Search
Close this search box.

Strategie: Akcie rozvojových zemí

strategie rozvojové trhy

Investice do společností z rozvojových zemí přináší příležitost, jak diverzifikovat své portfolio a zároveň zvýšit šanci na dosahování nadprůměrných výnosů. Každá příležitost má ovšem svou cenu, a v případě rozvíjejících se trhů je to především větší nejistota spojená s nadprůměrnou volatilitou. Co vlastně rozvojové trhy jsou, jak si vedou v porovnání s vyspělými ekonomikami, jaký je jejich růstový potenciál a především – kdo by na „emerging markets“ měl investovat? To vše shrnuje tento článek.

 

Rozvojové trhy

Co si představit pod pojmem rozvojové trhy? Obecně vzato jsou to státy, které mají některé charakteristiky rozvinutého trhu, ale nesplňují plně jeho standardy. Součástí jsou tak trhy, které by se v budoucnu mohly transformovat v rozvinuté, případně i takové státy, které mezi rozvinuté oblasti v minulosti patřily.

Různé zdroje řadí mezi rozvojové trhy odlišné země, přesto existuje několik států, které takřka s jistotou naleznete na každém seznamu. Kromě Číny je to třeba Indie, Rusko, Brazílie, Mexiko nebo Turecko. Ze středoevropských států figuruje na podobných seznamech často Polsko, Maďarsko, ale také Česko.

Součástí ETF, do kterého můžete skrze instrument Akcie rozvojových zemíinvestovat, jsou akcie z přibližně 30 zemí. Pět největších oblastí přitom tvoří přes 75 % hodnoty celého indexu. Konkrétně se jedná o Čínu (33 %), Tchaj-wan (15 %), Jižní Koreu (14 %), Indii (11 %) a Brazílii (5 %). Zmiňované Česko tvoří jen asi 0,1 % hodnoty, kdy největší část představují akcie společnosti ČEZ.

rozložení investice do rozvojových trhů po světě

Historický vývoj

Investoři nepřestávají vyhledávat akcie na rozvojových trzích – především díky příznivějším fundamentům, než jaké aktuálně nabízí Spojené státy nebo Evropa. To ostatně souvisí s vývojem z posledních let, kdy americké akcie zaznamenaly raketový růst a akcie z rozvojových trhů nechaly hluboko v závěsu. Rozvojové trhy mají za sebou nepřesvědčivou dekádu, a to nejen v porovnání s USA, ale i v porovnání s celosvětovými akciemi. Významnou roli zde samozřejmě hraje vysoké zastoupení (~58 %) amerických firem v rámci světového indexu.

vyvoj indexů rozvojové trhy

Na první pohled se tak u rozvíjejících trhů rýsuje příležitost, jak v dnešním drahém světě nakupovat ještě stále za levno. Levné ceny jsou ovšem vykoupeny vyšším rizikem, ať už tím měnovým, nebo v případě řady státu také politickým. Nelze proto očekávat, že by z pohledu ceny vůči zisku zamířily akcie v nejbližší době k úrovním ze Spojených států. Americké akcie jsou mezi investory vnímány jako bezpečnější investice a dlouhodobě se obchodují na vyšších násobcích. Vzhledem k růstovému potenciálu se ovšem rozdíl v průběhu času může snižovat, což představuje významný kanál pro potenciální dosahování vyšších výnosů.

forward PE emerging markets a další trhy

Potenciál růstu

Co nahrává rozvojovým trhům do karet a co je naopak může v budoucnosti brzdit? Ve výhledově kratším období by rozvojové trhy měly zažívat oživení, které rozvinuté státy mají už zčásti za sebou. Pomalejší vakcinace zpomalila i růst na rozvojových trzích a ty by tak hlavní boom měly zažívat až v průběhu druhé poloviny roku 2021, v řadě případů až na začátku roku 2022. Nahrávat by státům měla nejen zlepšující se situace uvnitř, ale i obrovské infrastrukturální balíčky na území USA a Evropy. Většina rozvojových trhů totiž patří mezi čisté vývozce surovin a vyšší poptávka ze zahraničí bude znamenat dodatečný příliv peněz. To potvrzuje i aktualizovaná prognóza OECD, která je podstatně optimističtější než na konci minulého roku.

prognózy vyvoje HDP rozvojové trhy

V dlouhodobějším horizontu hraje ve prospěch rozvojových trhů především potenciál budoucího rozvoje. Podle ekonomické teorie by u rozvíjejících se trhů mělo docházet k efektu dohánění, kdy ekonomiky zaostalejších zemí rostou rychlejším tempem. To se ostatně v posledních letech u rozvojových trhů potvrzuje a HDP v zahrnutých zemích roste podstatně dynamičtěji. Hlavní roli na růstu hraje zejména nezastavitelná čínská ekonomika.

dohánění emerging markets

Čím dál tím častěji se do investičních úvah promítají i demografické faktory. Stárnoucí populace je strašákem rozvinutých trhů a v budoucnosti může fungovat jako faktor brzdící růst. Rozvíjející trhy v tomto ohledu nabízejí lepší příležitost, byť ani jim se stárnutí obyvatelstva nevyhne. Podle statistiky z roku 2020 žije v Evropě více lidí ve věku 65+ než mladých do 15 let a podobnou hranici atakují i severoamerické státy.

podíl věkových skupin populace

Existují ovšem i faktory, které mohou hrát proti rozvíjejícím se trhům. Z pohledu samotné diverzifikace je korelace rozvojových trhů vůči rozvinutým stále velká. V praxi se tak indexy sledující americký trh a akcie na rozvojových trzích pohybují víceméně podobným směrem. To se potvrdilo i během posledního propadu v roce 2020. Za proticyklické akcie rozvojových trhů tak označit rozhodně nelze.

Důležité je i měnové riziko, proti kterému je vzhledem k rozdílným měnám takřka nemožné se zajistit. Investice na rozvojových trzích je tak zčásti sázka na vývoj zahraničních měn, a především pak na oslabující dolar. Takřka všechny komodity, se kterými rozvojové trhy obchodují, jsou totiž závislé na americké měně.

V neposlední řadě pak u rozvojových trhů existuje i významné politické riziko. Třetinu celého investičního potenciálu tvoří Čína, kterou jen těžko lze označit za předvídatelnou. Rozhodně přitom není jediná. Investor do rozvojových trhů se tak musí připravit na větší nejistotu provázenou zvýšenou volatilitou. Odměnou mu je vidina možných (ale rozhodně ne jistých) nadprůměrných výnosů.

Investice do rozvojových trhů je vhodným doplňkem diverzifikovaného portfolia pro ty, kteří chtějí těžit z rychlého ekonomického růstu vybraných zemí. Vzhledem k samotné volatilitě půjde především o dlouhodobé investory s vyšším rizikovým apetitem.

Instrument zaměřený na sektor probíraný v rámci tohoto článku naleznete v Portu strategiích pod názvem „Akcie rozvojových zemí“.

rozvojové trhy karta informací

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Ikona jménem Alfa Romeo

Od začátku do krásných 50. let, aneb jaká Alfa Romeo by měla být základem slušné

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví, restaurace, cestovní ruch

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #6: Letní přehled

Wall Street už nesdílí nadšení malých investorů. Na vývoji indexů se to po několika měsících růstu odráží v červených číslech. Výsledková sezóna ale přinesla také mnoho překvapení. V letním přehledu jsme se podívali na nejnovější makro data, očekávané reakce centrálních bank a výkonnost firem, které přepisují fungování svého odvětví.