Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #15

Jeden ze dvou dochovaných kusů Aero Modelu 50 od Sodomky je na prodej

Nadčasový a vzácný automobil Aero Model 50 Dynamik, který vznikl pouze v šesti kusech, je po 80 letech od svého vzniku na prodej. Přestože si byly všechny kusy velice podobné, neexistovaly nikdy dva stejné – lišily se ať už barvou exteriéru, čalouněním nebo uspořádáním některých ovládacích prvků na palubní desce. Úchvatná proudnicová karoserie od Josefa Sodomky působila v době uvedení jako přízrak a vysloužila si obdiv nejen u nás, ale také po celém světě. Vůz se bude dražit v kalifornském Monterey a aukční síň odhaduje jeho hodnotu na 300–400 tisíc dolarů (7,2–9,6 milonu korun).

LeFerrari Aperta pokořilo novou hranici prodeje vozidla v on-line aukci

LaFerrari Aperta z roku 2017 se před pár dny stalo nejdražším vozidlem, které kdy bylo prodáno on-line – kupec si jej vydražil za neuvěřitelných 5,36 milionu dolarů (cca 129 milionu korun), původní cena se pohybovala kolem 1,5 milionu dolarů. Jedním z faktorů, které přispěly k vysoké prodejní ceně, bylo pouhých 259 najetých kilometrů. Model je exkluzivní sběratelský kousek, který byl navržen k 70. výročí založení značky Ferrari a tehdejší prezident ho označil za „maximální vyjádření toho, co definuje společnost Ferrari“. Tento exemplář je jedním ze 710 LaFerrari, které kdy bylo vyrobeno a jedním z 210 vozů Aperta bez střechy.

Palírna Ardbeg prodala rekordní whisky za 16 milionů liber

Aukční rekord byl také překonán v prodeji sudu jednosládkové whisky. Jedná se o doposud nejstarší sud, který kdy palírna Ardbeg, sídlící na hebridském ostrově Islay, prodala. Whisky Ardbeg byla destilovaná v roce 1975, původně zrála ve dvou oddělených sudech a v roce 2014 byla stočena do sudu po sherry, jehož obsah vystačí na 440 lahví. Pro nejmenovanou sběratelku z Asie bude sud za 16 milionů liber (cca 465,6 milionu korun) postupně stáčen v následujících pěti letech, přičemž každý rok obdrží 88 lahví. Z výtěžku věnuje Ardbeg v těchto pěti letech milion liber na podporu místní komunity.

Realista Theodor Pištěk vystavuje v Hluboké nad Vltavou

Malíř Theodor Pištěk je nejen nejdražší žijící český malíř, ale také bývalý automobilový závodník a slavný kostýmní návrhář, který za kostýmy k Formanovu Amadeovi získal Oscara. Jeho obrazy jsou mezinárodně velice ceněné a aktuálně si jeho tvorbu můžete do 30.10.2022 prohlédnout v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou pod názvem Senzační realismus. Malíř zde představí výhradně realistické práce v komplexním přehledu jeho nejznámnějších a ikonických děl, která vznikla od počátku 70. let 20. století.

Průzkum trhu s uměním J&T Banka Art Report 2022

V Česku vznikla první studie J&T Banka Art Report 2022, která mapuje chování českých sběratelů na trhu s uměním. Průzkum se uskutečnil na přelomu letošního února a března, v rámci kterého bylo osloveno 829 respondentů. Největší skupinu z nich tvořili sběratelé a vlastníci umění, zbylou část pak prodejci umění, experti a lidé, kteří se o umění zajímají. Ze získaných dat například vyplývá, že respondenti mají největší zájem o současné umění, nejčastěji nakupují on-line či přímo od umělců a nebo také že umění jako investice je podle sběratelů nyní atraktivnější než před pěti lety.

První muzejní výstava věnovaná Ablohově dílu

Virgil Abloh byl nejvýznamnější černoššký módní návrhář a tvůrce pánských kolekcí francouzské módní značky Louis Vuitton. Byl schopný proměnit nejbanálnější předměty v podívanou vyvolávající nadšení. Nová výstava “Figures of Speech,”, zahrnující dvě desetiletí jeho praxe včetně spolupráce s umělcem Takashim Murakami, Kanyem Westem či architektem Remem Koolhaasem, bude v Brooklynském muzeu ke zhlédnutí do konce ledna 2023. Výstava je oslavou Ablohova otevřeného přístupu k umění, designu a tvorbě. Jedním z vrcholů je celobílý okřídlený oděv, který pochází z Ablohovy přehlídky pro podzim/zimu 2022 u Louise Vuittona, jež byla poslední kolekcí, na kterou dohlížel.

Pop-up vernisáž obrazů Radky Bodzewicz a Lukáše Karbuse

Portu Gallery zve všechny své investory i širokou veřejnost na pop-up vernisáž, kde bude možné si detailně prohlédnout obrazy Radky Bodzewicz a Lukáše Karbuse, do jejichž děl bude možné od 25. srpna investovat. Akce se bude konat v pondělí 22. srpna odpoledne v Polansky Gallery v pražských Holešovicích. O detailech vernisáže vás budeme informovat v následujícím týdnu. 

Pololetní zprávy budou k dispozici v průběhu srpna

U předmětů, které investoři drží déle než 6 měsíců, budou v průběhu srpna zveřejněné pololetní zprávy. Ve zprávě se dozvíte nejen informaci o vývoji trhu, ale i to, co se s předmětem za první pololetí dělo. Zároveň u jednotlivých předmětů dojde k jejich přecenění.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý

opce

Jak fungují opce?

Opce, na které můžete často narazit pod anglickým slovíčkem „options“, jsou finančním nástrojem, který svému

Investice do vína

Investice do francouzských vín

V Portu Gallery podcastu jsme tentokrát přivítali someliéra a odborníka na víno Víta Bartoška, aby nám představil svět