FinTech review – Šestice bank spouští platby přes telefonní číslo a další FinTech novinky

fintech-review-10-26-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Šest českých bank spustilo novinku s názvem Platby na kontakt

Co se stalo:

Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank spustily novou službu Platby na kontakt. Namísto čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví tak stačí zadat jen číslo mobilního telefonu příjemce platby. Moneta a UniCredit Bank službu spustí v příštím roce.

Co to znamená:

Služba usnadní tuzemské transakce mezi lidmi, neaktivuje se ale automaticky a maximální výše platby je zatím omezena na 5 tisíc Kč. Lidé se ke službě musí aktivně přihlásit prostřednictvím jejich vlastní banky. Čísla pak budou registrovaná v ČNB. Telefonní čísla nezařazená do registru ČNB nebudou moci platbu na kontakt přijímat. Peníze tedy z účtu neodejdou.

Další FinTech zprávy

BlackRock zažádal o spotové ETF na Ethereum. Největší správce aktiv světa BlackRock s portfoliem o hodnotě více než 8 bilionů USD, ve čtvrtek oficiálně zažádal o schválení ETF na druhou největší kryptoměnu Ethereum. Nové spotové ETF by se mělo jmenovat iShares Ethereum Trust a v případě, že jej americký regulátor schválí, bude zalistován na burze NASDAQ. V případě schválení by investoři získali přístup k Ethereu – druhé nejpopulárnější a největší kryptoměny, a to aniž by ji přímo vlastnili.

Apple Pay přináší službu bezkontaktních plateb přes iPhone do Velké Británie. Uživatelé Apple Pay ve Velké Británii mohou nyní využívat novou funkci, která využívá rámec otevřeného bankovnictví a umožňuje jim připojit karty a zobrazit zůstatek na účtu přímo v aplikaci Wallet. Uživatelé si také mohou na jednom místě v aplikaci Wallet pohodlně prohlédnout údaje o svém debetním účtu a historii výdajů na debetní a kreditní karty, platby, vklady a výběry.

Commerzbank jako první banka v Německu získala licenci na úschovu kryptoměn. O licenci banka zažádala v dubnu 2022, zatímco konkurent Deutsche Bank ji následoval v červnu letošního roku. Cílem Commerzbank je vytvořit bezpečnou a spolehlivou platformu s plným dodržováním předpisů na podporu svých institucionálních klientů poskytováním úschovy kryptoaktiv na základě blockchainu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kde všude s Portu investujete?

V předchozích článcích jsme se bavili o tom, že portfolia budou globálně diverzifikovaná, a že nákupem

inflation rate

Dvouciferná inflace

Český statistický úřad dnes vydal údaje o meziroční inflaci za měsíc prosinec a podle očekávání je rekordní. Oproti