Snížení úvěrového ratingu USA v uplynulém týdnu znervóznělo investory a všechny významné indexy zakončují týden v červeném. Index S&P 500 odepsal 1,1 %, Nasdaq Composite 1,9 %. Evropský Euro Stoxx 50 je níže dokonce o 3,5 %. Bilanci nezachránila ani Asie. Japonský Nikkei 225 klesl o 1,8 % a čínský Hang Seng o 1,9 %.
USA klesl rating. Agentura Fitch v úterý snížila rating úvěrové spolehlivosti USA. Z nejvyššího stupně AAA ho firma upravila na stupeň AA+. Zdůvodnila to očekávaným zhoršením hospodaření země a také vysokým a stále rostoucím zadlužením americké vlády. Krok vyvolal rozhořčenou reakci Bílého domu a překvapil investory. Na oznámení poklesem reagovaly jak americké akciové indexy, tak další zahraniční indexy.
Recese v EU zažehnána. Ekonomika eurozóny rostla ve 2. čtvrtletí překvapivě rychle. Mezičtvrtletně vzrostla o 0,3 %. Hospodářství měnové unie se tak nadechlo a hrozba brzké recese pominula. V prvním čtvrtletí se jí eurozóna těsně vyhnula a teprve zpřesněné údaje Eurostatu ukázaly, že do ní nespadla. Překvapivý růst však dává ECB příležitost k dalšímu zvýšení úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, neboť zejména jádrová inflace stagnuje.
BofA upravuje výhled. Bank of America upravuje výhled pro americkou ekonomiku ve prospěch tzv. měkkého přistání. Růst ekonomiky USA má v roce 2024 sice klesnout pod trend, ale zůstat pozitivní po celý horizont její prognózy. V letošním roce BofA předpokládá růst HDP USA o 2 %, v roce 2024 o 0,7 % a v roce 2025 o 1,8 %. Další potvrzení, že v USA zatím recese nehrozí.
Akciový optimismus. Ještě v prosinci se mluvilo o tom, že rok 2023 bude rokem dluhopisů. A na krátký okamžik v zimě se zdálo, že to tak skutečně bude. Investoři jsou ale ohledně akcií v porovnání s dluhopisy nejoptimističtější za posledních 24 let. A současná poptávka po akciích naznačuje, že hody zatím neskončily.
Evropské akciové slevy. Rozdíl v ocenění mezi americkými a evropskými akciemi je nejvyšší v historii. Podle ukazatele, který bere do úvahy očekávané letošní zisky firem, jsou akcie amerických podniků dražší až o třetinu. Před pandemií byl rozdíl jen 20 %. I po úpravě o sektorové rozdíly jsou americké akcie dražší o 18 %. Nemusíte se ale bát. Evropské akcie jsou samozřejmě součástí našich Portu portfolií a o slevy tak nepřijdete.
Válečné hospodářství. Rusko letos zdvojnásobilo výdaje na obranu na více než 100 miliard USD, což představuje třetinu veřejných výdajů. Vypadá to, že tato „bohatá“ země s rozvinutou ekonomikou, špičkovým školstvím, zdravotnictvím a vysokou životní úrovní zřejmě nepotřebuje utrácet peníze jinde. Ach jo.
NASA and chill. Vesmírná agentura NASA chystá vlastní streamovací službu. S vesmírným obsahem dorazí i do Česka, navíc zdarma a bez reklam. Kromě živých přenosů ze startů raketoplánů nabídne dokumentární seriály a další vědecká témata. Spolu se streamovací službou NASA pracuje i na nové podobě internetových stránek, jejichž zkušební verzi si můžete prohlédnout i vy.
Dochází iPhonům dech? Apple zaznamenal už 3. čtvrtletí v řadě pokles prodejů mobilních telefonů. Navzdory tomu společnost zvýšila čtvrtletní čistý zisk meziročně o 2 % na 19,9 miliardy USD. Ziskovost vytáhly služby včetně streamovací platformy Apple TV. Značný nárůst zaznamenaly náklady na výzkum a vývoj, což souvisí s vývojem generativní AI. Výsledky investory příliš nenadchly. Akcie odepsaly 2 % na současných 187 dolarů za kus.
Wall Street tleská Amazonu. Amazon ve druhém čtvrtletí dosáhl na zisk 6,7 miliardy USD, zatímco ještě před rokem měl ztrátu 2 miliardy USD. Firma investory potěšila opětovným zrychlením růstu spolu s nejnižším nárůstem nákladů od roku 2012. K nárůstu zisku vedla právě opatření na snížení nákladů, včetně propouštění. Reakce Wall Street? Akcie si připsaly 9 % a od začátku roku vzrostly o 64 %.
ČNB nechá korunu padat… pardon, plavat. Bankovní rada české centrální banky v souladu s očekáváními ponechala klíčovou úrokovou sazbu na 7 %. To příliš nepřekvapilo, co ale trhy zaujalo, bylo rozhodnutí ČNB formálně ukončit intervenční režim. ČNB prý zakročí jen proti „nadměrnému“ oslabování nebo posilování koruny. Na to česká měna reagovala prudkým oslabením, kurz EUR/CZK se posunul z 23,98 na aktuálních 24,24.
ČNB skupuje zlato. V sejfech má aktuálně bezmála 20 tun zlata a Guvernér Michl se netají tím, že chce objem ještě zpětinásobit až na 100 tun. Michl vidí výhody cenného kovu především v jeho stabilizační funkci a také ve vhodném nástroji k rozložení rizika. Má tedy sloužit hlavně jako pojistka, pokud by finanční trhy procházely bouřlivým obdobím. Zda jsou to rozumně utracené peníze, necháme bez komentáře.
Horší ekonomické vyhlídky. ČNB v nové prognóze zhoršila výhled vývoje české ekonomiky. HDP podle ní letos vzroste o 0,1 %, v květnu předpokládala růst 0,5 %. Centrální banka zároveň ale zlepšila odhad celoroční inflace, která by podle ní měla dosáhnout na 11 % (dřívější odhad byl 11,2 %). Hospodářské oživení by podle ČNB mělo přijít v příštím roce, kdy bude růst HDP 2,3 %. V květnu čekala růst o 3 %. V roce 2025 podle ní HDP vzroste o 2,7 %.
Další podvod na obzoru? Policie stíhá tři lidi v kauze investičních kryptopodvodů společnosti Cryfin. Škoda má činit 1,1 miliardy korun a podvedených má být 564. Firma nabízela investiční příležitosti na neregulovaném trhu s kryptoměnami. Společnost měla shromažďovat od lidí peníze bez jakéhokoliv oprávnění pod smyšleným příslibem správy. To by se vám na Portu Crypto nestalo. O tom, jak poznat investiční podvod, jsme psali zde.
Co nového v Portu?
Zvedáme úročení EUR rezervy. Od 1. 8. je sazba úročené hotovosti na eurové investiční rezervě 3,25 % p.a.! K navýšení došlo v reakci na růst základní úrokové sazby ECB, od které je úročení na naší rezervě odvozeno. Pokud máte hotovost v eurech, můžete ji na rezervu uložit a nechat peníze zhodnocovat.
Na Portu Gallery stále probíhá letní nabídka úpisů čtyř zajímavých předmětů. Jedná se o čtyři sítotisky Andy Warhol – Saint Apollonia, kolekce vína En Primeur, Zambijské smaragdy a nebo zlatou medaili z roku 1860.
Pomocí pestrého mixu podobných alternativních investic můžete dobře diverzifikovat své investiční portfolio. Všechny předměty jsou vybrány a prověřeny týmem expertů svého oboru. Po nákupu jsou pojištěny, profesionálně udržovány a monitorovány 24/7.
Pěkný víkend!
Aktivní vs. pasivní investování: Co je dlouhodobě úspěšnější?
Jaká technika je dlouhodobě výnosnější a co ukazují výzkumy?
Skončí dolar jako světová rezervní měna?
V poslední době se začal snižovat podíl dolarů v rezervách centrálních bank. Značí to, že končí nadvláda amerického dolaru?
Plánované změny v Portfoliích na míru
V posledních čtvrtletích intenzivně analyzujeme finanční trhy, a zejména pak trhy dluhopisů. Dluhopisový trh se dostal do situace, ve které nebyl po řadu desetiletí
FinTech review – Studie BlackRocku radí mít v portfoliu Bitcoiny a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.