Search
Close this search box.

#311 – DIP schválen

Světové akciové indexy od listopadu rostou a jinak tomu nebylo ani uplynulý týden. S&P 500 přidal 2 %, zatímco technologický soused Nasdaq Composite vzrostl o 2,1 %. Nezaostával ani starý kontinent a Euro Stoxx 50 je tak výše o 3,4 %. Japonský Nikkei 225 zakončil týden v plusu o 3,1 % a v zeleném končí týden i čínský index Hang Seng (+1,5 %).

DIP schválen. Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila podobu Dlouhodobého investičního produktu, který umožní investice do akcií, kvalitních dluhopisů nebo ETF jako součást zajištění na stáří. Z DIPu navíc plyne několik výhod. Z daňového základu si budete moci odečíst až 48 tisíc ročně při pravidelném měsíčním vkladu alespoň 4 tisíce Kč. Na DIP vám může navíc pravidelně přispívat váš zaměstnavatel, pro kterého je tento příspěvek také výhodný – až do výše 50 tisíc Kč za rok neodvádí sociální a zdravotní pojištění.

Zlo téměř zažehnáno. Inflace v USA v říjnu klesla na 3,2 %, což je více, než se očekávalo. Tento vývoj potvrzuje tržní a ekonomické předpovědi, že Fed už úrokové sazby zvyšovat nejspíše nebude. V tomto přesvědčení investory ještě více utvrdily maloobchodní tržby, které klesly poprvé za 7 měsíců, což naznačuje zpomalování ekonomiky a tím i potenciální rizika dalšího zvyšování. Investoři vyhodnotili nové zprávy pozitivně a poslali akciové trhy nahoru. To samozřejmě můžete vidět i na svých Portu portfoliích.

Ztrácí USA kredit? Poté, co agentura Fitch zhoršila rating USA na AA+, nyní zbystřila i agentura Moody’s. Ta sice nejvyšší rating AAA USA zatím nebere, ale mění výhled úvěrové spolehlivosti ze stabilního na negativní. Důvodem je vysoký deficit a vysoké úrokové sazby, které zvyšují náklady na obsluhu dluhu. Ministerstvo financí (samozřejmě) s výhledem nesouhlasí a tvrdí, že „americká ekonomika zůstává silná a americké dluhopisy jsou nejbezpečnějším a nejlikvidnějším aktivem na světě“.

Evropa pokulhává. Evropská komise snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé EU na 0,6 %. To je o dvě desetiny bodu slabší růst, než se kterým počítala na konci léta. Horší výhled ovlivnily vysoké životní náklady, slabá zahraniční poptávka a jak jinak než vysoké úrokové sazby, které na výkon ekonomiky působí negativně. V příštím roce by měl HDP eurozóny růst o 1,2 % a EU o 1,3 %. V posledním čtvrtletí ekonomika eurozóny mezičtvrtletně klesla o 0,1 %.

Na Čínu nemám chuť. Objem přímých zahraničních investic v Číně byl poprvé za 25 let negativní. To znamená, že zahraniční investoři stahují peníze ze země rychleji, než do ní investují. Důvodem je geopolitické napětí, obchodní válka mezi Čínou a USA, podpora Ruska, ale také zpomalení druhé největší ekonomiky světa. Další problémový kousek do čínské negativní mozaiky.

Potravinová inflace na ústupu. Rabobank, specializující se na potraviny a zemědělský průmysl, uvedla, že v roce 2024 nastane zlevnění potravin v důsledku poklesu cen klíčových komodit, jako je cukr, káva, kukuřice a sója, protože pěstitelé v reakci na vysoké ceny zvyšují produkci. Ceny potravin ovlivněné cenami základních zemědělských komodit vzrostly v roce 2020 kvůli narušení dodavatelských řetězců a v loňském roce zase v reakci ruské invaze na Ukrajinu – jednoho z největších světových vývozců obilí a olejnin.

Zlaté časy pro zbrojovky. Válka na Ukrajině přinesla podle analýzy slovenského Finstatu českým a slovenským zbrojovkám zlaté časy. Tržby 10 největších českých zbrojařských podniků loni vzrostly z přibližně 660 milionů eur na téměř 1,5 miliardy eur. V případě Slovenska se jedná o růst ze zhruba 260 milionů eur na 362 milionů eur. Těžíme nejen z dodávek zbraní a munice Ukrajině, ale i z vyšších výdajů na obranu členů EU.

Graf: Celkové tržby top 10 společností v ČR a na Slovensku, zdroj: Finstat

Ropa klesá. Cena americké lehké ropy WTI se dostala pod 75 USD za barel poté, co americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 3,6 milionu na 421,9 milionu barelů, což je o 1,8 milionu více, než se čekalo. Údaje EIA rovněž ukázaly, že těžba ropy v USA zůstala na rekordním maximu 13,2 milionu barelů denně. Organizace OPEC ve své měsíční zprávě uvedla, že trh s ropou zůstává relativně silný, a že za nynějším poklesem cen ropy nestojí vysoká produkce a zásoby, ale spekulanti.

Nejcennější jednorožci. Momentálně nejcennějším startupem je čínská společnost ByteDance zabývající se umělou inteligencí a médii. Mateřská společnost TikToku je momentálně oceněna na 225 miliard USD. ByteDance provozuje v Číně také platformu Toutiao, která využívá strojové učení k tomu, aby z mediálních zdrojů přizpůsobila zpravodajský feed na míru každému divákovi. Na seznamu osmi nejhodnotnějších startupů na světě je pouze jedna neamerická a nečínská společnost, a to britský fintech Revolut.

Obezita minulostí? Léky na hubnutí od společností Novo Nordisk a Eli Lilly jim přinášejí miliardy. Novo Nordisk ve 3. čtvrtletí zvýšila meziročně zisk o 56 % na 3 miliardy eur a Eli Lilly o 36 % na 9 miliard USD. Růst by mohl být ještě vyšší, kdyby firmy tyto léky stíhaly vyrábět. Boj proti obezitě náležitě ocenila i Wall Street. Akcie obou firem se za posledních 5 let zdvojnásobily a dnes jsou dvěma nejcennějšími farmaceutickými společnostmi na světě.

Chceš poslat peníze? Pošli mi telefonní číslo. Šestice bank (Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank) spustila novinku s názvem platba na kontakt. Ta umožňuje namísto vyplňování dlouhého čísla účtu zadat pouze telefonní číslo příjemce. Tuzemské finanční domy zdůrazňují, že tento převod peněz je stejně bezpečný jako kterékoliv jiné zavedené odesílání plateb.

Zpřísnění úrokové turistiky. Nově budeme za předčasné splacení hypotéky platit 0,25 % z nesplacené jistiny za každý započatý rok zbývajícího období do konce fixaceMaximálně se však bude jednat o 1 % z původně plánovaných 2 %. Výše poplatku se bude počítat z jistiny, kterou ještě zbývá doplatit. Banky tímto krokem chtějí zajistit, aby klienti u dlouhodobých fixací vydrželi kvůli unikajícím výnosům z hypoték. Hypoteční turistiku to ale nejspíš zmírní jen nepatrně. Jde totiž o jednoduchou matematiku a klienti si snadno spočítají, kdy se jim za nižším úrokem vyplatí odejít.

Co nového v Portu?

O něco udržitelnější důchodový systém na obzoru (i na Portu). Čerstvě schválený Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je velká věc a my věříme, že přiláká více lidí k zajišťování se na důchod pomocí investic a s daňovou podporou. V současnosti se jedná o jednu z našich nejvyšších priorit a na jeho vývoji intenzivně pracujeme. Máte se na co těšit.

Hezký sametový víkend!


Představení společnosti Apple: Inovace, které definují budoucnost

Apple je symbolem inovace, designu a tvořitelem budoucnosti. Jeho produkty zná dnes každý a jsou rozšířené po celém světě.

Přejít na článek


Inflation word in newspaper. Red text and US dollar banknotes under a magnifier. Global Economic crisis concept. 3d render

Inflace v USA klesla více než se čekalo. V říjnu činila 3,2 %

V USA došlo v říjnu k poklesu meziročního tempa růstu inflace na 3,2 %.

Přejít na článek


FinTech review – Šestice bank spouští platby přes telefonní číslo a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kolik vyděláte s Portu?

Tato otázka vás určitě všechny velmi zajímá. My bychom vám rádi řekli, o kolik bohatší budete za x