Search
Close this search box.

#312 – Nejlepší fintech v ČR

V týdnu plném amerických svátků se akciovým trhům dařilo. Index S&P 500 za uplynulý týden přidal 0,9 %, zatímco technologický Nasdaq Composite vzrostl o 0,8 %. Evropský Euro Stoxx 50 přidává 0,6 %. Japonský Nikkei 225 je výše o 0,1 % a čínský index Hang Seng o 0,6 %.

Zápisky Fedu. Zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu na konci října ukázal, že centrální bankéři na případné snižování sazeb nijak nespěchají. Fed totiž nadále trápí zvýšená inflace a pro její zvládnutí bude zřejmě nutné ponechat sazby na dostatečně restriktivní úrovni pro splnění inflačního cíle 2 %. Tempo růstu ekonomiky USA by ve čtvrtém kvartálu podle Fedu mělo zpomalit zhruba na polovinu. Ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl HDP o 4,9 %. Tato očekávání už ale akciový trh zacenil.

Lahev za 60 milionů. Vzácná lahev skoro 100 let staré skotské whisky Macallan se v sobotu na aukci Sotheby’s v Londýně prodala za rekordních téměř 2,2 milionu liber (61,5 milionu Kč). Whisky byla v roce 1986 stočená do pouhých 40 lahví a předtím 60 let zrála v sudu po sherry. Jiná lahev ze stejného sudu se v roce 2019 prodala za téměř 1,5 milionu liber. Jedná se tak o více než 30% zhodnocení. Další důkaz, že sběratelské předměty mohou svou výkonností konkurovat akciím.

2 % pokořena. Globální teplota 17. listopadu zřejmě poprvé přesáhla o 2 °C teplotní průměr z let 1850 až 1900. Odchylka od průměru z let 1991 až 2020 podle ní dosáhla 1,17 °C, což by bylo nejvíce od zavedení tohoto srovnání. Rok 2023 má být nejteplejším rokem nejen od začátku vedení meteorologických záznamů, ale podle vědeckých modelů i za posledních více než 100 tisíc let.

Méně ruského plynu. Teplé počasí a slábnoucí ekonomika způsobily, že dovozy plynu do EU ve třetím čtvrtletí klesly na nejmenší objem od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Evropská unie ve třetím čtvrtletí dovezla 75,3 miliardy kubíků plynu, což bylo o 9 % méně než v předchozích třech měsících. Rusko má ale i po prudkém poklesu v polovině loňského roku zhruba 15% podíl na celkových dodávkách.

Zmatky v OpenAI. Sam Altman se vrací zpátky do čela OpenAI poté, co ho minulý týden představenstvo firmy provozující ChatGPT odvolalo. Nezpochybnitelná hlavní tvář tak bude opět držet titul CEO. Spolu s ním se vrátí i jeden ze zakladatelů a bývalý prezident společnosti Greg Brockman, který odešel na protest proti Altmanovu odvolání.  Klíčovou roli v celém příběhu sehrál Microsoft, coby největší investor OpenAI, a jeho šéf Satya Nadella, který Altmanovi nabídl místo a nepřímo naznačil, že je připravený nabrat kohokoli, kdo z OpenAI odejde.

KO Argentiny? Novým argentinským prezidentem se stal krajně pravicový ekonom Javier Milei, který v kampani kladl důraz na radikální ekonomické reformy. Mezi kontroverzní plány tohoto populisty patří třeba uzavření centrální banky nebo zavedení dolaru místo pesa. Milei vyvolává mnoho pozdvižení. Ohání se motorovou pilou, dočasně podporuje vytvoření trhu s transplantacemi orgánů a papeže Františka nazývá vyslancem Satana. To se Argentině úplně nehodí. Inflace ve výši 140 % se vymkla kontrole a státní dluh přesahuje 80 % HDP.

Problémy v Binance. Zakladatel Changpeng Zhao přiznal praní špinavých peněz a končí v čele největší světové krypto burzy. Ta přiznala vinu a zaplatí pokutu 4,3 miliardy USD, což ukončuje několik let trvající vyšetřování. Podle soudu společnost umožnila nejméně 1,1 milionu transakcí v hodnotě více než 898 milionů USD, do nichž byli zapojeni zákazníci v Íránu. Binance čelila žalobě za praní špinavých peněz, spiknutí za účelem provozování nelicencované činnosti v oblasti převodu peněz a porušování sankcí USA.

Turci vs. inflace. Turecká centrální banka ve čtvrtek zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 5 procentních bodů na 40 %, což je nejvíce od Erdoganova nástupu v roce 2002. Ten je pověstný svou kritikou zvyšování sazeb i při alarmující inflaci a v minulosti dokonce odvolal 3 centrální bankéře, kteří prosazovali růst sazeb pro její snížení. V Turecku inflace v říjnu dosáhla 61 %. Podle centrální banky ale utahování měnové politiky brzy skončí, protože se desinflační kurz blíží.

Black Friday je zpět. Původem americký komerční svátek je opět tady a zatímco v česku jsou slevy vícedenní, v USA se většinou drží striktně v rozmezí jednoho dne. Část amerických zaměstnavatelů dokonce dává svým pracovníkům v den slev volno, aby si mohli výhodněji nakoupit. Čísla mají být opět rekordní. V případě Cyber Monday se pak čeká, že online tržby dosáhnou 12 miliard USD, což by bylo o 6 % více než loni.

Giganti končí s X. Společnosti Apple, Disney, IBM, Warner Bros a další pozastavují reklamy na sociální síti X (dříve Twitter) po antisemitistickém tweetu Elona Muska. Miliardář a generální ředitel společností Tesla a SpaceX ve středu napsal, že tweet obviňující Židy z nenávisti k bělochům je „skutečná pravda“. Bílý dům Muskovy výroky v pátek ráno odsoudil a označil je za „odporné“.

6 dní v kuse obnovitelně. Portugalsko dokázalo necelý týden pokrývat svou spotřebu jen díky vodní, větrné a solární energii. A fungovalo to i za vytrvalého deště. 149 hodin, kdy si země vystačila jen s čistými zdroji, tak znamená dosavadní rekord, který předvídá pozitivní budoucnost pro bezuhlíkovou energetiku. Proti případnému výpadku se Portugalci jistili záložními paroplynovými elektrárnami.

30 km pod horami. Nový vysokorychlostní železniční tunel mezi Německem a Českem pod Krušnými horami bude delší než se plánovalo. Po roce analýz Německo rozhodlo, že se přikloní k nové variantě, která počítá s 30,4 km dlouhým tunelem namísto dvou o délce 2,5 a 27 km. Nově bude severní portál tunelu již v Heidenau. Podle dřívějších dohod se na financování tunelu mají podílet obě země podle toho, o jak dlouhou část půjde na jejich území. Většinu by tak mělo zaplatit Německo.

Elektro dotace. EU Česku vyhradila 1,95 miliardy Kč na nákupy elektroaut pro firmy. Pro využití dotace ale budou muset podnikatelé pořídit vůz prostřednictvím komerčního úvěru od Národní rozvojové banky, kdy bude záruka za úvěr pokrytá až do 70 % jistiny. V případě pořízení například osobního vozu může NRB poskytnout záruku za úvěr od 300 tisíc do 1,5 milionu Kč, což znamená, že do limitu se vejde většina běžných elektromobilů. U osobních aut půjde maximálně čerpat 200 tisíc Kč, u nákladních vozů 300 tisíc Kč.

Co nového v Portu?


Upevňujeme svou pozici nejlepšího fintechu v České republice! Po triumfu ve Zlaté koruně jsme se stali také Fintechem roku 2023 v soutěži Mastercard Banka roku. 🥳 Letos se tak jedná už o páté ocenění skvělé práce všech kolegů v Portu týmu. 🏆 Děkujeme i všem našim investorům za podporu, bez vás by to nešlo!

O víkendu u nás bude probíhat údržba systémů a v sobotu 25. listopadu přibližně od 23 hodin cca na 2 hodiny nebude fungovat přihlašování na Portu. Webové stránky ale poběží. Děkujeme za pochopení.

Hezký víkend!


ESG Rating 2023: Portu mezi 5 nejudržitelnějšími malými a středními podniky

Hrdě oznamujeme, že naše investiční platforma se umístila na 5. místě v kategorii Malý a střední podnik v rámci prestižního ESG Ratingu.

Přejít na článek


Indie jako nastupující ekonomická velmoc

Tak jako několik posledních dekád patřilo Číně, která se stala hospodářskou velmocí, by příští dekády měly patřit nové velmoci – Indii.

Přejít na článek


Pojisteni dusevniho zdravi

FinTech review – Pojištění duševního zdraví pro investory a další fintech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu investor Jan

Rozhovor s investorem Janem

Honza žije velmi aktivním životem pracujícího studenta, angažuje se mimo jiné v různých projektech. O investování

Do Itálie jedině po italsku

Jestliže se budeme bavit o nejlepších světových soutěžích elegance klasických automobilů, z průměru jich vystupuje zejména

Portu investoři - Radek Holub

Rozhovor s investorem Radkem Holubem

„Investovat jsem začal na střední škole, kdy jsem si založil investiční účet, prostřednictvím kterého jsem měl možnost nakupovat