Search
Close this search box.

Top 5 evropských ETF, které letos vydělaly nejvíc

Zisk 40+ % od počátku roku investicí do ETF? Zní to až nereálně, ale i takový byl rok 2019. Srovnali jsme pro vás 5 ETF obchodovaných na evropských burzách, která od počátku letošního roku přinesly investorům nejvyšší zhodnocení. Jaká to jsou?

Po krátkém globáním poklesu, kterého jsme byli svědky na konci loňského roku, nás letos všechny těšil všobecný růst (nejen) akciových trhů. Na tučné zisky si přišla drtivá většina těch, kteří v Česku letos investovali pomocí indexových ETF. Například pravděpodobně nejznámější ETF na americký index S&P 500 letos připsalo 25,8 %. Existují však ale i ETF, které vydělaly letos dvojnásobek… nebo desetinásobek. Portu sestavilo žebříček těch za letošek nejvýkonnějších, které se obchodují na některé z evropských burz. Americké ETF, které jsou výkonností ještě o kousek napřed, jsme pro tento přehled, vzhledem k nemožnosti českého investora je napřímo nakoupit, vynechali.

Pokud bychom srovnali úplně všechny evropské ETF, obsadily by první příčky takové tituly, jejichž letošní výnos dosahuje 200 i 250 %. Jedná se však o ETF využívající pákový efekt – tzv. leverage, tedy nákup na dluh. Tím se násobí dosažený zisk z investice do daného podkladového aktiva, například akcie. Stejně tak by se však násobil i pokles, pokud by hodnota podkladových aktiv klesla. Pákové ETF jsou díky tomu velmi rizikové a jedná se o spekulativní nástroje, kterými jsme se v našem srovnání nechtěli věnovat. Mnohem více nás totiž zajímají takové ETF, které své výkonnosti dosáhly investicí do jednotlivých akcií, popřípadě komodit nebo dluhopisů – bez použití zadlužení a s tím spojeným výrazným navýšením rizika.

1. Xtrackers Physical Rhodium ETC: +133,6 % od začátku letošního roku (76 mil. USD AUM, 0,95 % TER)

Na prvním místě našeho výkonnostního žebříčku se možná překvapivě neumístil akciový, ale komoditní instrument – kopírující fyzické rhodium. Rhodium je nejdražší platinový kov, jehož cena letos skutečně vystřelila. Využívá se především k výrobě automobilových katalizátorů. Zajímavostí je, že tento kov dosáhl svého historického cenového maxima v roce 2008 – tedy poslední finanční krize. Poté však následoval obří pád – na počátku roku 2009 propadlo rhodium o 90 %. Druhou zajímavostí je relativně vysoká nákladovost – 0,95 %.

2. ComStage Dow Jones Russia GDR UCITS ETF: +49,7 % od začátku roku (25 mil. USD AUM, 0,6 % TER)

Druhou příčku zaujímá ETF, které sleduje index Dow Jones Russia GDR. Ten kopíruje výkonnost největších ruských společností, jejichž Global Depository reciets (GDR) se obchodují na burze v Londýně. Jedná se o relativně malý počet opravdu velkých společností, převážně z těžkého průmyslu – mj. energetiky; zastoupeno je ale ve větší míře i bankovnictví. Podíváme-li se do historie, vidíme, že tohle ETF je velmi rizikové (roční volatilita přesahuje 30 %), jako ruský trh sám, a investoři s tím musí počítat.

3. Xtrackers MSCI USA Information Technology UCITS ETF: +46,8 % od začátku roku (62 mil. USD AUM, 0,12 % TER)

Posledním pomyslným medailistou je ETF investující do 95 technologických amerických společností zařazených do indexu MSCI USA Information Technology. Více jak třetinu portfolia zaujímá Apple a Microsoft. Dále pak ETF nakupuje akcie Visa, Mastercard, Intel nebo třeba Adobe. Navzdory americko-čínským obchodním válkám se technologickému sektoru letos výrazně dařilo a výnos tohoto ETF to jen potvrzuje.

4. Lyxor PEA Russie UCITS ETF: +45,8 % od začátku roku (19 mil. USD AUM, 0,65 % TER)

Čtvrté ve výkonnosti bylo letos opět ETF zaměřené na Rusko, kam stejně jako výše zmíněné investuje skrze GRD obchodované v Londýně. Tentokrát zde však máme ETF od vydavatele Lyxor a sledující index MSCI namísto Dow Jones. Ten kromě velkých společností zahrnuje i střední a malé, strukturou sektorů se však příliš neliší. Nákupem ETF tak nejvíce peněz teče do společností Gazprom, Lukoil Holding nebo Sberbank Russia.

5. Xtrackers MSCI World Information Technology UCITS ETF: +45,3 % od začátku roku (586 mil. USD AUM)

Náš žebříček na pátém místě uzavírá ETF od Xtrackers zaměřené na technologické společnosti z celého světa. Vzhledem k tomu, jak velkou tržní kapitalizaci mají američtí giganti oproti ostatním IT firmám ze světa, se opět setkáváme s portfoliem, jehož téměř jednu třetinu zaujímá Apple a Microsoft. Evropské a japonské společnosti zaujímají v celém ETF přibližně desetinu. Kromě Kanady jsou pak další státy zastoupeny jen v zanedbatelné míře.

Obecně můžeme říci, že největší výnos přinesly ETF, která jsou zaměřené převážné na úzké tržní sektory nebo oblasti. Vítězi je letos velmi specifický drahý kov, ruské a IT společnosti. To vše jsou obecně spíše rizikové tituly, do kterých by se drobný investor spíše neměl bez hlubších znalostí a dobré schopnosti předvídat budoucí vývoj trhů (která bývá dlouhodobě spíše štěstím, než umem) sám pouštět.

 

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších měn světa se