Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #31

Padl český rekord za prodanou láhev alkoholu

Koňak Louis XIII. Le Mathusalem si za cenovku 4,1 milionu korun vysloužil titul nejdražšího prodaného destilátu v Česku a na Slovensku. Na celém světě je jen třináct karaf tohoto koňaku a tato zmíněná je jedinou v Česku. Další jsou v Severní Americe nebo Asii. Karafa obsahuje šest litrů koňaku. Sklenice je ruční výrobou světoznámého křišťálu Baccarat se zátkou dekorovanou čtyřiadvacetikarátovým zlatem. Historie značky destilátu sahá do devadesátých let minulého století, díky čemuž je označován jako „nejstarší ultra prémiový koňak světa“. Zájem o luxusní destiláty v Česku je dle statistik na vzestupu. Mimo sběratelství v koupi spatřují Češi i investiční příležitost.

Modrý diamant se ve Švýcarsku prodal za více než miliardu korun

Podle odborníků patří vzácný modrý diamant Bleu Royal k nejvzácnějším kdy objeveným diamantům. Jeho jedinečnost spočívá v sytě modré barvě i v hruškovém tvaru. Aukční síň odhadovala, že se kámen o váze 17,6 karátu prodá až za 50 milionů dolarů. Bleu Royal spadá do kategorie fancy vivid, kam se řadí diamanty, které mají nejvyšší možnou koncentraci dané barvy. Tvoří pouhé jedno procento všech diamantů na světě. Rekordmanem je v tomto ohledu diamant Pink Star o váze 59,6 karátu, který se v dražbě aukční síně Sotheby’s v roce 2017 prodal za 71,2 milionu dolarů (1,6 miliardy korun). Do té doby byl nejdražším prodaným modrý diamant Oppenheimer Blue, za který jeho nový majitel zaplatil 57,5 milionu dolarů (1,3 miliardy korun).

V Praze se vydražila známka za 1,8 milionu korun

Na závěr výstavy filatelistických rarit Poklady světové filatelie II. se vydražila nejočekávanější položka za téměř 1,8 milionu korun. Jedná se o aršík z roku 1932 s motivem hradu Křivoklát. Vyvolávací cena byla milion korun a souboj o něj svedli dva zájemci. Fialová známka s hodnotou 3,50koruny je na aršíku, kde jsou dvě známky a mezi nimi je volné pole. V takové podobě se podle pořadatelů zachovalo šest či sedm kusů, v jediném exempláři pak tato, která má ještě po levé straně bílý okraj. Samostatná známka Křivoklát stojí 50 korun, spojení dvou známek s kuponem však vytváří exponát s milionovou hodnotou. 

Nečekaně velký úspěch zaznamenala malba Femme à la montre od Pabla Picassa

Na jedné z prvních velkých aukcí podzimní sezony v New Yorku se prodal za více než 139 milionů dolarů portrét Picassovy milenky Marie-Thérèse Walterové. Picasso obraz vytvořil v roce 1932, který bývá mezi historiky umění označován jako Picassův „rok zázraků“. Tehdy se španělský malíř připravoval na svou první velkou retrospektivní výstavu v Paříži ke svým padesátinám. Femme à la montre se po aukci zařadila mezi nejhodnotnější malby světa. Na první desítku ale cena necelých 140 milionů dolarů nestačí, minimálně 40 milionů ještě scházelo. Mezi top 10 se pak například řadí malby od dalších velkých umělců jako Leonarda da Vinciho, Rembrandta, Andyho Warhola nebo Jacksona Pollocka. 

Plastem nahradit křišťál – originální lustry z PET lahví v Café Savoy

Neorenesanční stropy kavárny Café Savoy nyní zdobí trojice lustrů od výtvarnice Veroniky Richterové. A i když to na první pohled není patrné, vyrobila je nikoliv ze skla, ale z téměř dvou tisícovek PET lahví.  Výtvarnice na lustrech pracovala s plnou vervou asi osm měsíců. Na každý z nich padlo kolem 600 lahví různých tvarů i barev, které sochařka nasbírala nejen po Česku, ale všude, kam v posledních letech cestovala. Části tak pocházejí ze španělského ostrova Tenerife, z Itálie, Tchaj-wanu či Ukrajiny. Z Washingtonu si přivezla například dekorativní dna amerických lahví, které na lustry pro Café Savoy využila jako ozdobné elementy. Vzhledem k materiálu váží jeden lustr pouhých 15 kilo.

Messiho dresy v aukci

Ten, kdo prokáže nejpevnější nervy a zároveň nejnabitější konto, získá brzy v aukci svatý grál sportovního sběratelství: šest dresů, v nichž Leo Messi vybojoval titul fotbalového mistra světa. Vydraženy budou na charitativní účely – poslouží dětským nemocnicím sdruženým pod UNICAS Project. Aukce v Sotheby´s začala 30. listopadu a končí 14. prosince. Odhadovaný zisk? Přes deset milionů dolarů, čímž by mohl padnout rekord, držený dresem basketbalové ikony Michaela Jordana z finále NBA z roku 1998, kdy jeho Chicago Bulls byli na vrcholu. Ten vyšel loni na 10,1 milionu dolarů.

Prosinec na Portu Gallery

Tento čtvrtek 7. 12. budete mít možnost investovat do posledního letošního úpisu, a to do oblíbeného vína En Primeur 2022, tentokrát z vinařství Chateau Gruaud Larose a Chateau Phélan Ségur. Další nový úpis vás poté bude čekat až 11. 1. 2024.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak

Rozhovor s investorkou Michaelou

„Hledala jsem něco uživatelsky jednoduchého, kde bych měla plnou kontrolu nad tím, co se s mými penězi děje.“

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte vy? A konečně: