna. Více o složení jednotlivých variant si můžete přečíst v našem článku Investiční rezerva nově ve dvou variantách.

O kontrolu nastavení rozložení a udržení rizikovosti se stará automatická rebalance, která je u Investiční rezervy vždy zapnutá. Měnové zajištění se u tohoto produktu neprovádí vzhledem k tomu, že velké procento prostředků je umístěno v korunové úročené hotovosti.

Jak Investiční rezerva funguje v praxi?

Pokud jste již na Portu registrovaní, Investiční rezervu si můžete založit jednoduše na stránce Souhrn kliknutím na tlačítko Založit Investiční rezervu.

Pokud ještě na Portu účet nemáte, nejprve je třeba projít standardní registrací, tedy včetně založení vašeho prvního Portu portfolia pro dlouhodobé investice. Není nutné, abyste do něj investovali, jedná se však o nutný krok potřebný k dokončení registrace. Až bude váš účet aktivní, Investiční rezervu si založíte jednoduše přes tlačítko Založit Investiční rezervu na stránce Souhrn.

Investičních rezerv si můžete založit i více, maximálně však 10.

investice

Za zhodnocování peněz ve vaší Investiční rezervě si účtujeme snížený poplatek 0,25 % p.a. z hodnoty rezervy. Jako u ostatních našich produktů si žádné další poplatky (např. vstupní nebo výstupní) neúčtujeme. Na Investiční rezervu se vztahuje program Pozvi přátele, Slevy pro dlouhodobé investory však na tuto investici využít nelze.

A jak je to s výběry peněz? Pokyn k výběru peněz z vaší Investiční rezervy můžete zadat na stránce Převody. Při nejbližším Obchodním dni Portu dojde k prodeji vašich investičních nástrojů. Peníze budete mít na svém bankovním účtu v řádu 5 až 10 pracovních dní.

V případě výběru prostředků z Investiční rezervy se za prodej instrumentů považuje pouze prodej ETF instrumentů. Případná daňová povinnost by se tedy vztahovala pouze na prodej těchto cenných papírů, pokud jsou součástí složení Investiční rezervy. Navíc v případě, že celkové příjmy z prodeje cenných papírů za zdaňovací období nepřesáhnou 100 000 Kč, jsou tyto příjmy osvobozeny od daně z příjmů. Úroky se v případě úročené hotovosti daní podobně jako dividendy, tedy když jejich hodnota (včetně jiných příjmů dle § 7 – § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů) přesáhne za zdaňovací období 6000 Kč. Mezi jiné příjmy patří také již zmíněné dividendy nebo příjem z nájmu. Problematiku daní popisujeme podrobněji v článku Portu – vše co potřebujete vědět o daních

Buďte před inflací o krok napřed

Pokud dumáte nad tím, jak se vyhnout tomu, aby vaše úspory ztrácely na hodnotě, je třeba je uvést do pohybu – na bankovním účtu je totiž žádný růst nečeká. Naopak, inflace si z nich každoročně část ukousne. V praxi se to přitom projeví tak, že už si třeba příští rok za stejnou částku nekoupíte to, co dnes. Právě proto jsme v Portu přišli s Investiční rezervou, díky které můžete být před inflací o krok napřed.

Pokud máte k Investiční rezervě ještě jakékoliv další dotazy, podívejte se do sekce nejčastěji kladených dotazů, případně se nám ozvěte, rádi vám na ně odpovíme.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services.

Aktivní vs. Pasivní investování

Aktivní vs. Pasivní správa portfolia

Investoři používají dvě hlavní a naprosto odlišné investiční strategie jak vygenerovat zisk: aktivní správu portfolia a pasivní správu