Portu Gallery newsletter #15

Jeden ze dvou dochovaných kusů Aero Modelu 50 od Sodomky je na prodej

Nadčasový a vzácný automobil Aero Model 50 Dynamik, který vznikl pouze v šesti kusech, je po 80 letech od svého vzniku na prodej. Přestože si byly všechny kusy velice podobné, neexistovaly nikdy dva stejné – lišily se ať už barvou exteriéru, čalouněním nebo uspořádáním některých ovládacích prvků na palubní desce. Úchvatná proudnicová karoserie od Josefa Sodomky působila v době uvedení jako přízrak a vysloužila si obdiv nejen u nás, ale také po celém světě. Vůz se bude dražit v kalifornském Monterey a aukční síň odhaduje jeho hodnotu na 300–400 tisíc dolarů (7,2–9,6 milonu korun).

LeFerrari Aperta pokořilo novou hranici prodeje vozidla v on-line aukci

LaFerrari Aperta z roku 2017 se před pár dny stalo nejdražším vozidlem, které kdy bylo prodáno on-line – kupec si jej vydražil za neuvěřitelných 5,36 milionu dolarů (cca 129 milionu korun), původní cena se pohybovala kolem 1,5 milionu dolarů. Jedním z faktorů, které přispěly k vysoké prodejní ceně, bylo pouhých 259 najetých kilometrů. Model je exkluzivní sběratelský kousek, který byl navržen k 70. výročí založení značky Ferrari a tehdejší prezident ho označil za „maximální vyjádření toho, co definuje společnost Ferrari“. Tento exemplář je jedním ze 710 LaFerrari, které kdy bylo vyrobeno a jedním z 210 vozů Aperta bez střechy.

Palírna Ardbeg prodala rekordní whisky za 16 milionů liber

Aukční rekord byl také překonán v prodeji sudu jednosládkové whisky. Jedná se o doposud nejstarší sud, který kdy palírna Ardbeg, sídlící na hebridském ostrově Islay, prodala. Whisky Ardbeg byla destilovaná v roce 1975, původně zrála ve dvou oddělených sudech a v roce 2014 byla stočena do sudu po sherry, jehož obsah vystačí na 440 lahví. Pro nejmenovanou sběratelku z Asie bude sud za 16 milionů liber (cca 465,6 milionu korun) postupně stáčen v následujících pěti letech, přičemž každý rok obdrží 88 lahví. Z výtěžku věnuje Ardbeg v těchto pěti letech milion liber na podporu místní komunity.

Realista Theodor Pištěk vystavuje v Hluboké nad Vltavou

Malíř Theodor Pištěk je nejen nejdražší žijící český malíř, ale také bývalý automobilový závodník a slavný kostýmní návrhář, který za kostýmy k Formanovu Amadeovi získal Oscara. Jeho obrazy jsou mezinárodně velice ceněné a aktuálně si jeho tvorbu můžete do 30.10.2022 prohlédnout v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou pod názvem Senzační realismus. Malíř zde představí výhradně realistické práce v komplexním přehledu jeho nejznámnějších a ikonických děl, která vznikla od počátku 70. let 20. století.

Průzkum trhu s uměním J&T Banka Art Report 2022

V Česku vznikla první studie J&T Banka Art Report 2022, která mapuje chování českých sběratelů na trhu s uměním. Průzkum se uskutečnil na přelomu letošního února a března, v rámci kterého bylo osloveno 829 respondentů. Největší skupinu z nich tvořili sběratelé a vlastníci umění, zbylou část pak prodejci umění, experti a lidé, kteří se o umění zajímají. Ze získaných dat například vyplývá, že respondenti mají největší zájem o současné umění, nejčastěji nakupují on-line či přímo od umělců a nebo také že umění jako investice je podle sběratelů nyní atraktivnější než před pěti lety.

První muzejní výstava věnovaná Ablohově dílu

Virgil Abloh byl nejvýznamnější černoššký módní návrhář a tvůrce pánských kolekcí francouzské módní značky Louis Vuitton. Byl schopný proměnit nejbanálnější předměty v podívanou vyvolávající nadšení. Nová výstava “Figures of Speech,”, zahrnující dvě desetiletí jeho praxe včetně spolupráce s umělcem Takashim Murakami, Kanyem Westem či architektem Remem Koolhaasem, bude v Brooklynském muzeu ke zhlédnutí do konce ledna 2023. Výstava je oslavou Ablohova otevřeného přístupu k umění, designu a tvorbě. Jedním z vrcholů je celobílý okřídlený oděv, který pochází z Ablohovy přehlídky pro podzim/zimu 2022 u Louise Vuittona, jež byla poslední kolekcí, na kterou dohlížel.

Pop-up vernisáž obrazů Radky Bodzewicz a Lukáše Karbuse

Portu Gallery zve všechny své investory i širokou veřejnost na pop-up vernisáž, kde bude možné si detailně prohlédnout obrazy Radky Bodzewicz a Lukáše Karbuse, do jejichž děl bude možné od 25. srpna investovat. Akce se bude konat v pondělí 22. srpna odpoledne v Polansky Gallery v pražských Holešovicích. O detailech vernisáže vás budeme informovat v následujícím týdnu. 

Pololetní zprávy budou k dispozici v průběhu srpna

U předmětů, které investoři drží déle než 6 měsíců, budou v průběhu srpna zveřejněné pololetní zprávy. Ve zprávě se dozvíte nejen informaci o vývoji trhu, ale i to, co se s předmětem za první pololetí dělo. Zároveň u jednotlivých předmětů dojde k jejich přecenění.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Aktivní vs. Pasivní investování

Aktivní vs. Pasivní správa portfolia

Investoři používají dvě hlavní a naprosto odlišné investiční strategie jak vygenerovat zisk: aktivní správu portfolia a pasivní správu

inflation economy

Jak se vypořádat s inflací?

Inflace v posledních několika měsících vzrostla, v červenci dokonce dosáhla jedné z nejvyšších úrovní za uplynulých deset let.