Uplynulý týden zakončují v červeném zejména přední indexy z USA. S&P 500 ztratil 1,7 %, zatímco technologický Nasdaq Composite dokonce 2,1 %. Evropský Euro Stoxx 50 končí blízko nuly (+0,3 %). Japonský Nikkei 225 odepsal 0,9 %. Kladnou bilanci má tentokrát Čína. Index Hang Seng vzrostl o 1,3 %.
USA nezpomalují. Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 4,3 %, což představuje nejsilnější meziroční růst od posledního čtvrtletí roku 2021. Ekonomice pomohla spotřeba, která zůstává silná navzdory vyšším úrokovým sazbám, pokračujícím inflačním tlakům a řadě dalších domácích i globálních nepříznivých faktorů. Jen tak dál.
Hypoteční realita v USA. Průměrná 30letá fixní úroková sazba hypotéky v USA se poprvé od roku 2000 dostala na historicky nejvyšších 8 %. Domácnost tak musí vydělávat přibližně 114 tisíc USD (téměř 2,7 milionu korun) ročně, aby si mohla dovolit průměrný dům. Medián mezd domácností byl přitom v roce 2022 zhruba 75 tisíc USD ročně.
Vstup na realitní žebříček byl tak pro americké kupce málokdy obtížnější. Náklady na koupi bydlení oproti pronájmu jsou nejextrémnější přinejmenším od roku 1996. Průměrná měsíční splátka nové hypotéky je o 52 % vyšší než průměrný nájem bytu. Naposledy se tento ukazatel vymykal z normálu před krachem na trhu s bydlením v roce 2008. I tehdy ale dosáhla přirážka ve druhém čtvrtletí roku 2006 vrcholu 33 %. Především kvůli růstu cen nájmů je v České republice situace zcela opačná a hypotéka se nyní vyplatí ve všech krajských městech.
Bitcoin se probouzí. Nejznámější světová kryptoměna ve středu prolomila hranici 35 000 USD a dostala se na své 17měsíční maximum. Zápal pro nejstarší kryptoměnu pohání spekulace o možné schválení ETF na Bitcoin od BlackRocku a dalších firem v nadcházejících týdnech. Ty by americkým investorům poskytly způsob, jak se podílet na investicích do Bitcoinu, aniž by tuto kryptoměnu přímo vlastnili. V Evropě již můžeme využívat ETP evropských emitentů například přes Portu Crypto. Bitcoin je však stále považován za vysoce kolísavé a nepředvídatelné aktivum.
Řecko odpojeno od přístrojů. Agentura S&P Global zvýšila úvěrový rating Řecka na investiční stupeň BBB-/A-3. Do neinvestičního stupně bylo Řecko sníženo v roce 2010 v důsledku dluhové krize, kdy ho zachraňovaly země eurozóny. Celková částka záchranné pomoci činila 260 miliard eur. Díky úsporným opatřením, reformám a privatizaci se země z krize dostala. Výnosy řeckých desetiletých dluhopisů momentálně nabízejí nižší výnos než italské dluhopisy, což je známkou důvěry investorů.
Zisk nahoru, akcie dolů. Tak by se daly popsat výsledky giganta Alphabet, který ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk o 14,8 % na 18,37 miliardy USD. Výsledky překonaly odhady Wall Street díky stabilní poptávce po cloudových službách a oživení reklamy. Výnosy z cloudu sice vzrostly o 22,5 % na 8,41 miliardy USD, očekávání však byla vyšší (8,62 mld. USD) a tempo růstu tržeb této divize bylo nejpomalejší od prvního čtvrtletí 2021. To byl důvod, proč akcie po výsledcích zamířily 6 % do mínusu.
Zisky rostou, akcie rostou. Provozní zisk Amazonu ve třetím kvartálu meziročně vzrostl o 343 % na 11,2 miliardy USD. Tématem dne ale byla umělá inteligence. Technologický gigant tvrdí, že generativní umělá inteligence otevře jeho cloudové jednotce AWS příležitost v hodnotě desítek miliard USD. Akcie společnosti po zprávě vykázaly 7% nárůst.
Gambling vs. day trading. Co je výnosnější? Výzkumníci analyzovali výkonnost 18 000 pravidelných hráčů v kasinových hrách, kde se pouze 13 % z nich podařilo během dvou let po sobě něco vydělat. U denních traderů to je dokonce méně než 1 %. Uložte si tento obrázek pro příště, až třeba budete mít chuť na denní obchodování.
Dosáhla AI stropu? Bill Gates se domnívá, že GPT-5 nepřinese výrazné změny, co se výpočetního výkonu týče. Jeho Microsoft přitom vlastní 49 % společnosti OpenAI provozující ChatGPT a díky této investici se veze na mohutné vlně generativní umělé inteligence. Gates ale stále věří, že AI má obrovský potenciál, a zmínil, že v následujících dvou až pěti letech by se mohla díky zvýšené přesnosti a snížení nákladů používat třeba v medicíně nebo osobním koučinku.
Pyrrhovo (Putinovo) vítězství. Ruská válka proti Ukrajině začala před 20 měsíci, a i když měla trvat jen 3 dny, tak její konec je v nedohlednu. Oběťmi jsou všichni obyčejní lidé, a nejen Ukrajinci. Téměř polovina Rusů (45 %) tvrdí, že jejich mzda nepokrývá ani základní výdaje, přičemž v roce 2021 to bylo 25 %. To ale Rusko ještě nevyčleňovalo 30 % příjmů státního rozpočtu na válku, jako nyní. I když se mu tak podaří udržet územní vítězství, bude to Pyrrhovo, pardon, Putinovo vítězství.
Turecko dál bojuje. Turecká centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o 5 p. b. na 35 %. Měnový výbor tím pokračuje ve zpřísňování měnové politiky, aby snížil vysokou inflaci, která v září činila 61,5 %. Od doby, co se vedení centrální banky ujala současná guvernérka Hafize Gaye, se Turci konečně vrací k tradičnějším postupům boje s inflací. Předtím banka úroky navzdory vysoké inflaci snižovala.
Dražší horalky. Kakao je kvůli obavám z nedostatečné produkce nejdražší za 44 let. Cena termínového kontraktu na tunu kakaa se splatností v prosinci se v pondělí na komoditní burze v New Yorku vyšplhala na 3 786 USD, což je nejvýše od roku 1979. Meziročně tak stoupla zhruba o 60 %. Napětí na trhu s kakaem zvyšuje kromě nedostatečné produkce také růst poptávky. Producentské země ale naopak sužuje sucho.
Škodovce se daří. Automobilka Škoda Auto za devět měsíců letošního roku zvýšila provozní zisk na 1,26 miliardy eur z loňských 856 milionů. Hospodaření podpořil růst objemu prodeje a také vyšší ceny. Ve svých výsledcích to dnes oznámil mateřský koncern Volkswagen. Tržby za stejné období vzrostly z 15,181 miliardy eur na 19,6 miliardy eur. Firma ale upozornila, že na výsledky měly negativní dopad kurzové vlivy, vyšší náklady a rovněž útlum aktivit v Rusku.
Co nového v Portu?
Unikátní investiční příležitost. Už pouze několik hodin zbývá do spuštění investice do části národní historie. 28. října v 00:01 se spustí možnost na Portu Gallery investovat do sbírky děl Alfonse Muchy. Jedná se o nejkomplexnější sbírku děl tohoto českého autora, kterou začal budovat bývalý tenista Ivan Lendl. V současnosti sbírku tvoří přes 420 kusů umění. Více o sbírce se dozvíte také ve Forbesu, Hospodářských novinách nebo Seznam Zprávách. Pokud byste si chtěli investici prohlédnout, doporučujeme zajít na výstavu Alfonse Muchy v Obecním domě v Praze. Vstupenky si můžete za symbolickou 1 korunu vyzvednout v sekci Dárky a výhody.
Portu se daří sbírat ceny i na Slovensku. V úterý 24. října jsme na slavnostním galavečeru Zlaté mince 2023 v bratislavském HubHubu v rámci konference Finweek získali 2. místo v kategorii Investování: Robo-poradci. Děkujeme!
Proč je důležité, jestli začnete investovat ve dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti letech?
Mladí lidé by měli věnovat alespoň část svého času myšlenkám na svou budoucnost. Nikdy totiž nevíme, co přinese zítřek.
Investování do umění. Spojení finančního světa a uměleckých děl
Co mají společného umělecký svět a finanční trhy?
FinTech review – ChatGPT odhaduje změny úrokových sazeb a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.