Search
Close this search box.

Tipy, jak si zlepšit povědomí o financích a zapracovat na osobním růstu #1

Cítíte, že jsou vaše znalosti v oblasti financí stále nedostačující? Často tápete, co jaký pojem znamená? Nevadí, na vzdělávání v osobních financích není nikdy pozdě. Finanční gramotnost je běh na dlouhou trať, jakmile ale budete mít finance v malíku, čeká vás jistá odměna. Abychom vám cestu za finanční nezávislostí trochu ulehčili, připravili jsme pro vás pár tipů na knihy, blogy a podcasty, které nabízejí hodnotný a inspirativní obsah a naučí vás jak základům, tak i složitějším věcem.

Prvním médiem, na které se zaměříme, jsou knížky. Obecně platí, že nejúspěšnějšími lidmi na světě jsou náruživí čtenáři. To platí i pro ty nejúspěšnější investory. V záplavě knih, které se na trhu objevují, není úplně jednoduché tu skutečně kvalitní vybrat. Proto jsme pro vás vybrali 4 tituly, které jsou přínosné nejen pro mladé a začínající investory. Všechny z nich jsou přitom dostupné v češtině.

Benjamin Graham: Inteligentní investor (1949)

Bible investování, od jíž prvního vydání uběhlo téměř tři čtvrtě století. Úspěšné dílo amerického ekonoma, „otce investování“ a učitele Warrena Buffeta, které sám Buffet nazval „nejlepší knihou o investování, která kdy byla napsána“. Kniha je zaměřená na dlouhodobě platné investiční principy a úspěšné strategie, není tedy příliš vhodná pro spekulanty a ty, co investování nechtějí brát příliš vážně. Nelekněte se počtu stran, pokud toužíte dosáhnout vámi vytyčených cílů a nevíte jak, po přečtení efektivní způsoby určitě najdete

Jack D. Schwager: Úspěch na finančních trzích (1989)

Tento titul patří mezi klasiky v oboru, Schwager ji napsal již v roce 1989 a stále z ní spoustu lidí čerpá. Obsahem jsou inspirativní rozhovory s dlouhodobě úspěšnými podnikateli z různých oblastí. Po každém z nich následuje autorovo shrnutí toho nejdůležitějšího, co by si měl čtenář po přečtení odnést.

Daniel Kahneman: Myšlení, rychlé a pomalé (2011)

Daniel Kahneman, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, patří k nejinspirativnějším myslitelů současnosti. V knize skloubil veškeré znalosti a myšlenky, které na polích ekonomie, medicíny a politiky nastřádal. Rozebírá v ní způsoby, jakými se my lidé rozhodujeme a v jaké míře můžeme věřit naší intuici. Podle Kahnemana jsou právě předsudky, které si mnohdy ani neuvědomujeme, tím, co nás vede k nesprávným a unáhleným rozhodnutím. Přečtením knihy byste měli získat návod, jak se předsudků zbavit a neohrozit tak vaše finanční rozhodování i každodenní život. Investování jako takové je přitom spíše na pozadí.

Martin Kodýdek: Makléř, příběh o chamtivosti a strachu (2018)

A na konec trochu odlehčení. Knížka je zaměřená na příběh z autorova života, který dlouhá léta pracoval u největšího obchodníka s cennými papíry v ČR. Podává tak čtenáři autentický a zajímavý pohled na pražský burzovní svět, který dokáže mnohdy překvapit. Odborné detaily nečekejte, jedná se spíše o volnočasové počtení se zajímavou kulisou investiční prostředí.

V příštím díle se můžete těšit na několik zajímavých tipů na blogy!

Následující články:

Díl 2 – Blogy
Díl 3 – Podcasty

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak titulek napovídá, podíváme