Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #13

Obraz Toyen se na pražské aukci prodal za 28,5 milionu korun

Obraz české malířky Toyen (vlastním jménem Marie Čermáková) z roku 1951 s názvem Vidím, že má bílá stránka zezelenala se na aukci výtvarného umění v Praze, která se pořádala 8. května, prodal za 28,5 milionů korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena byla přitom více než čtyřikrát nižší, pořadatelé ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery ji stanovili na šest milionů korun. Jde tak o nejdražší umělecké dílo Toyen z poválečného období prodané na území ČR. Olejomalba pochází z pařížského období Toyen a dlouho zůstávala v soukromé sbírce. Jeho význam dokládá i fakt, že název obrazu byl použit na parte této surrealistické malířky.

Sbírka rozvádějících se manželů vydražena za 22 miliard korun

Harry a Linda Mackloweovi během svého manželství poskládali dohromady úctyhodnou sbírku moderních uměleckých děl. Během rozvodového řízení se však nedokázali domluvit na jejím rozdělení, v polovině května se tak sbírka vydražila za rekordních 922 milionu dolarů (22 miliard korun) v aukční síni Sotheby’s. Dražilo se celkem 65 děl, nechyběly mezi nimi obrazy Jacksona Pollocka, Marka Rothka či Andyho Warhola. O sbírku projevili zájem kupující ze třiceti zemí, nejsilnější ohlasy přicházely z Asie.

Mercedes se stal nejdražším autem světa

Silniční Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenaut Coupe je nejdražším autem světa. 19. května to potvrdila aukční síň RM Sotheby’s. Vůz se prodal za neskutečných 135 milionů eur (3,3 miliardy korun). K dražbě došlo v muzeu automobilky Mercedes v německém Stuttgartu v první polovině května, doteď se však neví, jakým způsobem probíhala. Dosavadní aukční rekord 40 milionů dolarů drželo Ferrari 250 GTO.

Český aukční rekord pokořen

Obraz jednoho ze zakladatelů české moderní malby Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na nedělní aukci v Galerii Kodl v Praze prodal za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu.

Bazarový objev nevyčíslitelné hodnoty

V roce 2018 koupila Laura Youngová v obchodě s použitým zbožím v texaskem Austinu zajímavou bustu za 35 dolarů (830 korun). Po mnoha zkoumáních se zjistilo, že socha, kterou má doma, je busta z antického Říma nevyčíslitelné hodnoty pocházející z prvního století před naším letopočtem – konkrétně busta Sexta Pompeia, vojevůdce a politika, nejmladšího syna Pompeia Velikého. V současné době se busta nachází v Muzeu umění v San Antoniu, odkud posléze poputuje do Pompejana, což je idealizovaná replika římské vily v německém Aschaffenburgu v Bavorsku.

Robotka Aida namalovala britskou královnu 

Ai-Da, první humanoidní robotka, jejíž umělá inteligence byla vytvořena tak, aby simulovala kreativní mysl, namalovala portrét britské královny Alžběty II. Obraz nese název Algoritmová královna a vznikl díky kamerám umístěným v jejích očích. Ty přenášejí zachycené vjemy do vnitřního počítače, který pak prostřednictvím unikátního algoritmu zadává pokyny jejím robotickým rukám. Robotická umělkyně portrét vytvořila k příležitosti královnina platinového jubilea – britská panovnice letos slaví 70. výročí usednutí na trůn.

Dort na Moně Lise v Louvru

V neděli došlo v pařížském muzeu Louvre ke kuriózní situaciMuž přestrojený za ženu na invalidním vozíku hodil dort na jeden z nejslavnějších obrazů všech dob – Monu Lisu. Dílo Leonarda da Vinciho však chrání silné neprůstřelné sklo, a tak nebylo naštěstí poškozeno. Útočník tvrdil, že bojuje za ochranu životního prostředí.

Den otevřené garáže Portu Gallery

Portu Gallery zve všechny své investory i širokou veřejnost na událost, kde bude možné si detailně prohlédnout všechny již upsané veterány na jednom místě. Akce se bude konat v sobotu 11. června od 13 do 20 hodin v Litoměřicích.Těšit se můžete na několik komentovaných prohlídek i bohaté pohoštění. Přesný program dne upřesníme v následujících dnech.

Série historických platidel z našeho území stále k dispozici

Úpis unikátní série bankovek s nominální hodnotou 50 stále probíhá. Využijte jedinečné příležitosti a diverzifikujte svá investiční porfoila o aktiva spojená s historií naší země.

Na co se můžete v červnu na Portu Gallery těšit

V měsíci červnu nás čeká hned několik zajímavých investičních úpisů. Již ve čtvrtek 2. 6. představíme úpis sady 3 jedinečných skleněných váz české sklárny LASVIT.  Následující týden, 9. 6., bude následovat úpis limitované edice prémiového šampaňského Dom Pérignon ve spolupráci s Lady Gaga. Ve druhé polovině měsíce se můžete těšit na sudy s whisky nebo úpis drahých kamenů

LASVIT – Sběratelské vázy

Začátek úpisu: 2. 6. 2022 v 18:00
Cílová částka: 
1 370 000 Kč

Portu Gallery vám přináší jedinečnou příležitost investovat do unikátních skleněných uměleckých děl z výroby české designové a sklářské společnosti LASVIT. Konkrétně se jedná o sadu tří skleněných váz kolekce Rombo, které vznikly ve spolupráci s italským designérem a architektem Alessandrem Mendinim. Vstupte s námi do zbrusu nového a velice zajímavého světa českého sklářství proslulého po celém světě.

Čím je úpis LASVIT – Sběratelské vázy unikátní?

LASVIT je česká designová a sklářská společnost se sídlem v České republice. Věnuje se především návrhům a výrobě zakázkových světelných instalací. Firma vyrábí také kolekce svítidel, dekorativního a užitného skla, skleněné architektonické prvky a umělecké předměty ze skla. Propojuje know-how šikovných řemeslníků s moderní technologií. Světelné instalace LASVIT září ve více než 2 200 hotelech, soukromých rezidencích, výletních lodích a dalších veřejných i soukromých prostorech po celém světě. Společnost byla založena v roce 2007 libereckým rodákem Leonem Jakimičem, přesto je součástí dlouhé sklářské historie severních Čech. Název společnosti vznikl spojením slov „láska“ a „svit“.

Za poměrně krátkou dobu své existence navázala firma LASVIT řadu významných spoluprácí se světovými umělci, architekty a designéry. Z českého prostředí stojí za zmínku zejména Jan Kaplický, Bořek Šípek či Rony Plesl. Ze zahraničních spolupracovníků jmenujme osobnosti jako Zaha Hadid, Arik Levy, Daniel Libeskind nebo Alessandro Mendini – italský designér a architekt považovaný za klíčovou postavu vývoje italského designu.

Právě ze spolupráce s posledně jmenovaným, italským designérem a architektem Mendinim, vznikla jedinečná kolekce váz Rombo. Alessandro Mendini byl známý tím, že své spolupráce si pečlivě vybírá, a proto se ani spolupráce s firmou LASVIT nerodila lehce. Jejich spolupráce se uskutečnila až po několikaletém setkávání. Nahrával tomu i fakt, že Mendini obdivoval český kubismus.

Návrhy váz Rombo 1 a Rombo 2 byly jedněmi z posledních, které se před Mendiniho smrtí v roce 2019 zrealizovaly. Úpis obsahuje 2 totožné kusy vázy Rombo 1 jeden kus vázy Rombo 2. Váza Rombo 1 je 60 cm vysoká a váží 26 kg (2 kusy), váza Rombo 2 je přitom menší, měří 50 cm a váží 16 kg. Oba typy váz jsou vyhotoveny ve tvaru kosočtverce  – jeden z nich je přitom pravou stranou nahoru a druhý hlavou dolů. Kousky červeného a modrého skla jsou aplikovány na tlusté a mírně zvlněné tělo, aby vymezily obraz dvou protilehlých tváří. Oba exempláře lze „obléknout“ do pěti různých barev skla – čiré, růžové, jantarové, modré a zelené.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

opce

Jak fungují opce?

Opce, na které můžete často narazit pod anglickým slovíčkem „options“, jsou finančním nástrojem, který svému

Fintech review – Růst bitcoinu a Muskův dar

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Náladu kryptospekulantů drží nahoře čínský stranický

cryptocurrencies

#2 – Bitcoin za 145 tisíc

Vítejte u druhého newsletteru ze světa Portu Crypto. Sektor kryptoměn nikdy nespí a my vám zasíláme přehled nejdůležitějších novinek,

Vítězství v soutěži elegance

Kde se skutečně setkává forma s funkcí? Není nutné chodit daleko, unikáty najdeme i v naší bohaté automobilové