Jaký je svatý grál ve světě whisky? Podle všeho lahev Macallanu, která se loni vydražila za 2,7 milionu dolarů. A není sama, astronomických částek dosahují i značky Craft Irish Whiskey Co. nebo Glenfiddich. I ty dosahují milionových sum v dolarech.
Ještě přitom před deseti lety se whisky dražily za maximálně 100 tisíc dolarů. Jenže luxusní alkohol od té doby vyzrál a získal na hodnotě. A ta bude dále s jejich stářím vzrůstat. Vždyť například Macallan dražil šedesátiletou whisky vyrobenou v roce 1926. V tomto segmentu totiž neexistují žádné zkratky, dobrá whisky prostě potřebuje svůj čas.
Přinášíme přehled 10 nejdražších whisky, které se kdy objevily na světových aukcích. Ať už jde o samostatné lahve nebo téměř umělecky zpracované kolekce, u kterých nechybí hodinky z 24karátového zlata nebo křišťálové karafy.
Investovat do výjimečné whisky můžete i vy, protože již ve čtvrtek 12. prosince chystá Portu Gallery úpis sudu Macallan 2014 PX ze stejnojmenné skotské palírny.
–
1) The Macallan Valerio Adami 1926 60 Year Old
Cena: 2,7 milionu dolarů
Jedná se o lahev, která se podle serveru Elite Traveler považuje za svatý grál whisky sběratelství. Vyrobena byla v roce 1926 a nalahvovaná o šedesát let později, přičemž vzniklo pouhých 40 kusů. Ty ale nikdy nebyly nabídnuty k přímému prodeji, místo toho si je skotský The Macallan vyhradil pro své VIP klienty a zákazníky.
12 lahví obdrželo etikety navržené Peterem Blakem, 12 navrhl Valerio Adami, dvě lahve zůstaly bez etiket (jednu později ručně pomaloval Michael Dillon a druhá je nezvěstná), a zbývajících 14 dostaly klasické etikety Macallanu.
Tato konkrétní lahev od Valeria Adamiho č. 12 z 12 je jedna z deseti lahví, které z původního Adamiho tuctu zbyly. Jedna se údajně rozbila při zemětřesení v Tokiu a druhá byla prý vypita.
Než šla tato whisky do aukce v Sotheby´s, palírna lahev otevřela a zkontrolovala, že se uvnitř skutečně nachází původní whisky z roku 1926. Stačil k tomu mililitr tekutiny, který destilérka porovnala s vlastním vzorkem z původního sudu. Pak lahev opět zavřela a opatřila novým korkem. Mimochodem – tento mililitr whisky z lahve poslouží v budoucnosti jako referenční vzorek i pro další lahve z této série, aby se zamezilo padělkům.
Sotheby´s původně odhadovala cenu na 1,5 milionů dolarů, ale kupci byly po lahvi tak lační, že se suma vyšplhala na rekordních 2,7 milionu.
–
2) Craft Irish Whiskey Co.’s The Emerald Isle Collection
Cena: 2 miliony dolarů
Na stříbrné příčce whisky rekordů stojí společnost Craft Irish Whiskey Co. se svojí Emerald Isle Collection. Jedná se o vzácnou 30 let starou a třikrát destilovanou jednosladovou irskou whiskey, která se ale nedražila samostatně. Součástí sady, jichž vzniklo pouze sedm, bylo totiž také keltské vejce Fabergé z 18karátového zlata a smaragdů, a dále hodinky z 22karátového zlata se safírovými krystaly. Sada navíc obsahovala dvě lahve alkoholu. Craft Irish Whiskey Co.’s The Emerald Isle Collection se vydražila za dva miliony dolarů na Den svatého Patrika v roce 2021.
–
3) The Macallan Fine and Rare 1926
Cena: 1,9 milionu dolarů
Druhý zástupce skotské palírny The Macallan, který v roce 2019 zlomil rekord, když se prodal v londýnské aukční síni Sotheby´s za 1,9 milionu dolarů. Jedná se o zakladatele série The Macallan Fine and Rare, což je kolekce ročníkových jednosladových whisky vyráběných palírnou v průběhu osmdesáti let. Dodnes jde o jednu z nejžádanějších kolekcí whisky. Má se za to, že všech 14 lahví z této řady se nacházejí v soukromých sbírkách.
–
4) The Macallan Michael Dillon 1926 60 Year Old
Cena: 1,53 milionu dolarů
Opět whisky skotské značky The Macallan. Jedná se o jednu ze zbývajících lahví ze sudu č. 263, kterou nechala destilérka ručně vyzdobit irským malířem Michaelem Dillonem. Etiketa nese jeho kresbu domu Macallan Speyside Estate Easter Elchies House. Lahev nebyla k vidění téměř dvacet let, kdy byla původně zakoupena v londýnském obchodním domě Fortnum & Mason. V listopadu 2018 se pak objevila v britské aukční síni Christies a stala se první whisky, která překonala magickou hranici jednoho milionu liber.
–
5) Glenfiddich, The 1950s Collection
Cena: 1,4 milionu dolarů
Glenfiddich je palírna, která se v aukčních žebříčcích neobjevuje poprvé. Čestné páté místo mezi nejdražšími whisky světa drží čtyři její lahve, které se v roce 2021 prodaly na aukci Distillers´ One of One za 1,4 milionu dolarů. Původní odhadovaná cena byla přitom jen 290 tisíc dolarů. Jde o whisky z let 1955, 1957, 1958 a 1959 v luxusních lahvích sklárny Baccarat a s hrdlem z 24 karátového zlata. Box s přesným teploměrem a vhlkoměrem pro ně navrhla a vyrobila společnost NEJ Stevenson. Korky chrání inovativní technologie, která by měla zabránit jejich vysychání, čím by se whisky měla uchovat po generace.
–
6) The Macallan The Intrepid
Cena: 1,38 milionu dolarů
The Macallan je opět na scéně – tentokrát se svou obří whisky The Intrepid. Jedná se údajně o největší lahev whisky na světě, měří 5,11 metru a pojme zhruba 311 litrů alkoholu, tedy přibližně 444 lahví normální velikosti. Tento goliáš se prodal v aukční síni Lyon & Turnbull v Edinburghu za 1,38 milionu dolarů a obsahuje whisky ze dvou sudů z amerického dubu hogshead, z nichž každý zrál 32 let. Etiketa zvící malého billboardu vzdává hold jedenácti nejslavnějším objevitelům světa.
–
7) The Dalmore Decades No.6 Collection
Cena: 1,24 milionu dolarů
Kolekce šesti lahví The Dalmore Decades No.6 Collection přináší speciální výběr milníků této skotské palírny. Jedná se o roky 1951, 1967, 1979, 1980, 1995 a 2000. Vybral je tamní mistr Richard Paterson. Zahrnuje whisky, které zaznamenávají klíčové okamžiky v historii této 180 let staré destilérky. Ať už šlo o první whisky destilovanou v novém tisíciletí nebo 60letou whisky pocházející ze dvou posledních sudů, jež zbyly z legendární éry, kdy palírnu v letech 1867 až 1960 vlastnila rodina Mackenzieových. Společnost The Dalmore pak věnovala 100 tisíc liber z výtěžku dražby prvnímu skotskému muzeu designu.
–
8) The Macallan Valerio Adami 1926 60 Year Old
Cena: 1,07 milionu dolarů
Palírna The Macallan je opět na scéně, tentokrát s lahví The Macallan Fine and Rare 1926 60 Year Old ze série 12 podobných lahví. O etiketu se opět postaral Valerio Adami, zobrazuje nahou postavu, která obdivuje stejnou lahev The Macallan 1926. Říká se, že jedna z lahví z této série byla zničena při zemětřesení v Japonsku. Když se ta naše objevila v únoru 2020 v internetové aukci, přilákala 1 642 zájemců z 56 zemí světa, včetně Austrálie, Singapuru a Velké Británie. Vítězným zájemcem byl údajně Evropan, který za ni zaplatil 825 000 liber (přibližně 1,07 milionu dolarů).
–
9) The Macallan Peter Blake 1926 60 Year Old
Cena: 1,04 milionu dolarů
I poslední dvě příčky patří Macallanu. Tentokrát jde o whisky opět ze slavného sudu č. 263, který byl naplněn v roce 1926 a nalahvován o šest dekád později v roce 1986. Za etiketou stojí zmiňovaný Peter Blake, který navrhl například obal alba Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band kapely The Beatles.
–
10) The Macallan Lalique Six Pillars Collection
Cena: 993 tisíc dolarů
Poslední desátá příčka připadá kolekci šesti křišťálových karaf od uznávaného francouzského skláře a šperkaře Lalique, které obsahují vzorky jednosladových staré 50 až 65 let. Každá z šesti karaf v limitované edici byla původně jedním vydáním a výsledkem desetileté spolupráce mezi destilérkou The Macallan a francouzskou značkou.
Karafy se prodávaly ve skříňce z přírodního ebenu, která pojme dále šest miniatur a šest párů skleniček Lalique Macallan. Vydražena byla v Sotheby´s v Hongkongu.
–
Úpis sudu whisky Macallan 2014 PX začne v Portu Gallery ve čtvrtek 12. prosince 2024 v 9.00.