Po vydařeném květnu navázaly i v prvním červnovém týdnu akciové indexy růsty svých hodnot. Americký index S&P 500 si připsal 1,1 %, technologický Nasdaq Composite vzrostl o 2,2 %. Dařilo se i evropským akciím, když se Euro Stoxx 50 zvýšil o 1,3 %. Výjimkou nebyl ani japonský Nikkei 225, který získal 0,5 %, a čínský Hang Seng si připsal 1,6 %.
ECB snižuje. Vysoká inflace v eurozóně opadla, a tak Evropská centrální banka (ECB) snížila svou depozitní úrokovou sazbu o 0,25 p. b. na 3,75 %. V květnu podle odhadu dosáhla inflace v eurozóně na 2,6 % a podle ECB tak došlo v poslední době k výraznému pokroku, cenové tlaky však zůstávají silné. Boj s inflací stále není u konce a kdy dojde k dalšímu poklesu, není zatím jisté.
Šest technologických mušketýrů. Letošní květen byl pro index amerických akcií S&P 500 tím nejlepším za posledních 15 let. Za růstem o 4,8 % jen v tomto měsíci stála především technologická šestka firem Microsoft, Apple, Nvidia, Alphabet, Amazon a Meta. Že se dařilo především technologickým gigantům, dokládá i index Nasdaq Composite, který zaznamenal nejlepší květen za posledních 20 let, v čele s téměř 30% nárůstem akcií společnosti Nvidia.
Čipy drtí iPhony. Krasojízda amerického výrobce čipů Nvidia zatím nekončí. Tržní hodnota společnosti překročila hranici 3 bilionů dolarů (přibližně 68 bilionů Kč) a Nvidia se stala druhou nejhodnotnější společností světa. Ze stříbrného místa sesadila Apple a pokud bude trend rostoucí popularity AI pokračovat, může si brousit zuby i na první příčku, kterou zaujímá Microsoft.
Býky srazily volby. Po volbách v Indii a Mexiku poslali investoři místní akciové trhy dolů. Indický index Nifty 50 se po ukončení hlasování nejprve dostal na historické maximum, ale poté odepsal 8 %, když vládnoucí strana BJP premiéra Módího získala výrazně slabší mandát, než se očekávalo. ETF iShares MSCI Mexico se propadl až o 11 % po přesvědčivém vítězství prezidentky Claudie Sheinbaumové, které jí umožní provést změny v ústavě a prosadit k podnikání méně přívětivou politiku, což by mohlo potrápit investory.
Ropa klesá. Cena ropy Brent poprvé od února klesla pod 80 USD a cena ropy WTI pod 75 USD. Důvodem bylo rozhodnutí ropného kartelu OPEC+ zvýšit ještě letos dodávky černého zlata na světový trh. Současná situace se tak vyvíjí pro nádrže našich aut pozitivně, u tuzemských čerpacích stanic se ale ceny směrem dolů prozatím měnit nemají. Obchodníci totiž argumentují tím, že nejprve musí vyprodat staré zásoby nakoupené za vyšší ceny.
Bankrotoval Buffettův Berkshire? V pondělí ráno to vypadalo na nečekanou katastrofu, když akcie Berskhire Hathaway ztrácely 99,97 % své hodnoty. Mnohým z nás se při pohledu na vývoj grafu mohlo udělat nevolno, investoři ale nakonec mohli zůstat v klidu, protože se jednalo o technickou chybu newyorské burzy. Toto faux pas se netýkalo pouze Berkshire, ale přibližně 40 akcií.
Oškubaný Gazprom. Ruskému plynárenskému monopolu Gazpromu se snížily tržby o čtvrtinu a propadl se do největší ztráty od roku 1998 (téměř 7 miliard USD). Ruskou zlatou husu oškubala invaze na Ukrajinu a následné odříznutí se Evropy od ruského plynu. Nedaří se ani prodat krvavý plyn do Číny. CEO Gazpromu Alexej Miller v roce 2022 prohlásil, že evropská města umrznou, ale nakonec zamrzly jen zisky jeho společnosti. Gazprom prý nebude schopen najít pro své zboží nové trhy ani za 10 let. Víš co Sašo?
Toyotu to mrzí. Japonská automobilka masivně podváděla při certifikačních testech u 7 modelů a u 3 z nich pozastavila výrobu. Předseda představenstva společnosti Akio Toyoda se za pochybení automobilky omluvil. Jen by nás zajímalo, podle čeho vybírali ty správné lidi do funkce, ale podle jména si určitě nemohli vybrat lepšího kandidáta.
Makáme, nespíme. Řečtí zaměstnavatelé budou nyní moci kvůli nedostatku pracovníků nařídit zaměstnancům šestidenní pracovní týden. Za den navíc budou lidé dostávat 40 % k jejich denní mzdě. Řekové již nyní pracují nejvíce hodin týdně ze všech zemí EU (41 hodin). Tento zákon byl přijat v době, kdy lze v řadě zemí naopak pozorovat snahy o zkrácení pracovní doby.
Milionář sem, milionář tam. Počet dolarových milionářů loni vzrostl o 5 % na rekordních 22,8 milionů. Nejvíce jich bylo v Severní Americe. Majetek těchto bohatých lidí se zvýšil o 4,7 % na 86,8 bilionu USD, k čemuž přispěly i rostoucí akciové trhy. Počet dolarových milionářů v Česku se loni zvýšil na 33 900 a hodnota jejich majetku vzrostla na 1,87 bilionů Kč.
Aerolinky letí za rekordem. Letecké společnosti očekávají v roce 2024 rekordní zisky, které by mohly překonat už tak úspěšný rok 2023. Lidé po omezeních a výlukách rádi cestují, takže rekordní poptávka a vyšší ceny letenek přinášejí leteckým společnostem také rekordní zisky. Souhrnný zisk leteckých společností by letos mohl dosáhnout až 30,5 miliardy USD.
Co nového v Portu?
Pokud jsou mezi vámi studenti vysoké školy, máme pro vás pěknou příležitost, jak pomoci dalšímu studentovi. Pro účely diplomové práce hledá student respondenty do dotazníku ohledně investování. Některé otázky se navíc týkají přímo Portu. Nezáleží na tom, jestli investujete nebo ne, důležitý je váš pohled a zkušenost. Dotazník můžete vyplnit zde.
Pokud vás zajímá, jaké novinky jsme pro vás v Portu spustili, doporučujeme zhlédnout už 47. díl Portu Rychlovky. S Martinem Luňáčkem nastíníme třeba i připravované změny v klientské zóně, díky kterým bude pro investory ještě přehlednější a intuitivnější. A nechybí ani tradiční momenty z finančních trhů s analytikem Markem Pokorným, a na závěr představíme dalšího člena Portu týmu.
Hezký víkend!
Bitcoin & decentralizované sociální sítě & podnikání
V nejnovější epizodě Portu podcastu jsme přivítali Matěje Švancera.
Cesta meteoritu z jádra planety na Portu Gallery
Na naší planetě se zachovalo až překvapivě mnoho meteoritů.
Na pivu s analytiky #13
Inflace v USA polevuje, rekordní Nvidia, meme stocks jsou zpět a Čína ožívá.