Investování se stále více dostává do popředí. Není divu, stává se totiž stále dostupnějším pro běžné lidi. Význam investování ještě více podtrhla inflace, která ukázala, co se stane s našimi penězi, pokud si jich nebudeme vážit.
Inflace podtrhuje význam investování
Vysoký růst cen snižuje naši kupní sílu. Zjednodušeně řečeno, za ušetřené peníze si o nějaký čas později (např. o měsíc nebo o půl roku) mohu koupit méně než předtím. Bylo by však chybou domnívat se, že inflace přišla až nyní. Růst cen je normálním ekonomickým jevem, který je prospěšný, pokud je udržován na uzdě. Proto je inflační cíl obvykle stanoven na 2 % ročně. To je vlastně přijatelná úroveň, ale pokud neinvestujete, stále přicházíte o úspory ve výši 2 % ročně.
Výše uvedený graf ukazuje, kolik člověk ztratí, pokud ceny porostou o 2 %. V prvním případě, kdy úspory dosáhnou 500 000 korun, klesne za 20 let jejich reálná hodnota zhruba o třetinu na 333 800 korun. Pokud se vám podaří spořit 25 000 korun ročně po dobu 20 let, bude na konci tohoto období hodnota této naspořené částky o necelou pětinu nižší – 407 175 korun.
Investování je nejzákladnější zbraní proti inflaci
Slovo investování může někomu znít exoticky a může vzbuzovat respekt nebo dokonce strach. Je však důležité si uvědomit, že v dnešní době může investovat každý, stačí k tomu základní dávka investiční gramotnosti. To je ostatně cílem tohoto článku.
Než se však budeme investováním zabývat dále, je důležité zdůraznit, co investování není:
- investování není systém rychlého zbohatnutí
- investování není jen pro bohaté
- investování není podvod
Základním předpokladem investování je zhodnocení nebo alespoň zachování hodnoty našich úspor v čase. Investování však může být také základem dlouhodobého vytváření bohatství. Naštěstí dnes již existuje řada způsobů, jak snadno investovat, a to již od malých částek (pouhých 500 korun měsíčně), s vysokým výnosem (v průměru přes 7 % ročně) a především bezpečně.
Máte finanční rezervu?
Před investováním je však nutné, aby se lidé vypořádali se svými závazky a vytvořili si finanční rezervu. Investice v průběhu času kolísá nahoru a dolů, ale z dlouhodobého hlediska by měla jít nahoru. Může se však stát, že se dostanete do situace, kdy budete potřebovat finanční prostředky na neočekávanou událost a vaše investice bude v té době v mínusu. To je v podstatě vždycky špatný okamžik pro volbu. Proto by člověk měl investovat pouze prostředky, které aktuálně nutně nepotřebuje. Základním pravidlem je mít finanční rezervu ve výši alespoň 3 až 4 měsíčních výdajů.
Proč by měl investovat každý?
Při začátcích věnujte alespoň několik hodin rozšiřování svých znalostí o základních principech investování. Krátké prostudování nejčastějších chyb začínajících investorů vám pak ušetří nejednu stresovou situaci. Jak na tom se svými znalostmi jste, si můžete ověřit v našem rychlém kvízu Indexu investiční gramotnosti.
Investování není výsadou pouze bohatých lidí. Díky moderním postupům a technologiím můžete investovat třeba už od 500 korun. Jak si totiž ukážeme v dalších dílech našeho seriálu, jedním z největších pomocníků úspěšných investorů je čas.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Článek není investičním doporučením
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
- Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.
Lukáš pracuje v Portu jako analytik finančních trhů. Každý den sleduje, co se zrovna děje na finančních trzích, a to nejdůležitější předává veřejnosti ve srozumitelné formě. Je velkým fanouškem pasivního investování, které v dlouhém období poráží investování aktivní. Zajímá se o to, jak makroekonomické události ale i politika a business ovlivňují ceny akcií i dluhopisů a jaký vliv to může mít na výnosnost investorských portfolií. Jeho cílem je zvýšení investiční gramotnosti všech Čechů.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Článek není investičním doporučením
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
- Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.