Search
Close this search box.

FinTech review – BlackRock chce vlastní bitcoinové ETF a další FinTech novinky

fintech-review-06-23

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

BlackRock podal žádost o vytvoření vlastního bitcoinového ETF

Co se stalo:

Největší správce aktiv na světě, americký BlackRock, zažádal o povolení zřídit bitcoinový burzovně obchodovaný fond (ETF). Jako správce aktiv plánuje firma používat kryptoměnovou burzu Coinbase.

Událost vyšla najevo díky podání BlackRocku ke Komisi pro cenné papíry USA (SEC). Podle dokumentu by se nový fond měl jmenovat iShares Bitcoin Trust a jeho aktiva mají sestávat převážně z Bitcoinu.

Co to znamená:

Americký regulátor zatím neschválil žádnou žádost o spotové bitcoinové ETF a bude tak zajímavé sledovat, jak se k návrhu BlackRocku postaví. V nedávné době totiž úřad podal žalobu na Coinbase, protože měla jednat jako neregistrovaná burza.

SEC dříve několik žádostí o spotové bitcoinové ETF zamítl. Tentokrát ale může být obtížnější žadatele odmítnout vzhledem k tomu, že BlackRock spravuje aktiva v hodnotě více než deseti bilionů dolarů a má velký vliv.

Kromě BlackRocku chtějí navíc do tohoto odvětví vstoupit i další američtí správci aktiv jako WisdomTree nebo Invesco. To investory do kryptoměn potěšilo a cena Bitcoinu se za poslední týden zvedla o více než 10 % a překonala hranici 30 tisíc dolarů za jeden Bitcoin.

Další FinTech zprávy

Většina spotřebitelů věří AI při finančním plánování. Jak ale uvádí nejnovější výzkum, finanční instituce se do zavádění generativní umělé inteligence nehrnou, zejména u produktů zaměřených na spotřebitele.

Blockchainová platforma vydala první digitální zelené dluhopisy. Evropská investiční banka (EIB) vydala svůj první digitální zelený dluhopis na platformě založené na blockchainu. Climate Awareness Bond má hodnotu 1 miliardy švédských korun (2 miliardy českých korun).

Google Cloud spouští službu AML využívající AI. Nový nástroj má pomoci zvýšit úspěšnost odhalování potencionálních rizik a snížit provozní náklady. Poskytuje totiž skóre rizikovosti zákazníků generované strojovým učením jako alternativu k upozorňování na transakce na základě předem daných pravidel.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investujte do tematických srategií

Představujeme tematické investování

Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující